1398-01-231398-02-02bool(false) سلامت نهاوندی‌ها در انتظار اجراي مصوبه 14ساله همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84996 تاریخ انتشار:  1397-06-18 - 08:56 تعداد بازدید:  48
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سلامت نهاوندی‌ها در انتظار اجراي مصوبه 14ساله

نویسنده : معصومه کمالوند

مادستان


 یکی از عوامل ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش، خوردن سبزی‌هایی است که با فاضلاب آبیاری می‌شوند همدان یکی از استان‌هایی است که کشت این نوع سبزی‌ها در آن رواج دارد.
دانشگاه علوم پزشکی و سازمان جهاد کشاورزی عزم خود را برای نابودی سبزی کاری‌هایی که با فاضلاب آبیاری می‌شوند، جزم کردند که این موضوع در شهرستان نهاوند لاینحل ماند.
براساس آماری که  مسئولان در نشست های این 14 سال، اعلام کرده اند 35 هکتارسبزی ناپاک در نهاوندکشت می شود که اغلب در قسمت های پایین دست شهر و حاشیه کشت می شود.
50 سالی می شود 8 منطقه این شهر به کشت این خوراکی پرطرفدار اختصاص دارد اما از این تعداد 35 هکتار آن با آب آلوده تغذیه می شود و علی رغم برگزاری کلاس های آموزشی و دوره های بهداشت و و تذکر های متفاوت و دادگاه وتعهد و... همچنان کارکشت سبزی را با آب فاضلاب پیش می گیرند.
 کشت سالم در2 منطقه
پیش از این مسئولان بهداشت شهرستان اعلام کردند که تنها 2 منطقه استادیوم و حاشیه ورزشگاه علیمرادیان با آب قنات آبیاری می شود و مابقی با آب فاضلاب تغذیه می شود و باید تعطیل شود.
زمان فرماندارسابق نهاوند در نشست امنیت غذایی شهرستان (اردیبهشت96) مصوب شد تا شبکه بهداشت و جهاد کشاورزی برای معرفی این مناطق به رسانه ها اقدام و سپس از طریق مراجع قانونی برای همیشه به ادامه فعالیت این کشت در مناطق ممنوع پایان داده شود، اگرچه به تلاش رسانه ها این مناطق معرفی شدند اما همچنان فعالیت‌ها ادامه دارد.
 مزارع سالم سبزی
 مزارع کشت سبزی در شهر  نهاوند شامل منطقه حسن‌آباد و منطقه پشت استادیوم علیمرادیان است که نوع کشت این مزارع سبزی خوردن است واز آنجا که  آبیاری این مزارع از آب قنات و آب چشمه است سبزی این مزارع بدون آلودگی و خوردن آن‌ها بلامانع است.
 مناطق کشت سبزی های آلوده
رئیس شبکه بهداشت و در‌مان نهاوند گفت: بخش دوم مزارع کشت سبزی در شهرستان در مزارع جاده قدیم کفراش‌راه و میدان 17 شهریوراست که این مزارع عمدتا تولید بذر می‌کنند و هر چند شواهد نشان می‌دهد که این مزارع تا زمانی که به مرحله تولید بذر می‌رسد برای خوراک انسان هم عرضه می شود و آب آبیاری این مزارع از فاضلاب خام ساختمان‌های بالا دست حاشیه شهر و فاضلاب‌هایی که در میدان 17 شهریور جاری است، تامین می شود که آلودگی بالایی دارد و برای خوردن مناسب نیستند.
نهر شعبان و سبزی های مرگ آور
مومنعلی دارابی گفت: سبزی هایی که از  نهر شعبان در زیر دست شهر مشروب می شوند  با استناد نمونه‌ گیری های انجام شده، آلودگی آب آبیاری این مزارع بسیار بالا و چون تمام فاضلاب‌های خام نهاوند وارد این نهر شده  سبزی این مزارع  را کاملا آلوده  می‌کند به هیچ وجه قابل تغذیه نیست.
 کشت های ممتنع
به گفته دارابی مزارعی که با نهر راج آبیاری می‌شود، بدلیل داشتن  فاصله کمتر با شهر، آلودگی کمتری وارد آن می‌شود و از نظر سلامت سبزی این مزارع تا هنگامی که بیماری خاصی شیوع پیدا نکند قابل قبول است.
 تغییر کشت به خوراک دامی
اما از آنجا که مناطقی تغذیه کننده با  آب آلوده کشت می شود به هیچ روشی امکان استفاده از آب سالم و کشت بهداشتی ندارند ، پیشنهاد شد ، کشت سبزی را تعطیل کنند یا اینکه با کشت غیر مرتبط به خوراک انسانی تغییرداده شود که این مورد هم مورد استقبال قرار نگرفت.
 کمیته جدید با حضور نماینده دادستانی
کارشناسان بهداشت می گویند: شرایط موجود باید نشست جدید این کمیته با حضور نماینده دادستانی و قوه قضاییه برگزار شود چرا که تعهداتی که برخی سبزی کاران مبنی بر کشت نکردن سبزی با آب آلوده داده اند به آن پایبند نبوده‌اند و باید از قوه قهریه به صورت جدی تری استفاده کرد تا ملزم به اجرای آن شوند.
هرچند که بخشی از سبزی های آلوده شهرکه در انتهای خیابان آزادگان کشت می شد جمع آوری و تعطیل شد اماازآنجا که سبزی کشتی سودآوراست یقینا پیشنهاد تغییر کشت مورد استقبال قرار نخواهد گرفت لذا باید حرکت جدی تری در این باره اجرا شود و این روندی تاکنون اجرا شده موفق نبوده است.
حالا 14 سال است از این مصوبه که ارتباط مستقیمی با سلامت مردم دارد می گذرد، و در حالی که انهدام این کشت در استان همزمان2سال است  در دستور کار قرار گرفته است اما نهاوند همچنان کشت سودآور سبزی های آلوده در شهرستان ادامه دارد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com