شور و شوق خبری در استان کم‌فروغ است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 12 تير 1399 - شماره 3791
 
امروز : جمعه ، 13 تير 1399

Today : Fri, July 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


نمایشگاه مبلمان و لوستر
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  109725 تاریخ انتشار:  1399-04-09 - 09:11 تعداد بازدید:  30
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شور و شوق خبری در استان کم‌فروغ است

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت چند ماهی است بلای ویروس کرونا در جهان مزید بر علت‌ها و مشکلات اجتماعی و اقتصادی فراوانی در کشور خودمان هم شده است، به همین دلیل است که اخبار مربوط به بحران کرونایی و پرداختن رسانه‌های کشور به این مشکل جهانی و در کنار آن توجه افکار عمومی به نابه‌سامانی‌های شدید اقتصادی در جامعه داخلی، دیگر رویدادها و تحولات معمول را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و بی‌گمان بسیاری کارهای مهم در چرخه اجرایی کشورمان نیز از نگاه خبری و اطلاع‌رسانی مغفول مانده است و چنانچه منصفانه و دور از تعصبات حرفه‌ای به این نقصان سراسری بنگریم، باید گفت این رویکرد ناخواسته رسانه‌ای در جامعه استان خودمان پررنگ‌تر به‌نظر می‌رسد!
باید اذعان کنم خود من که بیشتر برای آگاهی و آمادگی اذهان عمومی نسبت به خطرات کرونا، بخش عمده فرصت‌هایم را به این موضوع اختصاص داده‌ام و یا تحت‌تأثیر گرانی‌های لجام‌گسیخته قیمت‌ها مطالب زیادی نوشته‌ام، به‌تازگی دچار این احساس ناملموس شده‌ام که قلمم از آلودگی رنگ و ترکیب با موضوعات این‌چنینی به‌شدت افسردگی گرفته و خودم نیز وقتی می‌خواهم روی موضوعات کرونایی و گرانی‌های خسته‌کننده تمرکز کنم، به‌شدت دچار سرگیجه می‌شوم و حس و حال نوشتن را از دست می‌دهم. از سوی دیگر ما قدیمی‌ها عادت داریم با نوشتن نفس بکشیم، یعنی اگر اتفاقی بیفتد و نتوانیم بنویسیم، گویی شُش‌مان را یک آدم از خدا بی‌خبر از سینه بیرون کشیده باشد و بگوید: «حق نداری بنویسی!». در چنین حال و هوای برزخی بود که به فکرم رسید در مقابل اخبار خاکستری، کمی هم برای فعالیت‌های خدمات‌رسانی حداقل در استان خودمان وقت بگذارم که آیا در سایه شوم کرونا، فعالیتی هم در استان جاری هست یا نه؟! این‌گونه بود که تصمیم گرفتم با مسئول اصلی برنامه‌ریزی و توسعه در استان تماس بگیرم. ظاهر پورمجاهد، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار همدان همان شخصی است که می‌شناسم.
به یقین پورمجاهد قدیمی‌ترین مدیر دولتی در استان است و می‌شود گفت او تاریخ زنده تحولات سیاسی و اجرایی و خدمات عمرانی انقلاب در استان همدان به‌شمار می‌آید و انسان وارسته و مدیر بی‌حاشیه‌ای است که تمام عمر اجرایی خود را در مسئولیت متعدد و دشوار از مقام فرماندار، حداقل در 3 شهرستان بزرگ استان، ریاست سازمانی و معاونت پرمشغله‌ترین حوزه استانداری گذرانده و تاکنون خدمات ارزنده‌ای در بخش‌های گوناگون صنعت و اشتغال‌آفرینی و عمران و آبادانی از او در استان همدان به یادگار مانده است.
پورمجاهد بهتر از هر مدیر و دلسوزی در استان مفهوم توسعه واقعی را می‌داند و خوب و بد عملکردها را می‌شناسد.
صراحتاً به آقای پورمجاهد می‌گویم از خبرهای کسالت‌آور خسته‌ام و به اصطلاح از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست.
خواستم پیش‌دستی کنم و از پورمجاهد پرسش کردم، چرا ارتباط مدیران با رسانه‌ها کم شده است؟
اما مثل اینکه او خدای ناکرده از برخی رسانه‌های استان تکدر خاطر داشته باشد، پاسخ داد، شما کجا تحولات رو به جلوی استان و زحمات مدیران در این اوضاع و احوال دشوار را پیگیری کرده و پرسش داشته‌اید که ما پاسخ نداده باشیم! به ظن صحیح آقای پورمجاهد که گفت، خبرنگار یعنی پلی برای ارتباط دوسویه جامعه و مسئولان، ولیکن گویا اغلب نشریات آنقدر به اخبار حاشیه‌ای و پراکنده مشغول هستند که موازنه بین انعکاس به‌حق تحولات خوب و بد به‌هم خورده است!
 نظر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار این است که جامعه حق دارد از تمام رویدادها و وجود مشکلات آگاه باشد و رویکردهای خود را انتخاب کند و مدیران نیز وظیفه دارند خود را در جریان مسائل روز جامعه از زبان و قلم رسانه قرار دهند و برای پاسخگویی به افکار عمومی آمادگی داشته باشند، ولیکن در همان اندازه که مشکلات مردم را اذیت می‌کند، مسئولان و مدیران نیز از برخی جوسازی‌ها و حاشیه‌پراکنی‌ها نسبت به معدودی رسانه و خبرنگار دلزده می‌شوند! چون مشاهده می‌شود عملکرد و خدمات دستگاه‌های اجرایی استان و مدیران خادم به حاشیه می‌رود! به گفته این معاون استاندار، آیا مردمی که از تحولات مثبت جامعه خود خوشحال و امیدوار می‌شوند، حق ندارند از مجاری درست در جریان اخبار و عملکردها قرار بگیرند و قضاوت کنند؟ البته آقای پورمجاهد در این‌باره مصداق‌های عینی هم داشت و برایم بازگو کرد.
انصافاً با شناختی که از چنین مرد عمل و اجرا سراغ دارم به او و دیگر مدیران صادق و خدمتگزار که خوشبختانه تعداد آنان در استان بسیار است، باید حق داد که در مقام خود از رسانه‌ها و حتی قشرهایی از مردم، مطالبه‌گر هم باشند! انصاف بر این است که بدانیم اگرچه جامعه برای حرکت و حیات لزوماً باید به دسته‌های مختلف تقسیم‌بندی شود و به هر کس وظیفه‌ای واگذار می‌شود اما هر کس در هر مقام و وظیفه باید صداقت و شجاعت روبه‌رو شدن با واقعیت‌ها را داشته باشد و عواقب عملکرد خویش را بپذیرد، فرقی ندارد یک انسان عادی باشی یا خبرنگار و یا یک مسئول ارشد!!!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com