نمایشگاه سراسری یار مهربان کلید خورد همدان پیام
 
 
شنبه - 26 اسفند 1396 - شماره 3159
 
امروز : يكشنبه ، 27 اسفند 1396

Today : Sun, March 18, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  74371 تاریخ انتشار:  1395-08-09 - 05:45 تعداد بازدید:  2211
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

میزبانی از دوستداران کتاب تا پایان هفته
نمایشگاه سراسری یار مهربان کلید خورد

فرهنگی

■ نماینده ولی فقیه در استان: فرهنگ نجيب و اصيل ايراني خود را احيا كنيم

 آيين آغازين يازدهمين نمايشگاه سراسری كتاب در همدان روز گذشته با حضور برخي از مسئولاني استاني، كشوري، نويسندگان و دوستداران فرهنگ و كتاب در سالن اجتماعات نمايشگاه بين‌المللي استان همدان برگزار شد.
کارشناسان فرهنگی بر این باورند، برگزاري اين رويداد فرهنگي يك فرصت است براي كودكان، نوجوانان و حتي به تكاپو واداشتن زمينه‌هاي متعدد و مرتبط به كتاب كتابخواني در خانه و خانواده‌ها. اين نمايشگاه برگزار شده است تا بار ديگر يك دسترسي آسان را براي محصولات فرهنگي در همدان موجب شود.
از روز گذشته 8 آبان‌ماه الي 13 آبان‌ماه ميدان عاشوراي شهر همدان وعده‌گاه كساني است كه به دنبال پيدا كردن بهترين‌هاي چاپ و نشر هستند. يكي از مسائل مهم كه جامعه اين روز با آن دست به گريبان است، پايين بودن آمار كتابخواني است و چگونگي بالا بردن ترغيب افراد براي خواندن كتاب است.
 فرهنگ نجيب و اصيل ايراني خود را احيا كنيم
امام‌جمعه همدان در آيين آغازين یازدهمین نمایشگاه كتاب همدان گفت: نمايشگاه و خريد كتاب در اين راستا باشد كه ما به واسطه آن فرهنگ نجيب و اصيل ايراني خود را احيا كنيم.
آیت‌ا.. غیاث الدین طه محمدی افزود: در هيچ ديني به اندازه اسلام بر خواندن و نوشتن تأكيد نشده است و هيچ ملتي به اندازه مسلمانان از علم جا نمانده است.
وي عنوان کرد: ايران اسلامي 30 يا 40 انقلاب ديگر مي‌خواهد. انقلابي براي معماري، انقلابي براي طب سنتي، انقلابي براي لباس سنتي و انقلابي براي اخلاق خانواده و آن وقت است كه بعد از اين انقلاب‌ها كشور به يك ايران اسلامي تبديل خواهد شد.
نماينده ولي فقيه در همدان پس از تأكيد بر اهميت يادگيري علم و دانش جدا از مدرك‌گرايي گفت: به شما توصيه مي‌كنم به خاطر علم و معرفت تحصيل كنيد نه به خاطر كسب مدرك؛ چه بسا يكي از مصيبت‌هاي كشور ما تحصيل براي مدرك‌گرايي است. براي خدا بياييد علم را به خاطر كسب علم نه به خاطر كسب مدرك بياموزيم.
 دانشنامه همدان يكي از مؤلفه‌هاي زيربنايي فرهنگي
معاون سياسي امنيتي استاندار نیز به دانشنامه همدان به عنوان يكي از مؤلفه‌هاي زيربنايي فرهنگي در استان اشاره كرد و گفت: از اين دانشنامه 110 جلدي هم‌اكنون 40 عنوان آن جمع‌آوري شده است و انتظار مي‌رود اين دانشنامه تا پايان سال به چاپ برسند.
محمدابراهيم الهي‌تبار برگزاري نمايشگاه‌هاي كتاب را يك رويداد فرهنگي تأثيرگذار دانست و گفت: اميدواريم در آينده همچنان شاهد برگزاري چنين نمايشگاهي از مجموعه‌هاي فرهنگي استان باشيم؛ چراكه اينها فرصت‌هايي براي اهالي فرهنگ و هنر و ارتباط آنها با مردم است.
مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم گفت: سال گذشته اين نمايشگاه در بخش ويژه كودك برپا شد و امسال نمايشگاه عمومي داير شده است. اما همچنان مباحث فرهنگي و هنري مرتبط با كودكان و نوجوانان در صدر اولويت‌هاي فرهنگي استان قرار دارد كه حضور پررنگ كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان مؤيد اين مطلب است.
فاضل عبادي عنوان كرد: گرچه منابع و اعتبارات نسبت به سال گذشته يك‌چهارم كاهش يافته است، اما تلاش شده است با صرفه‌جويي و بهره‌وري فعاليت‌هاي فرهنگي گسترش يابد.
مديركل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي استان همدان گفت: با وجود گسترش شگفت‌انگيز رسانه‌هاي مجازي و نو به نو شدن فناوري‌هاي مرتبط به آن نه‌تنها از اهميت كتاب و مطالعه آن كاسته نشده است، بلكه لزوم توجه به ژرفاي دانش در مطالعه مورد تأكيد صاحبنظران فرهنگ و دانش قرار گرفته است.
عبادي عنوان كرد: شكوفايي تمدن اسلامي- ايراني با ترويج دانش از طريق كتاب و رونق كتابخانه‌هاي متعدد و حتي روستاهاي دورافتاده همراه بوده است.
وي گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي با هدف گسترش فرهنگ كتابخواني نمايشگاه‌هاي خود را در سراسر استان داير مي‌كند و رونق اقتصادي نشر با توجه به سفارش بزرگان كشور در سياست‌هاي فرهنگي دولت يازدهم از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
در حاشیه این نمایشگاه معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان به خبرنگار ما گفت : هدف برگزاري اين نمايشگاه آشنايي مردم با تازه‌هاي نشر است. امسال حدود 500 ناشر به صورت مستقل و مشاركتي در 200 غرفه در 3 سالن نمايشگاه بين‌المللي همدان حضور دارند. در اين ميان 20 غرفه به همدان اختصاص دارد. مجید فروتن افزود: ناشران براي ورود به نمايشگاه بايد بيش از 20 عنوان كتاب در سال منتشر كنند كه اگر كمتر از اين باشد، مي‌توانند غرفه‌هاي مشترك داشته باشند. از اين‌رو از 20 غرفه همداني‌ها 12 غرفه مستقل و 8 غرفه مشترك در اختيار ناشران قرار دارد.
پايان‌بخش اين آيين تجليل از 4 نفر از شخصيت‌هاي فرهنگي استان بود.
حميد حسام به عنوان پژوهشگر عرصه دفاع مقدس، سيد امير قشمي از فعالان فرهنگي آموزش‌وپروش و مبتكر و بنيانگذار موزه مدرسه و 2 نفر از ناشران استان عباس سلطاني (انتشارات كتاب نارنجي) و بهرام نجفي (انتشارات كبريا) مورد تجليل و تقدير قرار گرفتند.
گفتنی است، در نمايشگاه امسال يك غرفه بانكي مستقر شده است كه از طرف بانك شهر بن‌هاي خريد را به مبلغ 200 ميليون تومان در قالب يارانه به مشتريان پرداخت مي‌كند. 20 درصد تخفيف نيز ناشران به خريداران خواهند داد. 65 ناشر در همدان هستند كه از اين تعداد 40 ناشر فعال هستند.

***********

«مصاحبه نمی‌کنم»
در نمایشگاه رونمایی شد
 حوزه هنری استان همدان جدیدترین آثار خود را در افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه کتاب همدان رونمایی کرد.
«به نام خدا، محمد بروجردی‌ام، مصاحبه نمی‌کنم» و «من مادر دوم تورجم» عناوین آثاری هستند که قرار است از آنها رونمایی شد و کتاب «خس بی‌سروپا» نیز معرفی شد.
کتاب «من مادر دوم تورجم»، خاطرات خود نوشت فرزانه تیموری از دوران کودکی خود تا بعد از شهادت برادرانش است که به تازگی به چاپ رسیده است. این کتاب چهل‌وششمین اثر مکتوب حوزه هنری استان همدان و پنجمین اثر در حوزه ادبیات پایداری است که بازنویسی‌اش را سید مهرداد (میثم) موسویان بر عهده داشته است؛ طراح جلد این اثر سمیه عبدالرحمانی، از اعضای خانه گرافیک حوزه هنری است و صفحه‌آرایی آن را خلیل‌ا... بیک‌محمدی انجام داده است که در هزار و 100 نسخه و با قیمت 10 هزار تومان به چاپ رسیده است. این کتاب در 130 صفحه و در 3 فصل کودکی، نوجوانی و جوانی تنظیم شده است که در مراسمی از آن رونمایی خواهد شد.
 پنجمین اثر مکتوب دفتر فرهنگ و مطالعات پایداری حوزه هنری استان همدان، مجموعه‌ای از خاطرات قدرت‌ا... شهبازی، رزمنده نهاوندی است که تحت عنوان «به نام خدا، محمد بروجردی ام، مصاحبه نمی‌کنم»، با طراحی جلد سمیه عبدالرحمانی و صفحه‌آرایی خلیل‌ا... بیک‌محمدی چاپ شده است. این اثر که در 412 صفحه و با شمارگان هزار و 100 نسخه چاپ خواهد شد، یکی از پروژه‌های تاریخ شفاهی حوزه هنری استان همدان است که در آن راننده تیپ ویژه شهدا، به بیان خاطرات خود از بخشی از تاریخ دفاع مقدس می‌پردازد، این کتاب را سید میثم موسویان نوشته و حاوی عکس‌ها و نقشه‌های سیاه و سفید است که با قیمت 25 هزار تومان روانه بازار نشر شد.
وی افزود: هفتمین اثر مکتوب دفتر مطالعات پایداری حوزه هنری استان «خس بی سر و پا» است که پنجاهمین اثر مکتوب حوزه هنری استان همدان و هفتمین اثر مکتوب در بخش ادبیات پایداری است و سفرنامه اربعین سال 1436 هـ.ق را با قلم حمید حسام روایت می‌کند.
وی با اشاره به اینکه این کتاب در 228 صفحه در 1100 نسخه به چاپ رسید و در شب دوازدهم ماه محرم امسال رونمایی شده است؛ افزود: در بخش دوم این کتاب، با نام «پیاده‌رَوی عکس‌ها» نیز تعداد چهل عکس با موضوع پیاده‌روی اربعین سال 1437 هـ.ق از زاویه دوربین بهزاد علیپور و پوریا پاکیزه، دوتن از عکاسان استان، گنجانده شده است و قرار است در کنار دو اثر دیگر حوزه هنری استان همدان معرفی گردد.
وی اظهار داشت: تولید، حروف‌چینی، طرح جلد و نظارت چاپ تمام آثار مکتوب حوزه هنری استان همدان توسط این حوزه انجام شده و زیر نظر انتشارات سوره مهر به چاپ می رسد.
گفتنی‌است، مراسم رونمایی از این کتابها ساعت 15 روز شنبه 8آبان ماه در سالن اجتماعات نمایشگاه بین‌المللی همدان و با حضور صاحبان اثر برگزار می شود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com