1397-03-201397-03-30bool(false) 1397-03-201397-03-30bool(false) ادامه سریال تکراری منشأ ریزگردها در همدان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 30 خرداد 1397 - شماره 3219
 
امروز : چهارشنبه ، 30 خرداد 1397

Today : Wed, June 20, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  79964 تاریخ انتشار:  1396-04-26 - 05:46 تعداد بازدید:  92
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسئولان به جای جلسات تکراری راهکار عملیاتی ارائه دهند
ادامه سریال تکراری منشأ ریزگردها در همدان

داخلی

برای چندمین بار در 4 ماه گذشته هوای همدان باز هم آلوده شد و در نشست تخصصی علل بروز پدیده ریزگردها در استان به جای ارائه راهکار، صرفا به منشا ریزگردها پرداخته شد و راهکار عملیاتی که بتواند در سریعترین زمان اقداماتی در راستای بهبود وضعیت هوای همدان از سوی مسئولان مربوطه یا مردم ارائه شود بازگو نشد.
دلیل افزایش گردوغبار موجود در جو نسبت به سال‌های گذشته تشدید خشکی و خشکسالی در مناطق مرکزی و غرب کشور است.
مدیرکل هواشناسی استان همدان روز گذشته در نشست تخصصی علل بروز پدیده ریز گردها در استان که در دفتر ایسنا برگزار شد گفت: غلظت ریزگردها در استان همدان خیلی شدید نیست و نباید اذهان عمومی را بیش از حد نسبت به این موضوع حساس کرد.
سعید باقری افزود: مسلماً اراضی که خشک و نیمه‌خشک باشند دارای گردوغبار وریزگرد هستند که در این مناطق وزش باد سبب می‌شود که گردوغبار از روی زمین بلند شده و در هوا منتشر شود.
وی با بیان اینکه ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان واقع‌ شده است، عنوان کرد: به همین دلیل ایران دارای اقلیم کویری بسیار زیاد است.
 مدیرکل هواشناسی استان همدان، بیان کرد: اقلیم هر منطقه‌ای ثابت است و با اقلیم نمی‌توان مبارزه و مقابله کرد بلکه باید تعامل و همزیستی با اقلیم انجام شود.
باقری تصریح کرد: هنگام وقوع طوفان یا گردوغبار نباید به دنبال راه‌های مقابله با این پدیده باشیم بلکه باید راه‌های تعامل با این پدیده را داشته باشیم و با بررسی راه‌های تعامل می‌توانیم برای جلوگیری از تشدید یا کاهش این مخاطرات قدم‌هایی را برداریم.
وی بیان کرد: به دلیل اینکه استان همدان منطقه‌ای نیمه‌خشک، مرکز ایران کویری و در غرب کشور نیز عراق قرار دارد با هر وزش باد گردوغبار از روی زمین بلند شده و وارد جو می‌شود.
 مدیرکل هواشناسی استان همدان تأکید کرد: دلیل افزایش گردوغبار موجود در جو نسبت به سال‌های گذشته تشدید خشکی و خشک‌سالی در مناطق مرکزی و غرب کشور است.باقری با اشاره به اینکه احداث سدهای متعدد از دیگر دلایل ایجاد گردوغبار در جو هستند، گفت: با ایجاد سدها از جاری شدن آب‌ها به تالاب‌ها جلوگیری شده و خاک‌های رسی در کف تالاب‌ها پس از خشک شدن به گردهای ریز تبدیل می‌شوند که هر نسیمی سبب بلند شدن این ریزگردها از روی زمین می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه منشأ اصلی گرد و غبار موجود که کل آسمان استان را فرا گرفته است خارج از استان است، اظهار داشت: در این مواقع تا فرو نشستن گردوغبار باید فعالیت‌ها را کاهش داده و به بیرون از منزل نرویم.
مدیرکل هواشناسی استان همدان، تأکید کرد: در دو هفته گذشته منشأ گردوغبار موجود در آسمان استان غرب کشور بود ولی متأسفانه منشأ گردوغبار هفته گذشته استان، مرکز ایران و به دلیل جریان‌های شرقی است.
 ایستگاه سنجش آلودگی هوا نیاز داریم
وی دقت اطلاعات در این زمینه را مرهون داشتن ایستگاه‌های بیشتر معرفی کرد و گفت: در حال حاضر پیش‌بینی وضعیت هوای پاک، سالم و یا خطرناک را با دو شیوه دید افقی و سایت‌های پیش‌بینی منطقه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌دهیم که دید افقی تا کمتر از 5 کیلومتر و اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های پایش میزان آلودگی و ریزگرد مبنای اعلام وضعیت هوا و پیش‌بینی‌ها در این زمینه است در حالیکه باید ایستگاه‌ سنجش آلودگی هوا در استان مستقر شود تا این امر به راحتی انجام گیرد.
 30 درصد مبادی تولید ریزگرد در استان است
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان با بیان اینکه ظرفیت تولید ریزگرد را در استان داریم، گفت: برآوردها و پژوهش‌های استانی، فرا استانی و منطقه‌ای نشان می‌دهد 30 درصد مبادی تولید ریزگرد در داخل استان است.
محمدرضا محمدی اظهار کرد: در حوزه بحران‌های مختلفی که محیط زیست کشور را تهدید می‌کند، آلودگی هوا مهمترین مشکل است که به شدت زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده است.
 خسارت 10 درصدی ریزگردها به کشاورزان همدانی
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهادکشاورزی استان همدان نیز با اشاره به خسارت 10 درصدی ریزگردها به کشاورزی استان، گفت: سال گذشته 27 میلیارد تومان خسارت به علت بروز پدیده گردوغبار به بخش کشاورزی استان وارد شد.
احد ظفری اظهار کرد: بخش کشاورزی بیشترین ضرر را از پدیده ریزگردها می‌بیند به طوری که در تیر و خرداد سال گذشته خسارت ریزگردها باعث کاهش محصولات کشاورزی استان همدان شد.
وی با بیان اینکه جامعه امروزی نمی‌پذیرد متولی ساماندهی ریزگردها یک سازمان است، تأکید کرد:  خشکسالی و بیابانی شدن دشت‌ها پایه بروز پدیده گردوغبار در همدان است که جهادکشاورزی در این راستا سیستم‌های آبیاری تحت فشار را در استان راه‌اندازی کرده و تسهیلات خوبی نیز به کشاورزان پرداخت کرده است.
 مجبوریم «آق‌گل» را به صورت طبیعی حفظ کنیم
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان همدان تأکید کرد: مجبوریم تالاب آق‌گل را به صورت طبیعی حفظ کنیم.
به گزارش ایسنا، داوود شاهسوند، اظهار کرد: 70 درصد تالاب آق‌گل در استان همدان قرار دارد که عمده آبی که وارد آن می‌شود از سوی استان مرکزی است.
وی با بیان اینکه قرار است از استان همدان و مرکزی عمده آب این تالاب تأمین شود، افزود: این تالاب مورد اختلاف دو استان همدان و مرکزی است که با مشارکت وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای به علت اینکه رودخانه دائمی در این ناحیه وجود ندارد، مجبوریم این تالاب را به صورت طبیعی حفظ کنیم.شاهسوند ادامه داد: این پروژه توسط هدایت جریانات آب‌های زیرزمینی کنترل می‌شود که با همکاری مقامات قضایی دستور پلمپ چاه‌های غیرمجاز منطقه صادر شد و تعداد قابل‌توجهی از چاه‌های غیرمجاز در منطقه مسدود شد.
وی وجود چاه‌های غیرمجاز متعدد در منطقه حوالی تالاب آق‌گل را علت اصلی خشک شدن این تالاب معرفی کرد و افزود: شرکت آب منطقه‌ای در حوزه برخورد با چاه‌های غیرمجاز اقدامات خوبی انجام داده است.
مدیر حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان همدان سیاست‌های استان را براساس کنترل بهره‌برداری از چاه‌ها معرفی کرد و گفت: تنها راهکاری که برای این موضوع وجود دارد، اعمال حاکمیت و نصب کنتورها و ادوات قابل کنترل است که ظرف سال‌های آینده نصب و قابل بهره‌برداری است.
شاهسوند تصریح کرد: اگر رطوبت خاک را بگیریم پدیده ریزگردها تشدید می‌شود بنابراین باید با حفظ آب‌های زیرزمینی که بر اثر پدیده مویینگی آب را در میان ذرات خاک سطح زمین حفظ می‌کند و مانع بلند شدن آن در اثر وزش باد می‌شود، از وقوع این امر جلوگیری کنیم.
 مراجعه به مراکز درمانی استان در روزهای آلوده افزایش می‌یابد
کارشناس مسئول کنترل کیفی هوای دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در روزهای آلوده میزان مراجعه به مراکز درمانی استان افزایش می‌یابد، گفت: ارتباط معناداری بین آلودگی هوا و سلامت مردم جامعه وجود دارد به طوریکه در این روزها مراجعه به مراکز درمانی بیشتر می‌شود.
مهدی خدابخشی، با تأکید بر اینکه تعطیلی مدارس و ادارات چاره از بین بردن آلودگی هوا نیست، اظهار کرد: در روزهای آلوده از طرق مختلف و رسانه‌ها به مردم اعلام می‌شود تا تدابیر خاصی اتخاذ کرده و از خروج از منزل خودداری کنند.
وی تصریح کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده بر روی ریزگردها مشخص شده مقدار زیادی از مواد شیمیایی و املاح سنگین و نمک‌ها در این ذرات وجود دارد که براین اساس دانشگاه علوم پزشکی در مواقع آلودگی و بروز پدیده گردوغبار در استان توصیه‌هایی را به شهروندان می‌کند.
وی افزود: نخستین توصیه به شهروندان این است که حتی‌الامکان از منزل خارج نشوند و در صورت ضرورت از ماسک‌های استاندارد تنفسی استفاده کنند.
وی عنوان کرد: در استان همدان مرگ‌ومیر و بیماری‌های قلبی و تنفسی براثر آلودگی هوا رخ داده که در صورت دریافت تأییدیه، در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.
 کاهش میزان آتش‌سوزی‌های مراتع همدان
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان هم از کاهش میزان آتش‌سوزی‌های مراتع همدان در سال‌ جاری خبر داد و گفت: در سه ماه نخست سال گذشته 30 فقره آتش‌سوزی با 100 هکتار در استان رخ داد که این آمار امسال به پنج فقره و هشت هکتار رسیده است.
اسفندیار خزایی  اظهار کرد: تغییر آب و هوا، بیابانی شدن و آب‌های شیرین از چالش‌های مهمی هستند که دنیا را تهدید می‌کنند.
وی با بیان اینکه هر کدام از این سه مورد به صورتی در تخریب سرزمین‌ها دخالت دارند، تصریح کرد: این سه نه تنها در ایران بلکه در دنیا در تخریب زمین موثر هستند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به وجود ریزگرد‌های آسمان استان در چند هفته اخیر، افزود: ریشه ریزگرد‌ها و گرد و غبار در مناطق خشک و نیمه‌خشک است.
وی با بیان اینکه اگر ذرات خاک رطوبت خود را از دست بدهند ساختمان خاک تخریب و ذرات خاک از هم جدا شده و در نتیجه آلودگی هوا را ایجاد می‌کنند، ادامه داد: مهم‌ترین مسأله در کاهش ریزگردها حفظ پوشش گیاهی مناطق است.
خزایی با بیان اینکه شخم اراضی باید زمانی انجام شود که باعث ایجاد ریزگرد نشود، خاطرنشان کرد: یکی از مسائل مهم در اراضی مرتعی و جنگلی نوع بهره‌برداری از مراتع است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com