عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری است همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96075 تاریخ انتشار:  1398-04-19 - 12:02 تعداد بازدید:  66
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری است

مادستان


 رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور با بیان اینکه میانگین عیار چغندرقند کشور 17 درصد است، گفت: عیار چغندرقند همدان بالاتر از میانگین کشوری و بین 18 یا 19 درصد است.
داریوش طالقانی با اشاره به اینکه موسسه تحقیقات و اصلاح چغندرقند یکی از موسسات بسیار قدیمی کشور است، اظهار کرد: هدف اصلی این مؤسسه اصلاح و تهیه ارقام مناسب چغندرقند در نقاط مختلف است.
به‌گزارش ایسنا، وی با تأکید بر این‌که زراعت چغندر‌قند یک زراعت آبی است، یادآور شد: 100 هزار هکتار چغندرقند کشور به‌صورت بهاره کشت می‌شود و کشت پاییزه این محصول به‌منظور کاهش مصرف آب در برنامه‌های این موسسه است.
 کشت پاییزه چغندر‌قند به سرعت رو به توسعه است
طالقانی با بیان اینکه کشت پاییزه چغندر‌قند به سرعت رو به توسعه است، افزود:  سال گذشته 13 هزار هکتار کشت پاییزه چغندرقند در کشور انجام شد درحالی‌که در سال‌های گذشته صفر بوده است.
رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور با تأکید بر توسعه کشت پاییزه چغندرقند، خاطرنشان کرد: در کشت پاییزه در مناطقی از کشور صورت می‌گیرد که در بهار برداشت شود تا از بارندگی‌های پاییزه در کشت این محصول استفاده شود.
 همدان؛ یکی از قطب‌های مهم در اصلاح چغندرقند
وی با بیان اینکه همدان یکی از قطب‌های مهم در اصلاح چغندرقند است، تصریح کرد: زراعت چغندرقند در همدان به‌صورت بهاره بوده و کارخانه قند همدان نیز از شرایط بسیار خوبی برخوردار است.
طالقانی با بیان این‌که نیمی از قند کشور از چغندرقند تولید می‌شود، یادآور شد: در سال 96 در کشور 2 میلیون تن شکر تولید شد که رکورد تولید در صنعت 100 ساله قند کشور بود.
عضو هیأت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشور با تأکید بر این‌که کشت چغندرقند نیاز به بذر مناسب، مدیریت مزرعه و انتقال فناوری دارد، ادامه داد: عملکرد چغندرقند در کشور در دهه هفتاد 26 تن بود که به 53 تن رسیده است و ناشی از انتقال یافته‌های تحقیقاتی به مزارع بوده است.
وی با اشاره به اینکه همدان در سال‌های گذشته 30 رقم چغندرقند را معرفی کرده است، عنوان کرد: مؤسسه اصلاح بذر چغندرقند از آغاز دهه هفتاد به تولید بذر مونوژرم هیبرید چغندرقند پرداخت که بالاترین تکنیک در تولید بذر بوده است.
رئیس مؤسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند کشور با بیان اینکه 7 رقم جدیدی که معرفی شده در آغاز دهه 90 بوده است، خاطرنشان کرد: 25 درصد تولید بذرهای چغندرقند در شرکت دانش بنیان وابسته به این موسسه انجام می‌گیرد و هدف‌گذاری تأمین 40 درصدی مصرف داخل است.
طالقانی با اشاره به اینکه یکی از بیماری‌های مهم مزارع چغندرقند در همدان پوسیدگی ریشه است، بیان کرد: 30 تا 40 درصد مزارع کشور تحت تأثیر بیماری پوسیدگی ریشه است و رقم مقاوم به این بیماری با نام اکباتان در مرکز تحقیقات همدان معرفی شد.
وی با بیان اینکه تمام مزارع چغندرقند کشور به بیماری ریزومانیا آلوده هستند، ادامه داد: در سال 97 دو رقم دنا و سینا جایگزین رقم اکباتان شد که این دو رقم به بیماری پوسیدگی ریشه نسبت به بیماری ریزومانیا و عملکرد ریشه مقاوم‌تر هستند و درصد قند بالایی دارند.
وی با اشاره به فعالیت 8 شرکت خارجی در زمینه بذرهای چغندرقند، خاطرنشان کرد: موسسه تحقیقاتی اصلاح و تهیه بذر چغندرقند علاوه‌بر تولید ارقام ایرانی بهترین ارقام خارجی را به کشاورزان معرفی می‌کند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com