مشاور طرح جامع را قبول نداريم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111209 تاریخ انتشار:  1399-06-02 - 08:20 تعداد بازدید:  192
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نورا...‌زاده در مخالفت از نوع مطالعات طرح جامع و جهت توسعه شهر مطرح کرد
مشاور طرح جامع را قبول نداريم

نویسنده : غزل اسلامي

گزارش


■ شايد مديران راه‌وشهرسازي جرأت تغيير مشاور را ندارند، شايد هم چون مطالعات را نخوانده‌اند تصميم به ‌تغيير ندارند
■ آينده مردم و شهر همدان به مطالعات طرح جامع بستگي دارد

 

 مشاور مطالعات طرح جامع همدان تحت نفوذ است و مطالعات دقيقي از شهر انجام نداده که اين آينده اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي مردم شهر را به‌خطر انداخته است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شوراي شهر همدان درباره نحوه مطالعات مشاور طرح جامع براي توسعه شهر گفت: 2 نظريه براي شهرها وجود دارد؛ يکي بزرگ کردن شهرها در جهت افزايش جمعيت و تبديل آن به کلانشهرها و ديگري هويت‌مند کردن شهرها با ساخت شهرک‌ها و ايجاد مجموعه‌هاي شهري و افزايش کيفيت فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي است که تا 35 سال پيش کشورهاي بزرگ به‌دنبال بزرگ‌تر کردن شهرها و تبديل آنها به کلانشهر بودند اما از حدود 4 دهه پیش به اين نتيجه رسيده‌اند که فقر در کلانشهرها بيشتر از شهرهاي کوچک است و مشاغل کاذب و حاشيه‌نشيني هم افزايش پيدا مي‌کند. از بين رفتن هويت، ناهماهنگي در مديريت شهري، بروز مسائل اجتماعي و فرهنگي از جمله عواقب ديگر بزرگ کردن شهرها است.
نرگس نورا...‌زاده توضيح داد: پيش از اين آقاي بهاآبادي مشاور سابق طرح جامع هم در طرح جامع همدان از روش دوم تبعيت مي‌کرد اما با دخالت برخي ذي‌نفعان طرح‌هايي مانند ايجاد شهر جديد مسکوت ماند و در شوراي عالي شهرسازي هم اين طرح براي همدان کنار گذاشته شد و اکنون با مشاور جديد به‌دنبال اجراي طرح نخست که در دنيا منسوخ شده، هستند.
وي افزود: به‌علاوه الحاق 3 روستاي قاسم‌آباد، حسن‌آباد و علي‌آباد بدر 2 سال پيش، شهر مريانج هم در شرف تصويب و الحاق به شهر همدان است. نظر مشاور طرح جامع اين است که روستاي گراچقا هم به شهر ملحق شود.
نورا...‌زاده ادامه داد: افزايش ساخت‌وسازهاي غيرمجاز، خانه‌ها و زمين‌هاي بدون سند که تفکيک و ساخته شده‌اند، افزايش بيکاري روستاييان و حاشيه‌نشيني و نارضايتي برخي روستاييان از جمله مشکلاتي است که با الحاق اين 3 روستا به همدان پيش آمده است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شوراي شهر همدان درباره نظر مهندس طرح جامع درباره توسعه همدان از شمال و شمال شرقي هم گفت: قرار بوده شهر از اين سمت‌ها توسعه بيابد اما شورين به شهر الحاق نشد و در عوض درحال گسترش شهر از سمت غرب است.
وي با اشاره به الحاق غيرقانوني 3 روستا به شهر همدان گفت: قانوني هست که ابتدا بايد مطالعات طرح جامع به تصويب شوراي شهر برسد سپس براي تصويب به شوراي‌عالي معماري و شهرسازي ارسال شود اما در مواردي اجازه اظهارنظر به شورا نمي‌دهند و به‌طور مستقیم براي تصويب به تهران مي‌برند که در نهايت با مشکلي مانند الحاق غيرقانوني 3 روستا مواجه مي‌شويم.
نورا...زاده گفت: اشکال کار اينجاست که مديران ما تا امروز مطالعات طرح جامع را به‌طور کامل نخوانده‌اند و بيشتر به صحبت‌ها و تئوري‌هاي زيباي مشاور گوش مي‌دهند و به استناد اين صحبت‌ها مي‌گويند کار او خوب و بي‌نقص است و ما از کارش راضي هستيم. اما وقتي کارشناسان اين مطالعات را بررسي مي‌کنند متوجه انبوهي از مشکلات مي‌شوند.
وي ادامه داد: شايد هم متوجه مشکلات موجود در مطالعات مي‌شوند اما جرأت نمي‌کنند مقابله کنند چون مي‌دانند که اين مطالعات توسط برخي ذي‌نفعان و برخي نمايندگان مديريت مي‌شود.
نورا...‌زاده با اشاره به برخي دخالت‌ها در مطالعات گفت: آنها که در کارهايي خارج از وظايف خود دخالت کرده و مطالعات را به‌نفع خود هدايت مي‌کنند و حتي زمان جلسات مربوط به توسعه شهر مجموعه شهري را تعيين کرده تا مصوبات را بگيرند بايد بدانند که کارهاي غيرکارشناسي به ضرر مردم تمام شده و آينده شهر را به‌خطر مي‌اندازد.
وی ادامه داد: ما تکليف داريم در بخش کارشناسي هرآنچه فکر مي‌کنيم درست است را بگوييم اما مردم هم بايد مطالبه‌گر باشند و از افراد بخواهند هرکسي طبق قانون و به وظايف خودش رسيدگي کند و در امور ديگر دخالت و نفوذ نکند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شوراي شهر همدان گفت: طرح جامع به‌طور مستقیم بر روي قيمت مسکن، اقتصاد، فرهنگ و مسائل اجتماعي شهر همدان تأثير مي‌گذارد؛ بنابراين اگر خوب تدوين نشود هزاران نفر در شهر متضرر مي‌شوند و آينده شهر ما به‌خطر مي‌افتد. اين يعني آينده مردم و توسعه شهر به طرح جامع بستگي دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com