تشریفات در گردشگری و بسته‌بندی در صنایع‌دستی همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96090 تاریخ انتشار:  1398-04-20 - 08:35 تعداد بازدید:  97
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شیوه‌های استاندارد آموزشی هدفمند می‌شود
تشریفات در گردشگری و بسته‌بندی در صنایع‌دستی

گردشگری

بزرگترین مرکز آموزش هتلداری غرب کشور در شهر مریانج همدان  با حضور مسئولان استانی و کشوری، روز گذشته 19 تیرماه با حضور برخی مسئولان استانی و کشوری  به  بهره‌برداری رسید .
مدیرکل فنی و حرفه ای استان همدان می‌گوید: ساخت این مرکز از سال ۸۵ در مکانی مناسب جانمایی و پس از بررسی مطالعات، عملیات اجرایی آن آغاز شد که پس از گذشت یک وقفه کوتاه با حمایت مسئولان، مجموعه تکمیل شد و از نوزدهم تیر به بهره‌برداری می‌رسد.
وهب مختاران عنوان کرد: این مجموعه، بی‌نظیر‌ترین  مدرسه هتلداری کشور به‌شمار می‌رود که با آموزش  مهارت‌های لازم در حوزه گردشگری و صنایع‌دستی  به کارآموزان زمینه رونق صنعت گردشگری در غرب کشور را فراهم خواهد کرد.
مختاران  افزود: این مرکز با زیربنای ۶ هزار مترمربع در سه طبقه شامل بخش‌های کارگاه آموزشی، مرکز هتلداری و یک مینی‌هتل برای کار عملی افراد آموزش دیده ساخته شده است. وی خاطرنشان کرد: به‌همراه برگزاری کارگاه‌ها آداب تشریفات، کارگاه حل مسأله، قنادی تخصصی، گردشگری سلامت، قهوه باریستایی، آشپزی ملل، مدیریت بوم‌‌گردی، اخلاق حرفه‌ای، مدیریت هتلداری و فن بیان در گردشگری با ارائه گواهی معتبر برگزار می‌شود. مختاران اضافه کرد: تجهیز و ارزش مرکز آموزش هتلداری و گردشگری غرب کشور ۳۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان بیان کرد: در این مرکز سالانه ۳۰ هزار نفرساعت در زمینه گردشگری، ۴۰ هزار نفرساعت در موضوع صنایع‌دستی و ۱۵ هزار نفرساعت در بخش تغذیه آموزش می‌بینند. وی بیان کرد: آموزش‌ها به‌صورت کاملا کوتاه‌مدت و براساس نیاز روز به‌دلیل تفاوت فضای کسب و کار و گردشگری در دنیای امروز انجام می‌شود. وی تاکید کرد: چالش تشریفات در گردشگری یکی از عوامل مهم در استان‌های گردشگر پذیر است .
مختاران گفت‌: به نظر می‌رسد با گشایش نخستین مرکز آموزشی هتل‌داری در فنی و حرفه‌ای همدان قرار است این چالش‌ها روز به روز در عرصه گردشگری با راهکارهای برگزاری دوره‌های آموزشی باز شود .
آموزش تشریفات  یکی از برنامه‌های حائز اهمیت در حوزه گردشگری است. کارشناسان همواره بر این باورند که مهمترین فعالیت در حوزه توسعه گردشگری پرداختن به بحث آموزش است و در همه بخش‌ها از مهمترین برنامه‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برخوردار است. هر فعالیتی در هر صنفی نیازمند این مهم  است و وقتی ارتباطات پیچیده‌تر می‌شود نقش آموزش حساس‌تر می‌شود.
مختاران در این‌باره عنوان کرد :‌ تفاهم‌نامه همکاری اداره‌کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با بنیاد توسعه گردشگری آسیا و بزرگترین مرکز چاپ و بسته‌بندی غرب کشور در همدان در قالب بسته‌های آموزشی رویداد فرهنگی گردشگری منعقد گردیده است .
وی با اشاره به تاثیرات رویداد فرهنگی و گردشگری همدان ۲۰۱۸ و پایتخت گردشگری آسیا در استان  گفت: ایجاد زیرساخت مناسب آموزشی در توانمندسازی مخاطبان موردنظر متناسب با نیاز بازار کار و جامعه هدف مد نظر قرار دارد و در این میان آشنایی تولیدکنندگان با طراحی، بسته‌بندی و برند برای عرضه تولیدات محوریت برنامه‌هاست.
مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان همدان، برگزاری دوره‌های مهارتی در حوزه گردشگری و تشریفات و بسته‌بندی و چاپ مورد نیاز بازار کار در زمینه هتلداری و گردشگری را مطابق استاندارد‌های سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از اهم مفاد تفاهم نامه دانست.
مختاران اضافه کرد: دوره‌های مختلف مهارت‌های عمومی و تخصصی شغلی مختلف درخصوص موضوع تفاهم‌نامه به سایر ادارات و ارگان‌هایی که از طرف اداره‌کل آموش فنی و حرفه ای معرفی می‌شوند، ارائه خواهد شد.
 تشریفات نه به معنای تجمل‏گرایی، بلکه به معنای نظم‏دهی
یکی از بخش‌های مهم آموزشی در این مرکز بحث آموزش تشریفات است؛ احمدی، کارشناس مرکز آموزش هتلداری و گردشگری مریانج می‌گوید: تشریفات نه به معنای تجمل‏گرایی، بلکه به معنای نظم‏دهی و نظم‏بخشی در یک سازمان که روند فعالیت‏های منسجمی را در پیش دارد، از اصول اولیه ارتباطات اجتماعی به‌شمار می‏رود. تشریفات رعایت یک سری قوانین رفتاری است که نه تنها توسط نمایندگان یک کشور بلکه توسط نمایندگان و کارگزاران اکثر نظام‏های سیاسی و اجتماعی رعایت می‏شود و متناسب با ساختار اجتماعی و فرهنگی، ویژگی‏های مذهبی و تاریخی و آداب و رسوم یک کشور تغییراتی در اجرای آن به‌عمل می‏آید.
وی معتقد است: اما در برخی از موارد رفتاری، اصول مشابهی وجود دارد که فراگیری و رعایت این اصول، به طور فراگیر و همگانی نظم را در قالب رفتاری منسجم در دستگاه‏ها و سازمان‏ها به ارمغان خواهد آورد. این مجموعه گامی کوچک در این جهت است که می‏تواند در ابعاد گوناگون زندگی، محل کار، اماکن عمومی، گفت‌وگوهای رسمی، سفرها و... به‌کار آید.
 همدان هدفمند در آموزش گردشگری
مدیر مرکز آموزش هتلداری و گردشگری غرب کشور نیز می‌گوید: معیارهای موجود در‌خصوص مسائل تشریفاتی، نتیجه همکاری‏های متقابل میان افراد در زمینه‏های گوناگون اجتماعی است. بدون رعایت این معیارها که امروزه به آیین تشریفات معروف هستند، برقراری روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی خانوادگی امکان‏پذیر نیست.
الناز نقوی، عنوان کرد : بسیاری از قوانین تشریفات رسمی، مشابه آداب متداول میان عامه مردم است. تفاوت اصلی در این است که رعایت قوانین تشریفات نزد سیاست‏مداران اهمیت بیشتری دارد تا آن اندازه که رعایت نکردن یا نقص این قوانین، می‏تواند به اعتبار یک کشور یا نمایندگان ویژه آن کشور لطمه وارد کرده و همکاری میان دولت‏ها را با مشکل روبرو سازد.
 وی افزود: رعایت تشریفات، مطلق نیست، بدین معنی که رعایت آن‏ها منوط به مکان، زمان و شرایط فرق می‏کند و این همان اصلی است که آموزش آن در مرکز هتلداری مریانج مورد هدف است .
از نگاه وی پس از رویداد همدان 2018 این استان باید در حوزه تشریفات گردشگری حرف‌های بسیاری برای گفتن داشته باشد .
گفتنی است، رفتار غیرقابل قبول در یک محل و در شرایط خاص، می‏تواند در جای دیگر و در شرایط متفاوت، مناسب و بجا تلقی گردد. به عنوان نمونه در میهمانی‏های رسمی، ماهی خوردن بدون استفاده از وسائل مخصوص و یا برداشتن گوشت با دست پسندیده نیست، در‌حالی‌که درسفرهای تفریحی انجام این گونه اعمال قابل قبول است. اصول و قوانین تشریفات برخلاف معیارهای اخلاقی قراردادی هستند و حکم قوانین امضاء نشده را دارند، از این‌رو هر دیپلمات باید اصول و قوانین تشریفات را خوب بیاموزد و آن‏ها را رعایت کند تا اعتبار کشور خود را در سطح بین‏المللی افزایش دهد.
آموزش و اصلاح الگوهای رفتاری و آداب معاشرت و پذیرایی ازمیهمانان خارجی، میهمانان داخلی، سفرهای داخلی و خارجی، جلسات رسمی، جشنواره‌ها، سمینارها، بازدید‌ها، نمایشگاه‌ها، اصول ارتباطات کلامی و غیر کلامی، نحوه معرفی در میهمانی‌ها و جشن‌ها، ظاهر لباس و شیوه‌های آرایشی، آداب میهمان‌نوازی، انواع پذیرایی و سبک‌های اجرایی آن، آموزش‌های مدیریت تشریفات، مبانی و مفاهیم تشریفات، آداب معاشرت در مکان و زمان، اصول و فنون پذیرایی، آگاهی از فرهنگ و آداب و رسوم ملی و بین‌المللی در تشریفات و پذیرایی از مهم‌ترین مباحث طرح شده در این حوزه است که تجهیز سازمان ها، شرکت‌ها، موسسات و مراکز اقامتی و تفریحی ضروری و مبرهن است. این آموزش‌ها در بالاترین سطوح علمی و عملی و توسط اساتید با تجربه و عالم به تشریفات و پذیرایی مدرن و منطبق بر اصول بین‌المللی در گروه طرح و ساخت پرسا قابل ارائه می‌باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com