آمار کرونا در همدان همچنان محفوظ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 مهر 1399 - شماره 3864
 
امروز : چهارشنبه ، 9 مهر 1399

Today : Tue, September 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  106455 تاریخ انتشار:  1398-12-10 - 09:42 تعداد بازدید:  498
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شمار قربانیان از 26 گذشت
آمار کرونا در همدان همچنان محفوظ

اجتماعی

 با آمار 245 نفر مبتلا و 26 فوتی تا ظهر روز پنج‌شنبه یعنی کووید-۱۹ یا همان ویروس کرونا جدید در ایران می‌تازد و میهمان نامیمون و ناخوانده بسیاری از استان‌ها از جمله استان ما شده است، همه در هول و هراسند که مبادا در دام این ویروس تاج‌دار گرفتار شوند و ترس از کرونایی شدن شهر را فراگرفته است.
از میان موارد تأیید شده تا ظهر پنج‌شنبه، ۳۸ تن در استان تهران، ۲۳ تن در گیلان، 7 تن در قم، یک تن در همدان، 8 تن در اصفهان، 7 تن در مازندران، 5 تن در اردبیل، 3 تن در البرز، یک تن در خراسان رضوی، 3 تن در سمنان، 2 تن در کرمانشاه، 3 تن در لرستان، یک تن در کردستان، یک تن در یزد، یک تن در آذربایجان غربی و 2 تن در آذربایجان شرقی بوده‌اند.
در آمار جهانی نیز افراد آلوده به کروناویروس تاکنون به ۸۱ هزار و ۷۲۲ نفر رسیده است و حدود ۵۷ نفر در خارج از مرزهای چین جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از دست داده‌اند.
با اینکه مدت زمان زیادی از حمله ویروس آنفلوانزا در همدان نگذشته است اما شواهد نشانگر آن است که نگراني و اضطراب مردم از ويروس کرونا، بيشتر از آنفلوآنزا است به عبارتی پس از ورود ويروس ناخوانده‌اي به‌نام «کرونا» به استان، به يک‌باره موجي از اضطراب و نگراني در مردم ايجاد شده به‌طوري‌که اغلب مردم بدون‌توجه به توصيه‌هاي بهداشتي و مراقبتي، فقط احساس خطر مي‌کنند.
اين در حالي است که علوم‌پزشکی و مسئولان در استان به دفعات و مکرر بر آرامش مردم و دوري جستن از نگراني و اضطراب کرونا ويروس تأکيد و عنوان کرده‌اند همدان از استان‌هایی به‌شمار می‌رود که خیلی دست به گریبان با این ویروس نیست و فقط بهداشت فردي و جمعي را رعايت کنيد تا مبتلا نشويد.
در این شرایط اما رئیس‌جمهوری چهارشنبه گذشته در جلسه هیأت دولت با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور ضمن تأکید بر اینکه دولت قصد قرنطینه محل یا شهری را ندارند، از مردم خواست به شایعات توجه نکنند.
حسن روحانی، همچنین تصریح کرد: نیازمند یک برخورد عالمانه با این مسأله هستیم و باید رفتار تخصصی و جدی داشته باشیم و به همین دلیل هم مسئولیت امر به ستادی واگذار شده که رئیس این ستاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.
وی تأکید کرد همه تصمیم‌گیری‌ها درباره نحوه مبارزه با شیوع ویروس کرونا برعهده ستادی است که در این‌باره تشکیل شده و ریاست آن نیز برعهده وزیر بهداشت است.
روحانی در سخنان خود تأکید کرد: اگر قرار است جایی برای یکی، دو روز کمتر یا بیشتر تعطیل شود، تشخیص‌ آن برعهده این ستاد است. نه استاندار، نه فرماندار و نه وزارت‌خانه‌ای مرجع این تشخیص نیستند.
با این شرایط اگرچه بسیاری از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه بوعلی همدان تعطیلی خود را تا پایان سالجاری اعلام کرده است اما همچنان باز و بسته بودن مدارس دغدغه اصلی خانواده‌هایی به‌شمار می‌رود که در اعضای آن‌ها یک یا 2 دانش‌آموز وجود دارد.
تعداد زیادی از این خانواده‌ها با دفتر روزنامه ارتباط گرفته و خواستار تعطیلی مدارس شده‌اند این درخواست‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم‌اکنون نیز با وجود اعلام فعال بودن مدارس از امروز، همچنان برخی خانواده‌ها راضی به حضور فرزندانشان در مدارس نیستند و نگران سلامت و جان آن‌ها هستند.
 از تعطیلی مدارس تا دستگیری فروشنده متقلب
با موجی که کرونا در هفته گذشته به جان استان انداخت مدارس، دانشگاه‌ها و بسیاری از اماکن عمومی را به تعطیلی چند روزه کشاند حتی این ویروس تاجدار در همدان سبب لغوشدن بسیاری از همایش‌ها از جمله مراسم تعلیف وکلا شد.
از طرفی اعلام توصیه‌های بهداشتی و استفاده از اقلام بهداشتی در همدان سبب شد تا برخی سودجویان در صدد برآمده و به احتکار و یا گران‌فروشی این اقلام روآورند تا جایی که با ورود تعزیرات و بازرسان سازمان «صمت» 2 واحد صنفی که ماسک را به قیمت گران و بیشتر از نرخ قانونی به مردم می‌فروختند، در کنار پلمپ برخی واحد‌های تجهیزات پزشکی همدان شناسایی و راهی مراجع قضایی شدند.
 قیمت بالا در بازار شناور گیاهان دارویی
از سوی دیگر ویروس کرونا به شناور شدن بازار برخی محصولات به‌ویژه گیاهان دارویی منجر شد و قمیت آنها را به شدت افزایش داد؛ به‌طوری‌که در روزهای گذشته نرخ گیاهان دارویی و کوهستانی نظیر آویشن، چوب دارچین، گل‌کوفته، قلنجان، سولنجان و آن دسته از گیاهانی که ادعا می‌شود برای برای پیشگیری از ابتلا به کرونا مؤثر است، افزایش قیمت قابل توجهی داشته‌اند.
 تأیید علوم‌پزشکی
 تنها مرگ 1 کرونایی در همدان
با انتشار خبر مرگ مردی 70 ساله که از خانواده شناخته شده در همدان بود بازار شایعات، اخبار و آمار ضد‌و‌نقیض در استان بالا رفت.
بسیاری از منابع درمانی و بیمارستانی از دادن اطلاعات و مصاحبه‌های خبری در همدان منع شدند و تنها مرجع مستند علوم‌پزشکی استان اعلام شد.
این در حالی است که همچنان معاون بهداشت علوم‌پزشکی استان اعلام می‌کند مواردی مشکوک از کرونا در استان وجود دارد اما مرگ تنها یک نفر ثابت شده است و مابقی اخبار درباره قربانیان کرونا در همدان را تکذیب می‌کند.
 ترس از کرونا
 اهدای خون را کاهش داد
مسئول واحد جذب اداره‌کل انتقال خون همدان اعلام می‌کند ترس از ابتلا به ویروس کرونا میزان مراجعه به مرکز اهدای خون و خونگیری را در استان کاهش داده‌است.
فاطمه یادگاری گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: پیشتر به‌صورت روزانه حدود ۷۰ تا ۸۰ نفر به مرکز انتقال خون مراجعه می‌کردند که این آمار در ۲ هفته گذشته به نصف کاهش یافته است.
وی افزود: با توجه به حضور پرتعداد مراجعان در این محل برخی بر این باروند حضور در این مرکز موجب ابتلای آنها به ویروس کرونا می‌شود بنابراین از حضور در محل‌های پرتجمع از جمله انتقال خون پرهیز می‌کنند.
مسئول واحد جذب اداره‌ کل انتقال خون همدان بیان کرد: هم‌اینک با توجه به کاهش اهدای خون در تأمین پلاکت با مشکل مواجه شده و در این راستا فراخوان‌هایی برای حضور اهدا‌کنندگان به‌صورت تلفی و پیامکی داده شده است.
 تعطیلی اماکن ورزشی همدان تمدید شد
سخنگوی اداره ورزش و جوانان همدان نیز گفت: تعطیلی اماکن ورزشی و لغو مسابقات و رویدادهای این استان تا 20 اسفندماه تمدید شد.
حمدا... چاروسایی اظهار کرد: با توجه به تصمیم اعضای کمیسیون ماده ۵ باشگاه‌ها، مبنی بر ضرورت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ و صیانت از سلامت ورزشکاران با هماهنگی مسئولان بهداشتی تمام فضاهایی که فعالیت‌های گروهی و تیمی انجام می‌شود، تعطیل اعلام شد.
وی افزود: براین اساس تعطیلی تمامی استخرها، سالن‌ها و باشگاه‌های ورزشی دولتی و خصوصی تا بیستم ماه جاری تمدید خواهد شد.
وی با اشاره به لغو مسابقات ورزشی نیز گفت: همچنین تمام مسابقات به‌جز رقابت‌‌های لیگ‌برتر فوتبال، دسته یک و ۲ تعطیل است ضمن اینکه اردوها، اعزام‌ها، سیمنارها، همایش‌ها و کلاس‌های آموزشی نیز لغو شد.
 مشقت درمانگران مبارز با کرونا
متأسفانه خبرها از ابتلا و حتی مرگ برخی پزشکان و پرستاران در سطح کشور که در حال درمان بیماران مبتلا به کرونا هستند را حکایت می‌کنند تا جایی که با انتشار خبر مرگ نرگس حاج‌علیزاده، پرستار بیمارستانی در گیلان هراس و ترس بیشتری در جامعه پرستاران و کادر درمان بیمارستان‌های همدان به چشم می‌خورد.
با اینکه بخشی در بیمارستان سینا و بعثت همدان برای بستری‌کردن بیماران مبتلا به کرونا تخلیه شده، باید گفت این مراکز تخصصی بیماری‌های تنفسی نیست، البته هنوز هم محل‌های اختصاص داده شده به این بیماران پر نشده است.
 به گفته یکی از پرستاران بیمارستان سینا این بیمارستان امکانات کافی برای نگهداری از بیماران مشکوک به کرونا ندارد، ماسک‌ها تخصصی نیست، همان معمولی‌ها هم تعدادشان کم است و به تعداد نیست حتی از اینکه پرستاران لباس‌های مخصوص بپوشند هم جلوگیری می‌شود زیرا مسئولان معتقدند با این کار جو روانی ابتلا به کرونا تشدید می‌شود.
 از تعطیلی چند توالت
تا گندزدایی اتوبوس‌ها
اما در این بین جالب است مدیریت شهری بسنده به بستن چند توالت عمومی در سطح شهر می‌کند و کلاه فاخر بر سر می‌گذارد که در حال ضدعفونی شبانه اتوبوس‌های شهری است اما عکس‌های منتشر شده از نحوه انجام گندزدایی مأموران شهرداری نشان می‌دهد این افراد بدون هیچ پوشش محافظت شده‌ای به این کار اقدام می‌کنند که ممکن است در معرض ابتلا و آسیب جدی باشند.
بنابر گفته کارشنان عمر زنده ماندن ویروس کرونا در سطح بیش از 48 ساعت است و ممکن است گربانگیر مأموران شهرداری شود بر این اساس به‌نظر می‌رسد انجام این عمل با لباس‌های مخصوص و رعایت اصول بهداشتی انجام پذیرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com