هر فاکتور یک روغن همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 6 آذر 1399 - شماره 3909
 
امروز : شنبه ، 8 آذر 1399

Today : Fri, November 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112934 تاریخ انتشار:  1399-08-08 - 10:07 تعداد بازدید:  274
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روغن سهميه‌اي شد
هر فاکتور یک روغن

اقتصادی

 تجربه بازار نشان داده هر زماني که کالايي در کشور ناياب مي‌شود پس از مدتي سهميه‌اي مي‌شود و سپس قيمت آن به ‌مقدار چشمگيري بالا مي‌رود. اکنون اين موج براي روغن اتفاق افتاده و زمزمه‌ها گران شدن آن را خبرمي‌دهد.
از 2 هفته گذشته زمزمه کمبود روغن وجود داشت، اما در فروشگاه‌ها موجود بود. همان زمان مدير يکي از فروشگاه‌ها به خبرنگار همدان‌پيام گفت که «روغن هست اما کم». حالا پس از 2 هفته، 3 روز است که فروشگاه‌ها به هر خريداري فقط يک بطري روغن مي‌فروشند؛ يعني اگر خانواده‌اي 3 بطري روغن بخواهد بايد 3 نفر از اعضاي خانواده بروند و با 3 قبض جداگانه خريد کنند.
البته شاخص تورم در مهرماه هم نشان داد که قیمت در گروه روغن و چربی‌ها نسبت به شهریورماه 2/16 و در مقایسه با مهر سال گذشته 8/34 درصد افزایش داشته است؛ اما ظواهر امر نشان مي‌دهد که افزايش قيمت يکباره در کنار ايجاد شايعات براي انبار کردن روغن توسط مردم پيش‌رو است.
سرپرست دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار هم خبر از سهميه‌اي شدن روغن داده و به ايسنا گفته است: به‌دلیل جوی که در بازار روغن ایجاد شده، مصرف‌کنندگان می‌خواهند روغن بخرند و در خانه انبار کنند که این مسأله سبب شده تقاضا مضاعف شود؛ بنابراين با توجه به این شرایط تمهیداتی درنظر گرفته شده و حدود ۷۰ هزار تن سهمیه درنظر گرفته‌ایم.
به گفته کامران کارگر، ۳۰ هزار تن از این سهمیه در بخش خانوار، ۲۰ هزار تن برای فروشگاه‌هاي زنجیره‌ای و ۲۰ هزار تن برای صنف و صنعت درنظر گرفته شده است. حواله این سهمیه‌ها صادر شده و درحال حمل است تا به‌سرعت وارد بازار عرضه شود.
این مقام مسئول همچنین با بیان اینکه ذخایر روغن به اندازه کافی است، گفت: هماهنگی‌های لازم با گمرک نیز انجام شده تا ترخیص روغن سرعت بگیرد و هرچه زودتر این محموله‌ها به کارخانه‌ها حواله شود و تولید افزایش پیدا کند.
دو روز پيش، سخنگوی گمرک هم اعلام کرد که نبود مبادله اسناد مالکیت بین شرکت خریدار ایرانی و فروشنده خارجی به‌دلیل تأمین نشدن ارز، گره اصلی ترخیص نشدن روغن خام وارداتی است که تبعات ناشی از آن در بازار داخلی خود را نشان می‌دهد.
به گفته لطیفی، حتی روغن‌های وارد شده هنوز به گمرک اظهار نشده و فرایند آن طی نشده است.
با اين‌حال معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران نیز گفت: درحال‌حاضر وضعیت تأمین و موجودی کالای روغن برای مصارف خانوار و صنف و صنعت در شرایط مطلوب‌تر قرار دارد و بهتر از هر زمان دیگری درحال تأمین است.
حسن حنان افزود: شرایط خاص است و فضاهایی برای تحت‌تأثیر قراردادن اذهان و مأیوس کردن مردم ایجاد شده است. شرکت بازرگانی دولتی ایران به‌عنوان تأمین‌کننده کالاهای اساسی(برنج، روغن، شکر و گندم) است که درحال‌حاضر باید اذعان کنم که سطح ذخایر در حد مطمئن و بالاتر از سطح اطمینان است و هیچ مشکلی نداریم. بازار هم مستمر رصد می‌شود و تعامل با بخش خصوصی فراهم شده است.
وی افزود: به‌عنوان یک مسئول دوباره تأکید می‌کنم درحال‌حاضر شرایط روغن خانوار و صنف و صنعت در تعادل قرار دارد و ۷۰ هزار تن از ذخایر برای خانوار در زنجیره تأمین درحال توزیع است.
قائم مقام معاون وزیر گفت: مردم هم این فضاها را می‌دانند و خود می‌دانند چگونه با این ترفندهایی که کمبود کالا را در بازار القا می‌کنند، مقابله کنند.
حنان عنوان کرد: در بحث کالاهای اساسی در هفته گذشته توقف قانونی در بنادر برای ترخیص کالا داشتیم که این موضوع با برداشت‌های نادرست، منشأ انتشار اخباری در بخش روغن شد و اثرات روانی در جامعه ایجاد کرد و هم‌اکنون روغن‌های ترخیص‌شده از بنادر درحال حمل هستند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com