توسعه نیروی انسانی در روستا یک ضرورت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 31 فروردين 1403

Today : Fri, April 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136794 تاریخ انتشار:  1402-11-29 - 13:03 تعداد بازدید:  81
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بانوی مخترع توانیاب همدانی
توسعه نیروی انسانی در روستا یک ضرورت است

مادستان


یک بانوی مخترع توانیاب همدانی در قالب یک شرکت استارت‌آپ آموزشی دست به ارائه آموزش‌های تخصصی به کودکان روستایی در شهرستان همدان زده است.

سرمایه انسانی همواره یکی از ارزشمندترین دارایی‌های یک کشور محسوب می‌شود که به‌واسطه دانش‌افزایی، مهارت‌یابی و تجربه‌اندوزی علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های درونی که زمینه‌ساز خلاقیت و نوآوری‌ها می‌شود، می‌تواند با بهره‌گیری از توانمندی و قابلیت‌های منحصر به‌فرد به عامل راهبر و پیشبرنده برای تحرک بیشتر و توسعه در هر روستا، شهر و کشور تبدیل شود.چندی پیش ما در صفحه کار و دانش با سمیه طاهری؛ بانوی نخبه توانیاب گفت‌وگو کردیم که موفق به ساخت یک دستگاه منحصر به‌فرد در حوزه بهداشت و سلامت شده اما نکته این است که امروز این بانوی جوان خود علاوه بر فعالیت در حوزه فناوری در عرصه اجتماعی نیز با تعدادی از دوستانش وارد عرصه شده و در مسیر پویایی جامعه کم‌برخوردار روستایی گام برداشته است.

بر این اساس با توجه به اهمیت موضوع برآن شدیم تا در این شماره بار دیگر با این بانوی فرهیخته گفت‌وگویی ترتیب دهیم که در ادامه می‌خوانید:


سمیه طاهری با بیان اینکه متولد سال 1375 بوده و دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد مهندسی دانشگاه و پژوهشگاه عالی دفاع ملی و تحقیقات راهبردی است، گفت: کم‌توانی من در سن 11 سالگی با ابتلا به بیماری نادر گیلن‌باره (فلج حاد ناگهانی بدن) حادث شده و در نهایت منجر به ناتوانی در پنجه پا شد.

وی با تأکید بر اینکه طی سال‌های گذشته با ورودم به عرصه فناوری موفق به ثبت اختراع یک محصول شدم اذعان کرد: این محصول یک وسیله بهداشتی است برای جلوگیری از بیماری‌های تناسلی (تبخال و زگیل تناسلی و عفونت‌های بانوان) که از طریق سرویس‌های بهداشتی منتقل می‌شود. این بانوی کم‌توانیاب با تأکید بر اینکه محصول تولیدشده برای نخستین‌بار در جهان تولید و ثبت اختراع شده گفت: دستگاهی طراحی کردیم که می‌تواند ضدعفونی‌کنندگی شیرآلات را تا 99 درصد تضمین کند.

طاهری ادامه داد: ایجاد فرصت‌های شغلی مناسب افراد دارای معلولیت علاوه بر شغل برای این افراد یک آرامش اجتماعی به همراه دارد که باعث نشاط اجتماعی و ارتقای مشارکت عمومی آن‌ها نیز می‌شود؛ بنابراین این موضوع باید به طور جدی به ویژه در دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی پیگیری شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های دیگر خود ازجمله در حوزه اجتماعی در کنار فعالیت‌های صنعتی و تولیدی ابراز کرد: طی دو سال گذشته به کمک تعدادی از دوستان در روستای پدری‌ام (گنبد) اقدام به برپایی آموزشگاه زبان برای کودکان کرده و حتی کودکان ناتوان مالی را به‌صورت بورسیه می‌پذیریم اما مسأله این است که در این مورد نیز نیازمند حمایت مالی و کاهش بروکراسی اداری هستیم زیرا بالغ بر دو سال طول کشید تا بتوانیم مجوزهای لازم را دریافت کنیم.

  3روستای همدان را پوشش داده‌ایم

این بانوی همدانی با بیان اینکه بدین منظور با تعدادی از جوانان نخبه فعالیت استارت‌آپ را آغاز کرده و در حال توسعه آن هستیم، گفت: این استارت‌آپ دارای فضای آموزشی است و سه روستا از روستای شهرستان همدان را پوشش داده است.

طاهری با تأکید بر اینکه در این استارت‌آپ در نظر داریم کودکان محروم روستایی را به آموزش‌های تخصصی همچون زبان انگلیسی و در ادامه مهارت حوزه فناوری مجهز کنیم، گفت: ما به‌دنبال عملیاتی کردن یک عدالت آموزشی هستیم بر این اساس چنانکه پیشتر عنوان شد یک گروه تشکیل دادیم که در آن تعدادی از نخبگان عضویت دارند.

  در روستای گنبد 45 دانش‌آموز مخاطب ما هستند

وی با اشاره به اینکه آقای قربانعلی قاسمی دهیار روستای گنبد به‌عنوان نخستین روستایی که در آن آغاز به‌کار کردیم همراهی خوبی با ما داشتند، خاطرنشان کرد: گرچه در بدو امر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدیم اما در ادامه با همراهی دهیار توانستیم برای 45 دانش‌آموز این روستا کلاس زبان برگزار کنیم.

این بانوی مخترع با اشاره به اینکه سال جاری روستای عبدالرحیم را به فضای کاری خود نیز افزودیم، تشریح کرد: در برنامه‌های آتی توسعه‌ای این استارت‌آپ‌ها، استقرار آموزشگاه زبان در روستای آبشینه و یکی از مراکز خصوصی در زیرمجموعه سازمان بهزیستی نیز در دستور کار قرار دارد.

هدف اجرای عدالت آموزشی، استفاده از ظرفیت نخبگانی است

طاهری با تأکید بر اینکه در این فعالیت استارت‌آپی علاوه بر دنبال کردن هدف تحقق عدالت آموزشی در نظر داریم که از توانایی جامعه نخبگانی در بستر ارائه آموزش‌های تخصصی بهره ببریم، خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه فناوری که در پیش رو داریم در بدو امر در تلاشیم که دانش‌آموزان مناطق محروم روستایی به زبان انگلیسی مسلط شوند و در افق بلندمدت در نظر داریم یکسری از مهارت‌های نرم همچون رباتیک و ثبت اختراع را که بر اساس آن بچه‌ها بتوانند وارد بازار کار شده را به آن‌ها آموزش دهیم.

  در افق پیش رو کودکان روستا را کارآفرین می‌کنیم

وی با اشاره به اینکه این رویکرد استقلال شغلی و کارآفرینی را برای جوانان روستایی در آینده در پی خواهد داشت، اذعان کرد: در برخی از روستاها بنا به شرایط فرهنگی موجود برخی کودکان پس از گذراندن چند کلاس درس در دوره ابتدایی، ترک تحصیل می‌کنند؛ با توجه به دغدغه‌مندی در این حوزه و طی دو سال فعالیتی که در روستای گنبد داشتیم، بالغ بر 10 نفر از دانش‌آموزانی که ترک تحصیل کرده بودند را به فضای آموزشی بازگرداندیم، این اقدام نویدبخش و مقدمه کارهای خوبی است زیرا هر یک از این افراد سرمایه‌های آتی این روستا و شهر و کشور محسوب می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه حتی روند پیگیری ما در حوزه آموزش به گونه‌ای بوده که در کیفیت تحصیل این دانش‌آموزان نیز تأثیر داشته به نحوی که در معدل سه تن از آن‌ها شاهد بهبود و ارتقای نمرات بودیم، ابراز کرد: برای یکی از دانش‌آموزان نیز که در یادگیری مشکل داشت برای مشاوره و بهره‌گیری از جلسات درمانگر اقدام کردیم و توانستیم مشکل او را نیز مرتفع کنیم که نتیجه آن بازگشت او به سیر طبیعی تحصیل بود. این بانوی مخترع با اشاره به اینکه گروه استارت‌آپی ما متشکل از چند نفر از جامعه نخبگان است، ابراز کرد: بنده به‌عنوان مدیرعامل این مجموعه در کنار دیگر دوستانم در این شرکت استارت‌آپی مشغول به‌کار هستم.

طاهری با بیان اینکه در این مجموعه علاوه بر بنده که معلولیت دارم یکی دیگر از همکاران نخبه‌ که به‌عنوان نماینده حقوقی آموزشگاه فعالیت دارد نیز دارای معلولیت است، تشریح کرد: نام این آموزشگاه استارت‌آپی «آینده‌سازان سیر وطن» است که با نام اختصاری «آسو» در مسیر تحقق عدالت آموزشی در روستاهای شهرستان همدان فعالیت خود را دنبال می‌کند.

6 دانش‌آموز را بورسیه تحصیلی کردیم

وی ادامه داد: همانطور که پیشتر عنوان شد یکی از اهداف ما رفع موانع پیش روی تحصیل کودکان روستایی است بر این اساس خوشبختانه در حال حاضر این آموزشگاه توانسته 6 نفر از دانش‌آموزان بی‌بضاعت را بورسیه تحصیلی کند.

مع‌الوصف با توجه به آنچه گفته شد امروزه کشورها با درک درست از موقعیت‌های زمانی و تحلیل واقع‌بینانه از نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها از تمام توان بالقوه سرمایه انسانی خود در تمامی بخش‌ها به طور بهینه استفاده می‌کنند و‌ با سرمایه‌گذاری در مسیر ارتقای مهارت‌های نیروی انسانی و برنامه‌های توسعه و پرورش آنان، با شناسایی و دستیابی به قابلیت‌های جدید، یک سرمایه انسانی برخوردار از رویکرد و کارکرد حرفه‌ای برای بهره‌گیری در فضای کسب و کارهای مرتبط معرفی می‌کنند تا در پی این رویکرد افراد به‌عنوان دارایی‌هایی با ویژگی خاص بتوانند با لحاظ کردن استعدادهایشان در عرصه کسب و کار و توسعه در هر نقطه نقش‌آفرینی مؤثرتری ایفا کنند.

در این بین نکته حائز اهمیت اینکه آینده در پیش است و قسمت مهمی از آن، به آنچه امروز می‌گذرد ربط پیدا می‌کند بنابراین در پی آنچه در گزارش عنوان شد اینکه یک بانوی توانیاب نخبه خود در بستر توسعه نیروی انسانی روستایی با رویکرد ارائه آموزش‌های تخصصی گام نهاده، یک فرصت مغتنم است که باید مورد توجه قرار گرفته و مسیر برای توسعه این فعالیت هموارتر شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com