ترافیک مهمترين چالش مديريت شهري همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  87237 تاریخ انتشار:  1397-09-13 - 10:30 تعداد بازدید:  76
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ترافیک مهمترين چالش مديريت شهري

نویسنده : منیژه فرهانپور

گزارش
 امروزه با گسترش پدیده شهرنشینی لزوم تغییر خدمات دهی هر روز بیشتر از گذشته احساس می‌شود چرا که بروز ضعف‌های مدیریتی و خلأ‌های تخصصی شهر را از دنیای مدرن امروزی جدا کرده و حتی در امور روزمره‌ای چون ترافیک اختلال به وجود می‌آورد.
به عنوان مثال گره‌های ترافیکی بی‌شمار در شهرهمانند بسته شدن 2 خیابان اصلی از 6 خیابان اصلی شهری معضل بزرگ در شهر به حساب می‌آید که نارضایتی شهروندان را نیز به دنبال دارد چراکه موجب اتلاف وقت آنان می‌شود.
در سال‌های نه چندان دور همدان از معضلی به نام ترافیک سنگین و وجود خیابان‌های شلوغ از خودروهای شخصی و عمومی مبرا بود اما متاسفانه چند سالی هست که در همدان نیز برای نرسیدن سر موقع در قرارها و یا جلسات می‌توان ترافیک را بهانه کرد به طوری که مورد قبول عامه مردم نیز قرار می‌گیرد. 
شلوغی و ازدحام در مرکز و خیابان‌های منتهی به آن به معضلی تبدیل شده که مدیران شهری را به این فکر واداشته تا با اجرای طرح پیاده راهسازی بتواننداز مرکز شهر تمرکززدایی کرده و از ترافیک سنگین این مناطق بکاهند. اما در حال حاضر با اجرای پیاده راهسازی در سه مسیر بوعلی، اکباتان و میدان امام خمینی(ره)، متاسفانه بار ترافیک بر دوش خیابان‌های شریعتی و تختی زیاد شده است. البته به گفته مدیران شهری این وضعیت موقتی است و قرار است ناوگان حمل و نقل عمومی به سمت بلوار کاشانی و مدنی هدایت شود.
 ساخت پایانه برای اتوبوس و تاکسی، اولویت اصلی برای کاهش ترافیک در خیابان شریعتی 
مسئول تاکسیداران همدان در باره شلوغی و ترافیک خیابان‌های شریعتی و تختی می گوید: متاسفانه به دلیل بی توجهی مدیریت شهری، تاکسیداران همدانی اقدام به استقرار خط نگهدارنده هایی در این خیابان ها در چهار شیفت کردند تا علاوه بر ایجاد نظم و هدایت تاکسی ها، شأن مسافر نیز با جانمایی درست تاکسی ها حفظ شود.
علی رستمی به تبدیل 2 خیابان اصلی شهر به پیاده ‌راه اشاره می‌کند و می‌افزاید: با این شرایط همشهریان و مسافران  داخل شهری برای رسیدن به مقصد باید چندین برابر هزینه‌ جابجایی را پرداخت کنند.
وی با تأکید بر اینکه افزایش هزینه‌های مسافرت داخل شهری  برای همشهریان دلخوری و نارضایتی ایجاد کرده بیان می‌کند: معتقدیم با طرح پیاده راه کردن میدان امام و 2 خیابان اکباتان و بوعلی باید مدیریت شهری و شورای شهر بتواند برای مشکلات پیش آمده همچون افزایش حجم ترافیک در خیابان های شریعتی و تختی چاره ای بیندیشد.
مسئول تاکسی‌داران با اشاره به اینکه در خیابان شریعتی همدان در شرایط کنونی 233 خط تاکسی وجود دارد، می افزاید: سوال بنده از مدیران شهری این است که بر چه اساس در این خط نیازسنجی شده که باید این همه تاکسی تردد داشته باشد در حالی که برخی خطوط شهر تاکسی ندارد.
رستمی ادامه می‌دهد: البته علاوه بر تاکسی‌های، بیشتر خطوط اتوبوس در مسیرهای پردیس، سعیدیه، مهدیه، مدرس، چرمسازی و... نیز در این خیابان تردد دارند. 
وی  با بیان اینکه تردد این همه تاکسی و اتوبوس در این خیابان علاوه بر ایجاد آلودگی هوا، نما و چهره شهر بخصوص نمای مغازه های واقع در این خیابان را نیز بر هم زده است، خاطرنشان می کند: وجود این همه تاکسی در این خیابان نیز موجب کم درآمد شدن تاکسیداران در این خیابان شده است.
مدیر خطوط تاکسی در خیابان شریعتی همدان می گوید: با توجه به گسترش شهر در 13 سال گذشته بر تعداد تاکسی های همدان اضافه نشده اما تجمع تاکسی ها به دلیل استفاده مردم از وسیله شخصی و ایجاد تاکسی نماها همچون تاکسی های تلفنی در سطح شهر زیاد شده است.
رستمی با اظهار نارضایتی از خدمات دهی تاکسی های تلفنی و آنلاین شخصی به همشهریان در سطح شهر بیان می کند: متاسفانه به دلیل ضعف مدیریت شهری خطوط خالی از تاکسی محل استقرار خودروهای شخصی  و به نوعی حیات خلوت این خودروها شده است.
وی تأکید می‌کند: در حالی که می شود از تاکسی به دلیل داشتن صلاحیت، بیمه و استانداردهای کافی بهره بیشتری برد و سهم بیشتری از حمل و نقل‌های داخل شهری را به آنان اختصاص داده شود.
مدیر خطوط تاکسی در خیابان شریعتی همدان با تاکید بر اینکه مدیریت شهری باید برای ایجاد نظم و ساماندهی حجم ترافیک در خیابان های شلوغ و پرازدحام شهر برنامه ای 5 ساله تدوین کند، اضافه می کند: اولویت اصلی برای کاهش ترافیک در خیابان شریعتی همدان، ساخت پایانه برای اتوبوس و تاکسی ها است که امیدواریم مدیریت شهری با نیازسنجی این اولویت ها را برای خدمات دهی به همشهریان لحاظ کند.
رستمی با اشاره به اینکه تعامل در سه ضلع مدیریت شهری، شهروندان و ناوگان حمل و نقل عمومی می تواند مردم را به سمت و سوی حمل و نقل عمومی تشویق و ترغیب کند، می گوید: متاسفانه مدیریت شهری عملا برنامه خاص و به روزی برای خدمات دهی به همشهریان ندارد پس نمی تواند ادعا کند که در این زمینه موفق عمل کرده است.
وی می افزاید: با زیرمجموعه قرار گرفتن تاکسی ها در اتوبوسرانی این اقدام به ضرر تاکسی داران است چراکه باید تاکسی ها به دلیل خصوصی بودن هزینه بیشتری را نسبت به اتوبوس ها متحمل شوند. 
  اجرای طرح پیاده راهسازی در خیابان شریعتی ظرف سه ماه آینده
مدیر اتوبوسرانی و پایانه‌های شهرداری همدان با بیان اینکه  با بسته شدن خیابان های بوعلی، میدان امام و اکباتان اتوبوس ها به خیابان های تختی و شریعتی هدایت شده است، می‌گوید: برنامه مدیریت شهرداری ظرف سه ماه آینده این است که این اتوبوس ها را به رینگ بعدی یعنی به بلوار کاشانی و مدنی هدایت کند.
بابک اسدی با اشاره به اینکه ظرف سال های آینده طرح پیاده راه سازی باید در 4 خیابان باقی مانده منتهی به میدان امام نیز انجام شود، می‌افزاید: اولویت پیاده راه سازی در ماه های آینده با خیابان شریعتی است. وی ادامه  می‌دهد: در حال حاضر همدان دارای 200 دستگاه اتوبوس در ناوگان حمل و نقل شهری در 33 مسیر است که در ظرف چند سال گذشته توسط یارانه دولتی حمایت نشده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه عمر متوسط اتوبوس در ناوگان حمل و نقل شهری 10 سال است، خاطرنشان می‌کند: براساس مصوبات اعلام شده بازسازی اتوبوس های دارای عمر بالای 10 سال  در سال جاری امسال و سال گذشته از صفر تا صد انجام شده و به دلیل اینکه همه شهروندان بتوانند از ناوگان حمل و نقل شهری به صورت مساوی بهره ببرند اتوبوس ها هر چهار ماه تغییر مکان دارند تا فقط در یک مسیر مورد استفاده قرار نگیرند.
اسدی تأکید می‌کند: سرانه عمر اتوبوس های شهری در همدان خوب است و در شرایط فعلی اتوبوس فرسوده غیربازسازی شده نداریم.
 وی با اشاره به اینکه ناوگان اتوبوسرانی همدان دارای کمبود اتوبوس است، ادامه می‌دهد:  قیمت تمام شده خدمات برای هر شهروند در اتوبوس رانی یک هزار و 100 تومان است که یک شهروند تنها 400 تومان از آن را می پردازد و مابقی این هزینه توسط شرکت اتوبوسرانی پرداخت می شود.
مدیر اتوبوسرانی و پایانه‌های شهرداری همدان با اظهار خرسندی از رواج کارت بلیط برای ارائه خدمات بهتر به همشهریان تصریح می‌کند: همدان در این زمینه یکی از استان های پیشرو در کشور است اما با فرهنگ سازی این انتظار می رود که همه شهروندان از این کارت برای پرداخت کرایه استفاده کنند چراکه استفاده از پول خرد برای کرایه اتوبوس های شهری هم برای مسافر و هم برای رانندگان تبعات بهداشتی دارد.
 ترافیک سنگین خیابان شریعتی موقتی است
رئیس شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان این نکته که شلوغی و ترافیک خیابان شریعتی موقتی است، می‌گوید: قرار است در رینگ دوم مسیرهای مشخصی برای اتوبوس و تاکسی های شهری در نظر گرفته شود که البته کارهای زیربنایی آن نیزانجام شده است.
کامران گردان با اشاره به اینکه دور برگردان های این دو خیابان هم برای خودروهای شخصی و هم اتوبوس ها دارای استاندارد کافی نیست، بیان می‌کند: باید مدیریت شهری چند سال گذشته برای این مسیرها پارک سوار در نظر می گرفته اما اگر بتوانیم در شرایط فعلی در این مسیرها پارک سوار در نظر بگیریم کار مطلوبی و اثرگذاری را انجام داده ایم.
وی می‌افزاید: 15 دستگاه اتوبوس جدید نیز از خارج از استان خریداری شده که به دلیل تحریم های اخیر فقط چهار دستگاه آن تحویل گرفته شده و هنوز وارد سیستم ناوگان حمل و نقل شهری نشده است.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com