ساماندهی دست فروشان اکباتان کلید خورد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91409 تاریخ انتشار:  1397-12-23 - 10:47 تعداد بازدید:  54
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مديراداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان:
ساماندهی دست فروشان اکباتان کلید خورد

نویسنده : پروین سلیمی

مادستان

■ دست‌فروشان داراي شناسنامه، کارت شناسايي و لباس متحدالشکل به دو گروه روزانه و شبانه تفکيک شدند. 

 
 396 نفر بساط گستر خیابان های منتهی به میدان امام خمینی (ره) همدان ساماندهی و شناسنامه‌دارشدند و با راه اندازی بازارچه نوروزی ، ساماندهی دست فروشان در روزبازار اکباتان کلید خورد. 
راه‌اندازي بازارچه نوروزي با متحدالشکل کردن دست‌فروشان و شناسنامه‌دار کردن آنها در پياده‌راه روز بازاراکباتان و شب بازار پياده راه‌بوعلي شروعي براي ساماندهي تخصصي و کارشناسانه بساط‌گستران در سطح شهر همدان است. 
 دست‌اندرکاران مبارزه با تخلفات شهري شهرداري همدان چندي است به فکر ساماندهي بساط‌گستران و رونق زيبايي و پاکيزگي ظاهري شهر هستند و چندين نوبت نيز اقداماتي از جمله برنامه‌ريزي براي ساعات مشخص بساط گستري و ايجاد دکه‌هايي با سايبان در سطح شهر براي دست‌فروشان انجام داده‌اند ولي در روزهاي پاياني سال 97به نتيجه قطعي و تأثيرگذارتري رسيده‌اند و آن شناسنامه‌دار کردن دستفروشان سطح شهر و خيابان‌هاي مشرف به ميدان امام خميني(ره) است. بر همين اساس دست‌فروشان داراي شناسنامه، کارت شناسايي و لباس متحدالشکل به دو گروه روزانه و شبانه تفکيک شده‌اند طوري که گروهي از اين کاسبان از ساعت 8 صبح الي 8 شب همه روزه در پياده راه اکباتان و گروهي ديگر از 8 الي 12 شب در پياده راه بوعلي و اکباتان بساط گستري خواهند داشت که در اين باره مديراداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان گفت: روزهاي پاياني سال تدابير خوبي براي دست‌فروشان انديشيده شده که اگر استقبال مردم از اين طرح رضايت بخش باشد طرح روز بازار اکباتان دائمي خواهد بود.
مهندس حسین مرداني در گفت‌وگوبا همدان‌پيام از متحدالشکل کردن دست‌فروشان با لباس‌هاي فرم، کارت شناسايي وشناسنامه‌دارکردن آنها  خبر داد و خاطرنشان کرد: براي ساماندهي  بساط گستران در بازار چه نوروزی  مرکز شهربرنامه‌هاي کارشناسانه و مديريت شده انديشيده‌ايم بدين شکل که دستفروشان از 15 الي 24اسفند  ماه ازساعت 8 صبح تا 8 شب  در دو لاين خيابان اکباتان از مقابل مسجد صاحب‌الزمان شروع و تا ميدان هگمتانه ادامه دارد، مستقر شده اند.
وی اظهار داشت:  علاوه بر ساماندهی کسبه در بازارچه نوروزی، نظم دادن بساط‌گستران خيابان بوعلي را داريم که اين گروه با کارت شناسایی از ساعت 8 الي 12 شب مجاز به دستفروشی هستند و اين گروه نيز به مانند بساط گستران  روز بازار اکباتان داراي لباس فرم با لوگوي شهرداري با عنوان لوگوو طرح بساط‌گستران در محل کار خود حضور مي‌يابند.
مديراداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان تأکید کرد: ساماندهي بدين شکل است که هر بساط‌گستر داراي کارت شناسايي با مزمون مشخصات کامل فردي، محل استقرار، ساعات کاري  ، کد دستفروشي و لباس فرم است و یونی فرم افراد در شب بازار بوعلي  متفاوت‌تر از دستفروشان روز بازار اکباتان طراحي شده است. 
تفاوت رنگ لباس‌هاي فرم به اين دليل است که گروه شب بازار اجازه بساط در طول روز را ندارند و همين طور بالعکس که 396 نفر دست فروش در اين طرح بزرگ ساماندهي شده‌اند و ايام نوروز فعاليت خواهند کرد. 
مرداني در ادامه نيز تأکيد کرد: ايام نوروز بساط گستري در فضاهاي گردشگری و تاريخي مانند تپه عباس‌آباد، پیاده راه امام خمینی (ره)، آرامگاه وپیاده راه بوعلي،آرامگاه بابا طاهر ، ميدان شيرسنگي ممنوع است و اکيپ‌هاي گشت شهرداري در طول عيد فعال هستند. که ازدست فروشی و دوره‌گردي در اين مکان‌ها جلوگيري خواهند کرد.
وی خاطر نشاان کرد: با همکاری اتحادیه میوه و تره بارکار ساماند هی بازار چه سرگذر، بازار سبزه میدان و خیابان شهدا همچنین جمع  آوری و پاکسازی طحافی ها و بساط های خیابان های سر گذر درروزهای پایانی. انجام شده است.
  مديراداره پیشگیری و رفع تخلفات شهری شهرداری همدان افزود: با همکاری اصناف و شهروندان وطبق‌ کمیسیون بند(ج)، 19 واحد صنفی متخلف به دلیل رعایت نکردن حقوق شهروندان توسط واحد اجرای احکام مدیریت پیشگیری ورفع تخلفات شهری پلمب شده است.  
دست‌فروشان نيز از اين طرح استقبال خوبي دارندو در صحبت‌هايي که با همدان‌پيام انجام دادند  از مديريت شهرداري ابراز رضايتمندی کردند ودرخواستشان اين بود که دست فروشی  فقط در يک خيابان تجميع شود و از بساط گستری  در ديگر خيابان‌هاي منتهی به ميدان ممنوع باشد چرا که این طرح زمانی نتیجه مطلوب می دهد که  ساماندهي به صورت دائمي اجرا ومدیریت شود.
همشهریان در حال خرید نیز در باره مشکلاتی که این طرح می تواند باعث رفع آنها شود  اظهار نظر‌هایی داشتند. مادر جوانی که برای خرید جوراب به محل بساط پیاده راه اکباتان آمده بود گفت: افرادی هستند علاوه بر فعاليت در مغازه‌هاي بالاي شهر در طول روز هم در ديگر خيابان‌ها بساط‌گستري دارند و درآمدشان چندين برابر افرادي ثابت دستفروشي است که  اجرای این طرح باعث رفع خیلی از بی نظمی ها و بی عدالتی ها  خواهد شد.
ديگر خواسته‌اي که دستفروشان از دست‌اندرکاران شهرداري داشتند. نظارت بود که باعث می شود بساط گستری در دیگر خیابان ها به طور کامل جمع شده و مردم نیز خریدشان را با مدیریت زمانی‌انجام دهند.
لازم به ذکر است اکثر افراد که در اين طرح ساماندهي شده اند و داراي کارت شناسايي و پرونده بساط گستري هستند جوانند و تحصيلات دانشگاهي دارند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com