الگوی عملی خوب برای فرزندان خود باشیم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111805 تاریخ انتشار:  1399-06-26 - 08:53 تعداد بازدید:  67
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

الگوی عملی خوب برای فرزندان خود باشیم

تحلیل


 مطالعه‌ای که توسط آکادمی تغذیه و بنیاد رژیم غذایی آمریکا انجام شده تأیید می‌کند که والدین ظرفیت قابل توجهی برای تأثیرگذاری بر رفتار فرزندان خود دارند و این شامل عادات غذایی و فعالیت بدنی آن‌ها نیز می‌شود.
به گزارش ایسنا، طبق این نظرسنجی والدین حتی از مشاهیر ورزشی به‌عنوان فردی که کودک بیشتر الگو می‌گیرد، پیشی می‌گیرند؛ بنابراین به کودکان خود درباره چگونگی زندگی سالم بیاموزید.
استفاده از غذا به‌عنوان جایزه، مانند دادن یک کلوچه به کودک برای انجام تکالیف می‌تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شود.
به‌عنوان یک الگوی عملی خوب به فرزندان خود کمک کنید تا یاد بگیرند که غذاهای سالم‌تری انتخاب کنند و به‌طور منظم فعالیت بدنی داشته باشند.

 مفهوم خانواده را بپذیرید
نحوه پویایی خانواده می‌تواند بر سلامتی کودک تأثیر مثبت (یا منفی) بگذارد. الگوهای خانوادگی که بیشترین ارتباط را با سلامتی دارند، عبارتند از: نزدیکی به خانواده، فرزندپروریِ انعطاف‌پذیر، محیط حمایتی خانه و فعالیت‌های تحریک‌کننده ذهن. از طرف دیگر، اگر والدین بیش از حد محافظ و مالک باشند، کودکان کمتر تمایل به رفتارهای سالم دارند.

 عادات مثبت را ارتقا دهید
سیاست تعادل و گشاده‌رویی درباره وعده‌های غذایی را دنبال کنید. برای تشویق مشارکت، فرزندان خود را در برنامه‌ریزی غذا، خرید و آماده‌سازی آن شرکت دهید. نگرش منصفانه نسبت به تغذیه و ایجاد محیط گرم و باز خانوادگی در وعده‌های غذایی و همچنین ورزش فراهم کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندان شما عضوی از تیم هستند و سلامتی و تناسب اندام یک امر خانوادگی است. به نوبت اجازه دهید فرزندتان یک فعالیت خانوادگی را برای شرکت کردن انتخاب کند.

 نسبت به غذاها بی‌طرف باشید
استفاده از غذا برای تشویق کودک، روش مطلوبی نیست و همچنین نباید او را به‌عنوان تنبیه از خوردنیِ خاصی منع کنید. استفاده از غذا به‌عنوان جایزه، مانند دادن یک کلوچه به کودک برای انجام تکالیف می‌تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شود. برچسب زدن غذاها به‌عنوان «غذای بد» یا ممنوعیت غذاها فقط تمایل کودک به غذا را افزایش می‌دهد.
اگر والدین بیش از حد محافظ و مالک باشند، کودکان کمتر تمایل به رفتارهای سالم دارند.
والدینی که به‌سختی تغذیه خود را کنترل می‌کنند، ممکن است متوجه نشوند که این امر منجر به کنترل بیش از حد بر عادات غذایی فرزندانشان شده که می‌تواند به خطر اضافه وزن در کودکان منجر شود.

 کودکان را به غذا خوردن مجبور نکنید
با طی شدن مراحل رشد، اشتهای کودکان نوسان پیدا می‌کند. بنابراین وقتی سیر شدند، آن‌ها را تحت فشار قرار ندهید تا بشقاب خود را تا آخر بخورند. همچنین کودکان را مجبور نکنید که تا خوردن آخرین لقمه غذا سرِ میز شام بمانند. اگرچه به نظر می‌رسد این امر به کودکان شما کمک می‌کند تغذیه مورد نیاز خود را به‌دست آورند اما این رفتارها در واقع سبب می‌شود بچه‌ها از این غذاها بیزار شده و با زمان صرف غذا ارتباط منفی پیدا کنند.

 فعالیت‌های منظم خانوادگی را برنامه‌ریزی کنید
تاکتیک‌های اجبار و همچنین قوانین سختگیرانه مربوط به ورزش در پایان ممکن است سبب شود کودکان کمتر ورزش کنند. کودکان را به انجام یک ورزش پس از مدرسه تشویق کنید یا این را به یک امر خانوادگی تبدیل کنید. فرزندان خود را به پارک ببرید تا درصورت لزوم پیاده‌روی کنند، بدوند، اسکیت بازی کنند یا بازی‌های دیگر را انجام دهند.
تحقیقات نشان می‌دهد والدین می‌توانند به‌ویژه در سال‌های اولیه رشد رفتارهای کودکان را تحت‌تأثیر مثبت قرار دهند؛ بنابراین با فرزندان خود در فعالیت‌های مختلف همراه شوید و همان شخصی باشید که امیدوارید فرزندتان به آن تبدیل شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com