اربعین ؛بزرگترین گردهمایی عاشقان حسین همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  65969 تاریخ انتشار:  1394-09-10 - 05:45 تعداد بازدید:  1858
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نزدیک به 2میلیون زائر تربت ابا عبدا... در کربلا هستند
اربعین ؛بزرگترین گردهمایی عاشقان حسین

اجتماعی

به گزارش خبرنگار و عکاس اعزامی همدان پیام در کربلای معلی، هر لحظه که به اربعین حسینی نزدیک‌تر می‌شود، ازدحام جمعیت در کربلا هم بالا می‌رود و میلیون‌ها نفر برای عزاداری امام حسین(ع) آماده می‌شوند. در روزهای اخیر از سراسر ایران نزدیک به 2میلیون نفر برای شرکت در این مراسم راهی کربلا شده‌اند که همچنان نیز ادامه دارد. سال گذشته بیش از 20 میلیون نفر در این گردهمایی بزرگ حسینی در کربلا حضور داشتند. فردا اربعین حسینی است.

*********

گرامیداشت اربعین سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) در میان شیعیان حضرتش از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی، ورود اهل بیت به کربلا در اربعین حسینی سال (6 هجری) و ملحق کردن سرهای شهدا به ابدان مطهر به ویژه سر نورانی و مقدس امام حسین(ع) است که در آثار و نگاه بسیاری از صاحب‌نظران و مورخان شیعه و اهل سنت آمده که در این مجال اندک تحلیل و ذکر منابع ممکن نیست.
امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرمایند: کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمی که برمی‌دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می‌فرماید و یک درجه مرتبه‌اش را بالا می‌برد، زیارت امام حسین(ع) با خستگی پیاده‌روی مزه‌ای فوق‌العاده دارد و اینجاست که انسان پا و دل را همراه کرده و گویی به اوج آسمان سفر می‌کنند اینجا دل فرمانده می‌شود و دستور می‌دهد و جسم و جان را به همراه خود به ملکوت می‌برد به سوی کعبه عشق، منای جان و قربانگاه نقش می‌کشاند و اینجاست که با پرپر و از دل و روح به اوج احساس و عاشقی می‌رسد و طواف شوق به جای می‌آورد  و روز به روز به این عشق و عاشقی افزوده می‌شود معنای همان حدیث معروف که فرمودند در خون حسین(ع) حرارت و گرمی است که هرگز سردشدنی نیست اما با همه این تعاریف و نگاه‌های عارفانه و عاشقانه اربعین پیام اصلی دارد و هدف نهایی که به آنها اشاره می‌کنیم.
در این قسمت به سخنان مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) درباره اربعین اشاره می‌شود که فرمودند: مهمترین درس اربعین، زنده نگهداشتن یاد و حقیقت شهادت است. به همان اندازه که مجاهدت حسین‌بن‌علی(ع) و یارانش به عنوان صاحبان پرچم، با موانع برخورد داشت و سخت بود، به همان اندازه نیز مجاهدت زینب(س) و مجاهدت امام سجاد(ع) و بقیه بزرگواران دشوار بود.
البته صحنه آنها صحنه نظامی نبود، بلکه تبلیغی و فرهنگی بود.درسی که اربعین به ما می‌دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت.
با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و اهمیت اربعین حسینی با نگاه دقیق اربعین را می‌توان یک سرمایه بزرگ اجتماعی برای جهان تشیع در شکستن حیطه استکبار دید.
وجود یک روز به عنوان روزی که عزاداران حضرت اباعبدا...‌الحسین(ع) در کربلا تجمع کنند به عنوان یک میعادگاه بزرگ از نظر کار اجتماعی و بین‌المللی قابل مقایسه با زیارت‌هایی که در طول سال انجام می‌گیرد نیست و نخواهد بود.
وقتی ائمه‌الهدی(ع) به اربعین سفارش کردند می‌دانستند زمانی خواهد رسید که میلیون‌ها نفر از عاشقان و علاقمندان هستند و خواهند بود که به زیارت اربعین بشتابند.
دستگاه ظالم و جبار یزیدی با تبلیغات خود، امام حسین(ع) را محکوم می‌ساخت و وانمود می‌کرد که حسین‌بن‌علی(ع) کسی بود که در ضد دستگاه عدل و حکومت اسلامی و خلیفه پیغمبر برای دنیا قیام کرده و با او برخورد منطقی صورت گرفته و ساده‌دلان، صنعت‌طلبان و دنیا‌گرایان هم به راحتی قبول کردند.اما استفاده زیرکانه، عالمانه و آگاهانه امام حسین(ع) از عناصر تبلیغی در قیام عاشورا و ادامه صحیح اهل‌بیت و اسراء در این تبلیغات تمام این یافته‌ها را پنبه کرده و پیام اصلی قیام امام حسین(ع) را به مردم و افکار عمومی می‌رساند و برای همیشه تاریخ جاودانه ساخت.امروز هم که جهان استکبار و ارتجاع خبیث منطقه و تروریست داعش و وهابیون و آل‌سعود جنایتکار و همدست صهیونیسم همه و همه دست در دست هم به جنگ با عدالت و امامت و در رأس به جنگ با اهل‌بیت پیامبر(ص) و شیعه آمده‌اند لازم است که با پرداختن به اربعین و انجام این آیین بزرگترین همایش انسانی شیعی و ولایی با تمسک به همان راه امام حسین(ع) قیام آن حضرت ادامه دهنده این مسیر باشیم و یک بار دیگر شعار هیهات من‌الذله آن امام شهید را سر داده و با نصب‌العین قرار دادن کل یوم عاشورا و کل عرض کربلا گوش به فرمان اوامر ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه‌ای پوزه داعش و همه حامیان و پشتیبانانش را به خاک ذلت بکشانیم مطمئناً اربعین به رخ کشیدن اقتدار و عظمت اسلام ناب محمدی و صلابت علوی و ولایی بودن ملت عزیز ایران و جهان تشیع است.
طالب ترکاشوند


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com