1403-03-251403-04-04bool(false) مسأله عدالت فرهنگی مورد توجه شهید رئیسی بود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Mon, June 24, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138262 تاریخ انتشار:  1403-03-21 - 13:21 تعداد بازدید:  116
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسأله عدالت فرهنگی مورد توجه شهید رئیسی بود

فرهنگی


از همه ظرفیت دیپلماسی کشور می‌خواهیم
برای آزادی بشیر  بی‌آزار تلاش کنند


آئین پاسداشت هنر خدمت و ادای احترام اصحاب فرهنگ، هنر، رسانه، قرآن و عترت استان همدان به امام خمینی(ره)، مرحوم آیت‌ا... رئیسی و هیأت همراه ایشان که در حادثه سقوط هلیکوپتر جان باختند، با حضور سید محمد هاشمی جانشین وزیر فرهنگ در سالن شهید آوینی این شهر برگزار شد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استآنهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آئین پاسداشت هنر خدمت، به میزبانی اصحـاب فرهنگ، هنــر، رسانه، قـرآن و عتـرت استان همدان در مجتمع شهیدآوینی اظهار کرد: ۱۵ خرداد را پشت سر گذاشتیم روزی که یادآور نهضت بزرگ عزت، اقتدار، معنویت و امام خوبی‌ها، امام خمینی(ره) است؛ انسآنهای بزرگ در این نهضت پرورش یافتند، ستارگانی که به عنوان انسآنهای انقلاب اسلامی نقش یافتند.

سید محمد ،  با بیان اینکه یکی از خادمان واقعی مکتب امام(ره)، آیت‌ا... رئیسی است که همواره آماده خدمت به مردم بود گفت: جانفشانی‌های ایشان تنها به 3 سال ریاست جمهوری ختم نمی‌شد و در طول انقلاب این مهم را می‌دیدیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، وی با اشاره به اینکه این روزها سجایا و زوایای اخلاقی این شهید را مردم بازگو می‌کنند، افزود: ایشان مدیری تحول‌گرا بودند؛ هر کجا  وارد می‌شدند با نگاه تحولی و انقلابی حرکتی بزرگی آغاز می‌کردند.

هاشمی با بیان اینکه آیت‌ا... رئیسی در هر نقطه‌ای که نشست ممهور به مهر تأیید مقام معظم رهبری شد، عنوان کرد: ایشان وقتی وارد آستان قدس رضوی شد این نهاد تحول‌گرا شد، وقتی قوه قضائیه را تحویل گرفت محبوبیت این مجموعه به ۷۰درصد رسید.

وی با تأکید بر اینکه شاکله قوه قضائیه، قهریه است اما ایشان آنجا سرمایه اجتماعی را تشکیل داد افزود: در قوه مجریه نیز بی‌منت تصمیمات راهبردی را پایه‌گذاری کرد، وقتی به ایشان می‌گفتند برای سال بعد رأی شما می‌ریزد و اگر برخی کارها را انجام ندهید می‌گفتند با این استدلال که رأی ما بریزد آیا به تکلیف خود عمل نکنیم؟!

وی با اشاره به اینکه شهید جمهور مردم را خلیفه‌ا...  می‌دانست و این نگاه والای توحیدی و مردم‌داری برخاسته از توحید بود ادامه داد: رفتنش چنین دل‌ها را آتش زد و تجمع میلیونی را در مراسم تشییع و خاکسپاری ایشان شاهد بودیم که اینها به سرمایه اجتماعی تبدیل شد.

معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه شهید رئیسی پس از شهادت نیز بانی خیر شدند و با حضور مردم در مراسم ایشان سرمایه اجتماعی خلق شد، خاطرنشان کرد: عکس‌العمل بین‌المللی و حضور مقامات کشورهای مختلف در مراسم باطل‌السحر ادعای کذب دروغین دشمنان بر انزوای جمهوری اسلامی بود.

وی در ادامه با بیان اینکه با برنامه‌ریزی و نقطه‌گذاری شهید رئیسی شاهد تحول‌گرایی در حوزه فرهنگ بودیم عنوان کرد: مسأله عدالت فرهنگی مورد توجه شهید جمهور بود و ایشان همواره از ما مسأله محرومیت‌زدایی و عدالت‌گستری در حوزه فرهنگ را مطالبه داشتند.

هاشمی یکی از اقدامات ویژه دولت شهید رئیسی را توجه به مسأله زیرساخت‌های فرهنگی دانست و گفت: اگر زیرساخت نباشد عدالت فراهم نمی‌شود، زیرساخت بودجه موضوعات سخت‌فزاری و نرم‌افزاری را در این دولت در حوزه فرهنگ شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه در زیرساخت بودجه‌ای هر آن‌چه بودجه فرهنگی افزایش می‌یافت سبب تحول نمی‌شد و نیاز به بودجه مازاد بود. ما در وزارت فرهنگ و به کمک دوستانمان در مجلس یک طرحی را ریختیم. و 3 گام گذراندیم تا به نقطه امروز ین در بودجه برسیم . در نخستین گام بند ز تبصره ۹ ماده بودجه سال ۱۴۰۱ تصویب شد، تصریح کرد: طبق این قانون تمام دستگاه‌ها مجاز بودند 2 درصد از بودجه خود را در حوزه فرهنگی هزینه کنند.

جانشین‌ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تصویب بند ه تبصره ۹ قانون سال ۱۴۰۲ به عنوان گام دوم اشاره کرد و افزود: طبق آن همه بانک‌های دولتی و مؤسسات انتفاعی مکلف شدند یک درصد بودجه خود را به حوزه فرهنگ اختصاص دهند. در واقع تکلیف جایگزین جواز شد.

در بودجه بند ه تبصره ۹ سال ۱۴۰۲ تنها 5/3درصد آن محقق شده است؛ اما در عین حال با تشکیل کارگروهی فرا وزارت ارشاد و بلکه فرا دولت متشکل از وزارت فرهنگ، وزارت میراث، سازمان تبلیغات , حوزه های علمیه و برخی از دستگاه های دیگر، تصمیمات خوبی گرفته شد.به طور مثال از همین منبع، ده فیلم سینمایی فاخر با حمایت و پشتیبانی کارگروه مذکور ساخته شد.

هاشمی با بیان اینکه بخشی از این بودجه  در مناطق محروم تخصیص داده شد و مؤسسات شهرستآنهای مختلف در کارگروه مورد توجه قرار گرفت گفت: نشر معارف اهل بیت(ع) و قرآن کریم، معرفی مفاخر ملی و اسلامی و شهدای اسارت، برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای ملی با رویکردهای انقلابی و ملی، موضوعاتی بود که از این بودجه برای آنها تأمین هزینه شد.

جانشین وزیر فرهنگ با بیان اینکه در عدالت فرهنگی کار دیگر ایجاد قرارگاه شهید آوینی بود افزود: در مجلس بودجه‌ای در خصوص تقویت بنیه فرهنگی استآنها اختصاص یافت که در این راستا قرارگاهی را در حوزه ملی تشکیل دادیم و مصوب کردیم کل پول باید در استآنها هزینه شود.

جانشین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سال‌ها بودجه ویژه‌ای به شهرستآنها تعلق نمی‌گرفت اما در قرارگاه شهید آوینی شهرستان به شهرستان بودجه تعریف و به حساب آنها واریز شد بیان کرد: همه این اقدامات ذیل دیدگاه شهید رئیسی انجام می‌شد. وی با بیان اینکه بیش از ۳۰ مجتمع فرهنگی در این دولت احیا شد گفت: شهید رئیسی حرفشان این بود که کارها به کام مردم و برای مردم است و به صحبت‌های حاشیه‌ای توجه نداشت.

هاشمی با تأکید بر اینکه رونق فرهنگ نیز در دولت شهید رئیسی مورد توجه بود افزود: تمام تلاش ما این بود بودجه‌ها عادلانه و حقیقی به مجتمع‌ها برسد و برخی به اسم بودجه فرهنگی از آن ارتزاق نکنند، بنابراین سختگیری شد که هزینه در غیر محل خود صرف نشود.

وی با بیان اینکه مسأله تکریم هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر نیز در این دولت مهم بود و توجه شهید به حوزه فرهنگ را در نشست با اهالی سینما، حضور در نمایشگاه قرآن و کتاب می‌دیدیم گفت: ایشان در ریاست‌جمهوری خود رکورددار حضور در برنامه‌های فرهنگی بودند و تکریم اهالی فرهنگ و هنر را مورد تأکید قرار می‌دادند.

یک نمونه بیمه خبرنگاران است که بالای ۲۰۰ درصد رشد کرد و تعداد هنرمندان تحت پوشش رشد خوبی یافت.

هاشمی در پایان به خبر بازداشت فعال رسانه‌ای کشور اشاره کرد و گفت: خبر بازداشت فعال رسانه‌ای ‌در فرانسه که به ظاهر مهد آزادی‌ بیان است سبب تعجب شد، در دوران انسان‌رسانه‌ها یک فعال رسانه‌ای که با همت خود برای رسوایی منافقین تلاش می‌کند، بازداشت شود.

وی افزود: این رفتار درس بزرگی برای کسانی است که گول عناوین رنگین آزادی بیان غرب را می‌خورند.

هاشمی بیان کرد: آنها حتی یک صفحه اینستاگرام هم برنمی‌تابند، نزدیک به ده صفحه اتهام به این فعال مجازی وارد شده است که اتهامات واهی سبب تمسخر و خجالت کشور فرانسه است.

جانشین وزیر فرهنگ ادامه داد: ما نیز ‌نگران این فعال رسانه‌ای و خانواده وی هستیم و از همه ظرفیت دیپلماسی کشور می‌خواهیم برای آزادی این فعال رسانه‌ای تلاش کنند.

مسعود ویژه در آئین پاسداشت هنرخدمت، به میزبانی اصحـاب فرهنگ، هنــر، رسانه، قـرآن و عتـرت استان در مجتمع فرهنگی سینمایی آوینی همدان ضمن خیرمقدم اظهار کرد: این برنامه گرامیداشتی است برای رئیس جمهور، آیت ا... رئیسی و همراهانش که برنامه‌های مختلفی در پاسداشت این شهدا توسط جوانان هنردوست همدان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ما همدانی‌ها شهید حمید هاشمی را داریم که در ایام جنگ در پادگان شهید مدنی دزفول سخنرانی زیبایی داشتند که مصداق شهید آیت ا... رئیسی است گفت: ایشان بیان می‌کنند ابر قدرت خداست و ما برای پیروزی نیامده‌ایم، ما برای شکست نیامده‌ایم و ما برای شهادت نیامده‌ایم، ما برای رضای خدا آمده‌ایم.

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان به سخنانی از امیرالمومنین علی (ع) در حکمت ۸۹ نهج البلاغه اشاره کرد که می فرمایند کسی که بین خود و خدای خود را اصلاح کرده باشد، خداوند بین خود را و بین مردم را اصلاح می‌کند عنوان کرد: آیت ا... رئیسی مصداق این سخن است و ایشان بین خود و مردم را اصلاح کرده بود؛ مردم ما در آینده بیشتر با اقدامات و برکات کارهای آن شهید آشنا خواهند شد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com