1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) شهر كودك در تصرف بيگانگان همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86146 تاریخ انتشار:  1397-08-12 - 12:54 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهر كودك در تصرف بيگانگان

نویسنده : مهدي ناصرنژاد

یادداشت
  يادش بخير آن قديم‌ها توي دبيرستان يك دبير ترك‌زبان داشتيم كه فيزيك درس مي‌داد. اين آقاي دبير ظاهراً به دليل گرايش‌هاي تند سياسي از آذربايجان به همدان تبعيد بود و به لحاظ وقت زيادي هم كه داشت، متناسب با علم خود به يك سري تحقيق و بررسي‌هاي آماري دست مي‌زد. حاصل بسياري از مطالعات خارج از درس آقاي دبير فيزيك ما اين بود كه عادت داشت و شايد سياستش اين بود تا در لابه‌لاي درس و تدوين جزوه فيزيك با همان لهجه شيرين خود نكات و شنيدني‌هاي بسياري براي دانش‌آموزان مشتاق بازگو كند. او آن زمان (محدوده آخر دهه 40 و اوايل دهه 50) مي‌گفت: «همدان شهر كهنسالان است و جمعيت شهر رو به سن پيري مي‌رود و خيل مردان پير و پا به سن گذاشته همداني را مي‌توان در قهوه‌خانه‌هاي بيشمار شهر مشاهده كرد».
خوب يا زشت و راست يا دروغ حدود نيم قرن از آن سال‌ها و آن حرف‌هاي دبير سختگير و شيرين‌زبان مي‌گذرد و ما هم‌اينك ادامه دهه 90 را تجربه مي‌كنيم و مزيد بر اين واقعيت، خودمان هم پير شده‌ايم و در زمره خيل جمعيت پير شهر هستيم. با اين حال ديگر از آن قهوه‌خانه‌هاي پرشمار بجز معدودي باقي نمانده و اگر هم باشد، چاي استكاني 2 هزار تومان، صرف نمي‌كند تا نشخوار بابابزرگ‌هاي ما در قهوه‌خانه‌ها باشد و آن حرف‌وحديث و حكايت‌هاي شنيدني از فرازونشيب روزگار! اما به جاي قهوه‌خانه، پارك‌هاي عمومي كوچك و بزرگ پرتعدادي در سطح شهر همدان داريم تا پاتوق پيرمردها باشد و ته ليواني آب قابل شرب به جاي ردوبدل شدن استكان‌هاي پر و خالي چاي در آن روزگار و آن قهوه‌خانه‌هاي بعضاً ناكجاآباد كه حتي اسم مردان شاهنامه و پهلوان‌هايي نظير رستم و اسفنديار هم جاري مي‌شد. امروزه علاوه بر پارك دلگشاي «مردم» كه تريبوني هم براي پيرمردان و در كنار آن پيرزنان دارد تا به نقل خاطره و مشاعره و بيان دلمشغولي‌هاي خود بپردازند، تمام پارك‌هاي شهر تبديل به سراي من شده و مأمن و مأواي اصلي پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاست و به اين نيز بسنده نشده (پارك كودك) همدان نيز كه تنها به ظاهر پارك اختصاصي كودكان شهر مي‌باشد، به تجليگاه اصلي پيرمردان و پيرزنان تبديل شده و فراتر از آن بخش اعظم مبلمان پارك و اِلمان‌هاي نمادين آن هم به حيطه دلمشغولي‌هاي پيرمردان و پيرزنان تبديل است و بابانقلي و ننه‌نقلي بامزه‌اي را مي‌بينيم كه سنگواره‌وار به يك سكوي سنگي ميخ شده‌اند و از شگفتني‌هاي اين روزگار گويا كه لبخند يا همان نيشخندي بر لب دارند.
غافل از اينكه ما به بهانه برگزاري جشنواره سالانه تئاتر كودك، شهر كودك هستيم و اِلمان‌هاي شهرمان در پروتكل‌هاي اجرايي و رسمي به نام شهر كودك ثبت شده است.
ما شهر كودك هستيم و دريغ از يك نشانه و دستمايه قابل اعتنا و اعتبار و احترام براي كودكان شهرمان كه تنها و تنها به جرم برگزاري جشنواره‌اي يك هفته‌اي متعلق به شهر كودك شده‌اند و ديگر هيچ.
همان يك پارك نيم‌بند را هم بابابزرگ‌هاي بدگمان از كودكان ربوده‌اند و حتي حاضر نيستند حقي براي كودكان قائل باشند و يا خداي ناكرده در صورت لزوم كودكان دردمند شهر كودك را در بيمارستان‌هاي خود بپذيرند و البته كه مستمسك درستي هم دارند و مي‌گويند چه شهر كودكي است كه يك بيمارستان تخصصي براي كودكان نيازمند خود ندارد و يا اگر كودكان شهر را حرمت مي‌دانند، چرا نمايش‌خانه يا سالن تئاتري براي دلمشغولي آنان روا نمي‌دارند؟ مي‌گويند چگونه شهر كودكي است كه حداقل يك مركز مشاوره كودكان در آن ديده نشده و هيچ نشانه‌اي هم از شهر كودك در اين ندانم شهر مشاهده نمي‌شود؟ 
پيرمردي از همين مردان جهانديده مي‌گفت كه به اين گوشه پارك و هر پاركي كه نزديك به خانه‌هايمان هست، چسبيده‌ايم و توان تحرك و تماشا و لبخند نداريم لااقل يك سالن سينما براي كودكان شهر خود بسازيد كه اين همه مجبور نباشند با اسباب‌بازي‌هاي ما مخصوص بزرگ‌ترها در پارك‌ها ورجه‌، ورجه بروند.
يا مي‌گفت چگونه ادعا مي‌كنيد شهر كودك هستيد و در تمام اين سال‌هاي 3 هزار ساله حتي يك فيلم با محتواي كودك و ماجراهاي كودك در شهر خود نساخته‌ايد؟ مي‌گفت كودكاني كه از شهرهاي ديگر به شهر شما مي‌آيند، كجا بايد با نمادهاي شهر كودك آشنا شوند و آن را در سفرنامه‌هاي خود براي كودكان ديگر تعريف كنند.
آخرِ حرف پيرمرد اين بود كه لازم نيست خود را خسته كنيد و پُز شهر كودك را بدهيد، حالا كه دستتان به جايي نمي‌رسد، چند صباحي هم صبر كنيد خيلي طول نمي‌كشد و زمان به درازا نمي‌كشد كه كودكان امروز شما هم پير مي‌شود و بايد در كنار ما جايي براي غنودن خود داشته باشند. در غير اين صورت اسم خودتان را شهر كودك نگذاريد و به فكر پيري خود باشيد!!

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com