مدیران با تجربه از کجا ظاهر می‌شوند همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94716 تاریخ انتشار:  1398-03-21 - 08:44 تعداد بازدید:  79
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیران با تجربه از کجا ظاهر می‌شوند

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت



  در هفته‌های اخیر چند تغییر جدید در بدنه مدیریتی شهرداری همدان خبرساز شد و برخی اعضا شورای اسلامی شهر همدان نسبت به کیفیت تغییر و تحول مدیریتی توسط شهردار همدان اظهار نظرهای متفاوت و انتقادهای تندی به عمل آوردند که در رسانه‌های استان بازتاب داشت و شاید گاهی نیز زاویه نگاه اصحاب رسانه و ارائه تحلیل‌های معناداری بود که موجب حاشیه‌های تند و شیب‌دار در اطراف این گونه اخبار شد.
ناگفته نماند اعضا شورا که در این نوشتار اصراری به ذکر نام آنان نیست، دانسته و ندانسته و خواسته و ناخواسته به اقدام شهرداری برای جابجایی مدیران درون سازمانی خود رنگ و بوی سیاسی دادند و این شایعه سیاسی که احتمالاً برادر بزرگ آقای عباس صوفی شهردار همدان ممکن است برای انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی نامزد شود، بهانه‌ای شد تا تغییرات مدیریتی و انتصاب اشخاص مورد نظر و علاقه شهردار نیز در سمت و سوی انتخاب آینده و زمینه‌چینی‌ مناسب برای بهره‌برداری از نفوذ نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شهرداری در این انتخابات به نفع یا ضرر کاندیداها تلقی شود!
چنین برداشت‌های غلط یا خدای ناکرده درست سیاسیون مخصوصاً شورا نشینان با واکنش صریح و تند و تأثیرگذار آقای عباس صوفی مواجه شد و در واقع به نوعی اعضا مخالف و موضع‌گیر شورای شهر را در این قاعده سیاسی به اصطلاح فوتبالی‌ها در آفساید قرار داد و این که چنین قضاوت‌های ناعادلانه و عجولانه با واقعیت‌های موجود فرسنگ‌ها فاصله دارد، چرا که آقای محمدحسین صوفی برادر ارشد و صاحب‌نام آقای شهردار، اصلاً قصد ورود به انتخابات را ندارد و نیازی هم به اتکا وی به قدرت و نفوذ شخص شهردار همدان و امکانات عریض و طویل شهرداری در چنین بازی‌های سیاسی نمی‌باشد. البته در پی اوج‌گیری جو ملتهب سیاسی در فضای شورا و شهرداری همدان این خود شوراییان بودند که به نوعی در صدد دلجویی از شهردار برآمدند و از بیخ منکر قضایای حاشیه‌ای شدند و با اعلام حمایت جانانه از شهردار همدان تمام تلاش خود برای خاتمه دادن به این قائله را به انجام رساندند.
به هر حال تنها نکته قابل تأمل و قابل بحث در ماجرای انتصاب‌های جدید شهرداری و ورود برخی از اعضای شورای شهر به اینگونه تحولات مدیریتی و درون سازمانی، همانا سیاسی جلوه دادن این گونه رفتارهای اجرایی است که ای کاش اینچنین نبود و این مقوله سیاست در بسیاری از موارد وارد روند اجرایی امور مملکت و در بعد کوچکتر آن کارهای عمرانی و آبادانی یک شهر نمی‌شد. به یقین در چنین اختلاف نظرهای سیاسی چیزی عاید یک شهر و یک مردم نخواهد شد.
هر مدیری در هر سطح و مقام نخستین اختیاری که به عهده او گذارده می‌شود، تشکیل یک تیم متحد و یکدل و کاربلد برای انجام وظایف و اهداف خود می‌باشد و حق آقای عباس صوفی به عنوان شهرداری بومی و کار آشنای همدانی است که از اختیار و قدرت مسلم خود استفاده کند. از سوی دیگر شرح وظایف قانونی و عرفی شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در سطح کشور مشخص است و این نهاد مردمی و منتخب نیز در جای خود حق استفاده از تمام اختیارات قانونی را دارند. در همین حال یازده عضو شورای اسلامی شهر همدان هر یک دارای ایده و مرام و گرایش سیاسی خاصی هستند که در جای خود محترم می‌باشد ولیکن استفاده از ابزار و نگاه جناحی در بسیاری مسئولیت‌های اجرایی و اجتماعی نه تنها چاره‌ساز نخواهد بود بلکه کار خراب کن جلوه خواهد کرد.
واقعیت این است که در راستای اهداف و مسئولیت‌ مدیریت‌های شهری، قشرهای مردم کوچه و محل یک مترمربع آسفالت تازه و مطمئن برای صاف کردن چاله چوله‌های کوچه خود را خیلی بهتر و شفاف‌تر از سمت و سوی جناح‌بندی‌ها و سیاسی کاری‌های شخص شهردار یا شوراهای اسلامی می‌بینند و قضاوت می‌کنند.
از سوی دیگر در هیچ کجای قانون و قاعده مدیریتی خرد و کلان کشور، نیامده است که انتصاب یک مدیر جوان و جویای نام و البته علاقمند و مسئولیت‌پذیر، خلاف قاعده می‌باشد!
باید قبول داشت یکی از مسئولیت‌های نانوشته و خداپسندانه شهرداری‌ها در کنار برنامه‌های عمرانی کوچک و بزرگ، همانا مسئله تعلیم و تربیت و نیروپروری برای واگذاری مسئولیت‌های حساس است. جامعه سیاسی و فرهنگی همدان همواره از جانب نبود مدیران بومی برای انجام مسئولیت‌های حساس رنج برده است و مدیران غیربومی اگر چه خیلی هم خوب ، ولیکن در بسیاری موارد به دنبال پست‌های بالاتر دست و پای همدانی‌ها را توی حنا گذاشته و رفته‌اند و در این خصوص آرشیو مطبوعات و دیگر رسانه‌های استان پر است از چنین خاطرات تلخ.
خوشبختانه بسیاری فرزندان دانا و کار بلد و توانمند استان نیز هم‌اینک در مسئولیت‌های مختلف و حساس در سراسر کشورمان در حال انجام تعهد خود می‌باشند که جای افتخار برای مردم استان دارد، ولیکن پشتوانه‌سازی هم عامل و شرط اول بقای چنین قدرت و اعتماد به نفس می‌باشد که شهردار بومی همدان نیز قطعاً با اشراف به این معنا و در این فرصت ناپایدار از چنین اهرم سازنده‌ای استفاده کرده و می‌کند و قطعاً مردم همدان نیز که همواره قدرشناس مدیران خدمتگزار و دلسوز و توانمند هستند، در این خصوص نیز قضاوت خواهند داشت.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com