دستگاه قضایی نبض سلامت کشور است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Tue, October 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112630 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 14:17 تعداد بازدید:  71
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس کل دادگستری همدان:
دستگاه قضایی نبض سلامت کشور است

اخبار

در برخورد با مفاسد سرسوزنی اغماض نداریم

در انقلاب اسلامی تلاش بسیاری برای برقراری عدالت و مساوات در جامعه شده است و قوه قضاییه به‌عنوان مهم‌ترین رکن نظام تلاش کرده در برقراری عدالت و عدالت‌گستری گام بردارد.
اقداماتی چون حبس‌زدایی، برخورد با فساد از درون قوه و دانه‌درشت‌ها، پیشبرد امور با حفظ استقلال قوه قضاییه، سرکشی سرزده از مجتمع‌های قضایی و ارتباط بی‌واسطه با مردم و حضور در استان‌ها و حل مشکلات چندین‌ساله، آوردن تمام پرونده‌ها به روی میز و پرهیز از نگهداری پرونده‌ها در زیر میز و شفاف‌سازی امور، از اهم کارهایی است که توانسته قوه قضاییه را به پویایی و نشاط درآورد و نتیجه این پویایی، رضایت و افزایش اعتماد مردم به این دستگاه مهم نظام باشد.


مدیرکل دادگستری همدان در گفت‌وگویی با خبرنگار ما با ابراز رضایت از سلامت بسیار مطلوب قضات و کارکنان دادگستری استان اظهار کرد: دستگاه قضایی نبض سلامت کشور است و نباید هیچ‌گونه آلودگی داشته باشد.
محمدرضا عدالتخواه اظهار کرد: شرایط غیرمطلوب زندگی، توجیه‌کننده خارج شدن افراد از مسیر صحیح نیست و دستگاه قضایی هیچ‌گونه انحرافی را برنمی‌تابد.
رئیس کل دادگستری استان همدان سالم‌سازی از درون و برون را یکی از محور‌های سند تحول قضایی مبتنی بر گام دوم انقلاب عنوان کرد و افزود: بحمدا... در جریان بازدید‌های متعددی که از تمام حوزه‌های قضایی استان به‌عمل آمد نشانه و رگه‌ای از فساد مشهود نبود.
عدالتخواه تصریح کرد: مراقبت از همکاران تنها وظیفه مدیریت دادگستری و مراجع نظارتی نیست بلکه همه باید علاوه‌بر کنترل خود مراقب اطرافیان نیز باشند و از سقوط همکاران و دوستان با تذکر مناسب و به‌موقع جلوگیری کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کاهش 30 درصدی پرونده‌های معوقه به‌لحاظ مدیریت و تعیین تکلیف این گروه از پرونده‌ها، ضرورت استفاده از ظرفیت مردم در برقراری صلح و سازش را خاطرنشان کرده و از کسب رتبه نخست شورا‌های حل اختلاف استان همدان در زمینه صلح و سازش و قرار داشتن در بین 5 استان برتر کشور در رابطه با عملکرد مطلوب خبر داد و از تمامی قضات خواست تا پیش از ورود به رسیدگی‌های قضایی طرفین پرونده‌ها را به صلح و سازش دعوت کنند.
اتقان و استحکام آراء و ضرورت کاهش جمعیت کیفری و حبس‌زدایی از دیگر موضوعات مطرح‌شده توسط آقای دکتر عدالتخواه بود و با اشاره به عفو 541 نفر از زندانیان استان همدان توسط مقام معظم رهبری به‌عنوان بالاترین رقم عفو سراسر کشور، از وجود لیست 2 هزار نفری برای بررسی عفو آنان در کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه خبر داد.
وی ادامه داد: مبارزه با فساد درونی و بیرونی همواره مد‌نظر است، انصافا مجموعه قضایی استان مجموعه‌ای پاک با انسان‌های متدین و توانمند است. در برخورد با مفاسد سرسوزنی اغماض نداریم، شک نداشته باشید با قاطعیت تمام با مفاسد درونی برخورد می‌کنیم.
اگر کسی هم قصد اطلاع‌رسانی در حوزه فساد داشته باشد، می‌تواند بدون ذکر نام به دفتر ارسال کند.
همچنین برای کاهش آمار زندانیان، ستاد تألیف قلوب ابتدا در زندان همدان راه‌اندازی شد که هدف از ایجاد آن صلح در پرونده‌هایی است که مربوط به قتل‌های فجیع نبوده یا قاتل فردی جانی نیست.
با ابتکار دادگستری همدان نیز در کنار ستاد تألیف قلوب، ۲ کمیته راه‌اندازی شد که کمیته مصلحین متشکل از افراد حاضر در هر صنف و اجتماع است و شکایت افراد را پیش از تبدیل شدن به پرونده قضایی بررسی و رفع می‌کنند.
کمیته معتذرین نیز متشکل از شاکی و متشاکی و با مسئولیت دادستان‌ها است و فعالیت آنها به این نحو است که چنانچه فردی به شخصی اهانت کرده باشد، طرفین در کمیته حضور یافته و متهم از شاکی عذرخواهی می‌کند.

  جوانگرایی، کارایی و روحیه انقلابی در انتصاب‌ها مورد توجه است
رئیس‌کل دادگستری استان همدان در ادامه اظهار کرد: استان همدان دارای ۱۸ حوزه قضایی با ۲۳۰ قاضی است که ۷۳ درصد آنها بومی هستند و به ازای هر صد هزار نفر 7/12 قاضی داریم و در مجموع ۹۹۲ کارمند در دادگستری استان همدان فعالیت دارند.
وی با بیان اینکه جوانگرایی، کارایی و روحیه انقلابی در انتصاب‌ها مورد توجه است، افزود: علاوه‌بر این مؤلفه‌ها، سکونت مسئولان قضایی در شهرستان محل خدمت به‌منظور پیشگیری از تردد آنها و اشراف کامل آنها به حوزه محل خدمت لحاظ شد.
رئیس کل دادگستری استان همدان گفت: از تیرماه ۹۸ تا تیرماه امسال، دادگاه تجدیدنظر از ۱۱ به ۱۷ شعبه ارتقا یافت و پیش‌تر این شعب ماهانه ۱۸۰ تا ۲۰۰ پرونده را بررسی و مختومه می‌کردند که با راه‌اندازی شعب جدید، تعداد پرونده‌های موجود در دادگاه‌های تجدیدنظر از ۲ هزار و ۲۷۵ نفر در تیرماه سال گذشته به هزار و ۳۲۸ فقره کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه برنامه‌محوری در دستور کار دستگاه قضایی استان است، اظهار کرد: در راستای برنامه کمی شعبه‌محور با همفکری و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای هر یک از قضات برنامه تدوین شده و مشخص است که آنها انتهای سال باید چه عملکردی داشته باشند.
رئیس کل دادگستری همدان ادامه داد: همچنین در راستای برنامه کیفی قاضی‌محور نیز برای قاضی برنامه مشخص وجود دارد و عملکرد قاضی براساس کیفیت کار بررسی می‌شود و در این مرحله کاری به سمت فرد نداریم بلکه کارنامه قضایی فرد مورد توجه است.

  ده قتل عمد در همدان به سازش انجامید
عدالتخواه گفت: ۲۵ هزار و ۵۳۲ پرونده قضایی سال گذشته در این استان مختومه شده که شامل نقض ۱۴ درصد پرونده‌ها در دادگاه تجدیدنظر، ۶۲ درصد اقدام شده و سایر کارها صورت گرفته است.
رئیس‌کل دادگستری استان همدان گفت: امسال با راه‌اندازی و تلاش مستمر ستاد تألیف قلوب و کمیته‌های معین آن، پرونده ده قتل عمد با گذشت اولیای دم از حق قصاص، به صلح و سازش ختم شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com