فرهنگ یا عدالت؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93523 تاریخ انتشار:  1398-02-24 - 09:03 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

زیر ساخت معماری شهری
فرهنگ یا عدالت؟

نویسنده : سید امیر قشمی

فرهنگی به مناسبت روز ملی اسناد و میراث مکتوب، به همت مدیریت منطقه غرب کشور با حضور جمعی از فرهیختگان و چهره های برجسته علمی و فرهنگی همدان نمایشگاه « همدان میراث دار تاریخ » درتهران گشایش یافت. عکس ها، اسناد و آثار مکتوب عرضه شده در این نمایشگاه که بیانگر بخشی ازتاریخ و تمدن و فرهنگ غنی همدان بود توسط فرهنگ دوستان همدانی در طی سالیان گذشته به مرکزاسناد ملی همدان اهدا شده بود که بسیاری از آنها در نوع خود کم نظیر است.
در مراسم افتتاح، گزارش مدیر اسناد ملی همدان، در حضور میهمانان و ریاست اسناد ملی کشور نیز مورد توجه بسیاری از فرهنگ دوستان و میهمانان قرار گرفت، کسب رتبه های اول و  یا دوم در اکثر شاخص ها نشان از عملکرد مطلوب این مرکز که 5 استان غربی کشور را تحت پوشش دارد، نگارنده فرصت را مغتنم شمرده ضمن تقدیر از زحمات و تلاش های مدیریت و کارکنان فهیم این مجموعه، نکاتی را یادآوری می نمایم.
در چشم اهل خرد هر چیزی که بتواند ما را با پیشینه این سرزمین و اندوخته های ملی و دینی آشنا کند و از روزگار گذشته نشانی داشته باشد با ارزش است و باید از آن حفظ وحراست شود، رسالت
نگهداری از این منابع به عهده نسل فعلی است تا آن را به نسل های آینده منتقل نماید.
متاسفانه عکس ها،  اسناد و مدارک و کتب قدیمی و خطی فراوانی در گنجه ها و پستوهای منازل شهروندان یافت می‌شود که بسیاری از این اسناد به دلیل پایین بودن سطح سواد و اطلاعات بعضی از خانوادهها و نیز عدم آگاهی از ارزش معنوی و حتی مادی آن و نیز نحوه نگهداری از آنها در معرض نابودی قرار دارد، بهره گیری از امکانات دستگاهها و نهاد های فرهنگی و رسانه ها در حفظ وحراست و تشویق و ترغیب شهروندان به اهداء آثار و اسناد بر جای مانده از گذشته به غنای هر چه بیشتر آرشیو سازمان اسناد ملی خواهد انجامید.
در میان نهاد و رسانه های گوناگون ، صدا و سیما می تواند از طریق راه اندازی برنامه های رادیویی ویژه و تهیه گزارش از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته و نیز گفتگو با اصحاب فرهنگ و هنر ومعرفی خادمان فرهنگ و اهداء گنندگان اسناد در شبکه های مختلف سیما، مهم ترین نقش را در جلب نظر مخاطبان و شهروندان و نهادینه کردن فرهنگ اهداء اسناد در جامعه که خود نوعی از وقف است که در اسلام برآن تأکید شده است، ایفا نماید
امضای تفاهم نامه همکاری فی ما بین اداره کل آموزش و پرورش و اسناد ملی، استفاده از ظرفیت عظیم معلمان و دستگاه تعلیم و تربیت و حضور کارشناسان اسناد ملی در مدارس و جلسات انجمن های اولیا و مربیان و توجیه دانش آموزان و خانواده ها، علاوه برفراهم آوردن زمینه آموزش عملی خویشتن باوری، خودشناسی، گذشته شناسی  به نسل حاضر، به گسترش و رواج فرهنگ اهدا اسناد درجامعه خواهد انجامید.
ساختمان فعلی مدیریت اسناد ملی غرب کشور که استانهای ایلام، کرمانشاه، کردستان و لرستان را تحت پوشش دارد شرایط و شانیت لازم را برای فعالیت و اقدامات ارزشمند این مرکز در حوزه تاریخ وفرهنگ ندارد، نداشتن ساختمانی در خور و متناسب با اهداف تعیین شده و نوع فعالیت ها خللی جدی در تحقق اهداف و ارائه خدمات این مرکز بوجود می‌آورد.
همچنین در مراسم افتتاح نمایشگاه، مدیر منطقه غرب کشور از واگذاری 2000 متر زمین جهت احداث ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه ملی غرب کشور در خارج از شهرهمدان ( باغ میوه شهرداری) نیزخبرداد.
صرف نظر از زمان طولانی که معمولا باتوجه به شرایط اقتصادی کشور برای ساخت و بهره برداری از این پروژه طی خواهد شد به دلیل فاصله زیاد آن با مرکز شهر و نیز عدم دسترسی آسان شهروندان به آن، استقبال خوبی به طور قطع و یقین از سوی شهروندان و اصحاب فرهنگ ازفعالیت ها و خدمات این مرکز صورت نخواهد گرفت.
این در حالی است که رویکرد نظام جمهوری اسلامی در حوزه شهرسازی همانا شهرسازی مبتنی برمبانی و اصول اسلامی و منطبق با شعائر دینی و مذهبی است که این امر در بیانات مقام معظم رهبری نیز به کرارات دیده و تاکید شده است. که با این اوصاف ساختمان های اداری و مراکز فرهنگی درشهری مانند همدان که چندین برابر کل تاریخ بسیاری از کشورها هویت نهفته دارد و پایتخت فرهنگ وتمدن را یدک می کشد باید عرصه تجلی فرهنگ و تاریخ ملت و تبلور فرهنگ و اندیشه مردم شهر باشد.
از این رو انتخاب محل مناسب جهت ساخت اماکن فرهنگی، اداری و رفاهی را باید نشانه تدبیر،خردمندی مدیران شهری و رشد فرهنگی شهر آن دیار به حساب آورد.
متاسفانه نشانه بی تدبیری و مظلومیت حوزه فرهنگ، را می توان در اختصاص زمین برای احداث ساختمان برای یک مرکز فرهنگی که با گردآوری و حفظ اسناد وظیفه صیانت از هویت ملی را عهده داراست دید. این در حالی است که زمین در نظر گرفته شده برای احداث ساختمان اداری دادگستری و دستگاه قضا در بهترین نقطه شهر و در منطقه ای خوش آب و هوا قرار دارد که هیچ تناسبی با شرایط و موقعیت شهر ندارد ، صرف نظر از این ناهمگونی به دلیل بافت و طیف مراجعه کنندگان به این  دستگاه با توجه به فلسفه وجودی تشکیلات دادگستری ها و محاکم قضایی مشکلات فراوانی را برای مردم ، مراجعان و افرادی که از مناطق مختلف شهر می آیند ایجاد می کند. این تفاوت در برخورد با نهادهای فرهنگی و سایر دستگاهها نشان دهنده تفکر و بینش حاکم بر مردم ومسئولین آن شهر می باشد، شاید اگر تفکر فرهنگی بر مدیران استان حاکم بود امروز محل دادگستری در باغ میوه شهرداری و خارج از شهر بود و مرکز اسناد ملی در بلوار بعثت!!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com