در تبیین ارزش‌های انقلاب چقدر موفق بوده‌ایم؟ همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Tue, May 22, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83785 تاریخ انتشار:  1396-11-17 - 05:45 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در تبیین ارزش‌های انقلاب چقدر موفق بوده‌ایم؟

یادداشت

ایام سی‌ونهمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را در شرایط پشت سر می‌گذاریم که این سؤال جدی در میان تحلیلگران مطرح است که برای تبیین دقیق و درست انقلاب اسلامی بویژه در دو بُعد ارزش‌ها و دستاوردها چقدر موفق بوده‌ایم؟
گذشت حدود 40 سال از به ثمر نشستن یکی از بزرگ‌ترین انقلاب‌های اجتماعی دنیا که به لحاظ ماهوی تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای با دیگر انقلاب‌های بزرگ دنیا دارد، فرصت کمی نیست و انتظاری منطقی است که اهداف و آرمان‌های این انقلاب در جامعه به بهترین شکل ممکن تبیین شده باشد.
همه‌جانبه‌نگری و محوریت فرهنگ و ارزش‌های الهی از کلیدی‌ترین نقاط تفاوت و تمایز انقلاب ما با دیگر انقلاب‌هاست، اما این مهم آنگونه که باید و شاید برای نسل‌های جدید تشریح و تبیین نشده و چه بسا برخی از پرسش‌ها و ابهامات این نسل جسنجوگر و کنجکاو پاسخ درخوری دریافت نکرده است.
البته قطعاً حرکت‌ها و تلاش‌های خوبی در حدود 4 دهه گذشته برای انتقال و تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی در ابعاد مختلف به نوجوانان و جوانان صورت گرفته است، امابه نظر می‌رسد دو نکته اساسی که اتفاقاً از اهمیت خاصی برخوردارند، در این راستا کمتر مورد توجه قرار گرفته است.
یک نکته، توجه به مقوله‌های مهمی است که در تشریح و تبیین انقلاب اسلامی باید محوریت داشته باشند. مسائلی چون گذشته این کشور و بویژه مراحل شکل‌گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، اهداف و آرمان‌های ملت بزرگ ایران که در انقلاب سال 1357 متجلی شد، دستاوردها و نتایج مهم انقلاب و چشم‌انداز آینده که شامل فرصت‌ها و چالش‌های فرارو می‌شود.
در این زمینه ما نیاز به نوعی آسیب‌شناسی و خود ارزیابی هستیم تا میزان اثربخشی اقدامات خود در جهت تبیین درست موارد پیش گفته مشخص و روشن شود.
طبیعی است هرگونه کم‌کاری و نقصانی در این خصوص نیاز به جبران دارد و چه بسا باید در شیوه‌ها و راهکارهای خود نیز تجدید نظر نماییم تا ارزش‌ها و اهداف بلند انقلاب اسلامی با بیانی گویا و مطابق با شرایط و مقتضیات روز برای نسل جدید بازگو شود.
نکته دوم انسجام و همکاری متقابل نهادهای فرهنگی ماست که اتفاقاً رسالت مهمی در زمینه تبیین ارزش‌های و دستاوردهای انقلاب بر عهده دارند.
سؤال جدی میزان همکاری‌ها و انسجام این نهادهای مهم و تأثیرگذار است که باید مورد بررسی قرار گیرد و اگر در روند 40 سال گذشته مشکلاتی دیده می‌شود، با تدبیر و دقت کافی مرتفع گردد.
تقریباً تمام نهادها و دستگاهای فرهنگی ما با جوانان و نوجوانان سروکار دارند؛ همان کسانی که آینده کشور و نظام به دست آنها خواهد افتاد و امروز باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که انقلاب شکوهمند ما با تمام زیبایی‌ها و ارزش‌هایش برای این نسل نوپا بویژه آینده‌سازان کشور به درستی تبیین شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com