میراث فرهنگی درخواب زمستاني است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 1 خرداد 1397 - شماره 3199
 
امروز : سه شنبه ، 1 خرداد 1397

Today : Tue, May 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83800 تاریخ انتشار:  1396-11-21 - 05:45 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به بهانه نخستین! نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته همدان
میراث فرهنگی درخواب زمستاني است

نویسنده : شکوفه رنجبر

گردشگری

نخستين نمايشگاه گردشگري، هتلداري و صنايع وابسته استان در هفته گذشته در حالي افتتاح شد كه براي فعالان اين حوزه استفاده از كلمه «نخستين» تعجب‌برانگيز بود؛ چراكه در سال‌هاي اخير كم نیستند برنامه و رويدادهايي كه تحت عنوان نمايشگاه با پسوند گردشگري در همدان برگزار شود.
هجدهمين روز از بهمن مادستاني‌ها ميزبان فعالان و صنعتگران حوزه گردشگري سراسر كشور بودند، نمايشگاهي كه در طول يك هفته قرار است برگزار شود رویدادی که لقب مهمترين گردهمايي را مي‌تواند براي همدان داشته باشد، همداني كه امسال قرار است پايتخت گردشگري آسيا 2018 و ميزباني وزراي گردشگري 180 كشور در قالب دعوت از unwto را در لیست برنامه های گردشگری خود دارا باشد.
استاني كه بنا بر اظهارنظر نيم بيشتر گردشگران خارجي كه به آن سفر داشته‌اند اقليم چهار فصل‌هاست و در هر فصل مي‌تواند گردشگران خاصي را مجذوب خود كند.
حال كه پس از پشت سر گذاشتن حضور پررنگ البته، به ادعاي مسئولان ميراث فرهنگي همدان در يازدهمين نمايشگاه گردشگري کشور، حضور استان برگ برنده‌اي براي معرفي «همدان 2018» بود، حالا اما در نمايشگاهي كه در دل خود و در دستان هگمتانه برقرار كرده، حضور كمرنگ مسئولان و به مراتبي بي‌توجهي آنها به نحوه برپايي سؤال‌برانگيز است.
افتتاحيه اين نمايشگاه در حالي برگزار شد كه گويا طلسم سكوت و بي‌خبري آيين اختتاميه برنامه‌هاي ميراث فرهنگي از دبيرخانه 2018 تا همين افتتاحیه های اخیر دامنگيرش شد و باعث شد اين تصوير در ذهن بازديدكنندگان نقش ببندد كه مجموعه ميراث فرهنگي در كجاي قصه اين «نخستين» قرار دارد؟
نكته جالب اما زماني است كه اين مجموعه در مقابل انتقادات در خصوص برگزاري نمايشگاه فوق از مسئوليت شانه خالي كرده و با گفتن جملاتي از جمله: «اين نمايشگاه به دست بخش خصوصي و بدون دخالت ميراث برگزار شده» بي‌تدبيري خود را در نحوه برپايي آن توجيه مي‌كند.
توجیهي كه با وجود درج لوگو تأسيسات گردشگري از جمله جامعه هتلداران و نماد خود اين سازمان نمي‌تواند هيچ عقل سليمي را متقاعد كند كه اين بي‌توجهي را به نوعي سرپوشاني كند!
به راستي اگر ميراث فرهنگي همدان به همان شكل و شمايلي كه در جملات شعارگونه خود از حضور در نمايشگاه‌ها ياد مي‌كند، در نمايشگاه فوق نيز ورود پيدا مي‌كرد، آيا باز هم در خلال برگزاري شاهد بوديم كه غرفه‌ها به مشاغل غيرمرتبط با اين حوزه اجاره داده شود؟
اگرچه برخي تأسيسات گردشگري همدان از مجموعه هتل‌هاي بين‌المللي باباطاهر، شركت سياحتي عليصدر گرفته تا دهكده توريستي تله‌كايبن گنجنامه ورود تأثيرگذار و قابل توجهي را در برپايي اين رويداد داشتند، اما آيا به واقع صنعت گردشگري همدان در چند نام و نشان و برندهاي شناخته شده اين استان خلاصه مي‌شود؟ به طور قطع همگان باور دارند كه هتل باباطاهر، شركت سياحتي عليصدر و حتي تله‌كابين گنجنامه نيازي به معرفي و شناخته شدن ندارند و بيشتر گردشگران كه مقصد سفرشان همدان است، به خوبي شناخت كافي را از آنها دارند و اينكه مابقي فعالان اين حوزه از شرکت در اين نمايشگاه به نوعي خودداري مي‌كنند و يا تمايلي به حضور ندارند به چند مورد بيشتر برنمي‌گردد كه شايد مهمترين آن باز هم متوجه بي‌برنامگي و دستان خالي از ايده ميراث فرهنگي همدان باشد.
با اينكه همدان قطب برنامه‌هاي فرهنگي در حوزه كودك و نوجوان در سراسر كشور شناخته شده است و در كنار اين موضوع محوريت همدان در يازدهمين نمايشگاه گردشگري كشور بر كودك و خانواده تأكيد داشت، اما درشهري كه هنوز مردمانش از 2 رويداد مهم گردشگري 2018 منطقه خود بي‌خبرند اين هياهوي كودكانه، نشاط و شادابي خفه شده و كودكان همداني بي‌نصيب از برنامه‌هايي هستند كه استانشان همین چند وقت پیش براي پايتخت‌نشينان به اجرا گذاشت.
شايد يكي از گلايه‌هايي كه كمتر به چشم مي‌خورد و به احتمال زياد همان پنبه مرغوب گوش مسئولان اجازه شنيده شدن نقدهاي مكرري كه در قالب همين دست نمايشگاه‌ها به آن اشاره شده است را نمي‌دهد، جاي خالي نشست‌ها و حتي كارگاه‌هاي تخصصي است كه مي‌توانست به محفلي براي تبادل اطلاعات و جمع‌آوري نظرات براي هرچه بهتر برگزاري دو رويداد 2018 استان باشد.
آموزش، حلقه مفقوده نمايشگاهي است كه مدعي افزايش علاقمندي و جذب نگاه عمومي مردم در حوزه گردشگري است تا مردم تفاوت سفر بدون برنامه را با سفر گردشگري برنامه‌ريزي شده ياد بگيرند تا آنجا كه كمتر شاهد غرفه‌دار و شركت‌هايي هستيم كه به دنبال زيست پايدار در حوزه گردشگري باشند.
قطعاً برپايي نمايشگاه به هر شكل و صورتي فارغ از تخصصي بودن يا نبودن آنها يك ظرفيت بسيار بالا براي معرفي دستاوردها محسوب مي‌شود، بر اين اساس نمي‌توان هدف برگزاري نمايشگاه فوق را كه با وجود تمام موانع با همت و پشتكار بخش خصوصي در حال برگزاري است را ناديده گرفت؛ چراكه نفس برگزاري چنين رخدادي براي مردم خوشايند و براي مجريان آن نيز دغدغه و به مراتبي كارنامه خوبي به شمار مي‌رود اما در كنار خدا قوت به برگزاركنندگان مي‌طلبد زواياي پنهان و آشكار «نخستين» نمايشگاه گردشگري، هتلداري و صنايع وابست همدان در حيطه نقد دلسوزانه اهل فن، كارشناسان و فعالان عرصه رسانه قرار گيرد تا به گفته برخي از اين دغدغه‌مندان، شاهد صِرف برگزاري يك شو و دورهمي رفع تكليف‌گونه‌اي نباشيم؛ چراكه قرار است همدان چهره‌اي متفاوت از گردشگري خود را در سال 2018 به جهانيان معرفي كند!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com