1402-11-301402-12-10bool(false) فجر فرهنگی همدان در ایروان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 10 اسفند 1402

Today : Thu, February 29, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136687 تاریخ انتشار:  1402-11-23 - 11:47 تعداد بازدید:  107
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ارمنستان میزبان هفته فرهنگی همدان شد
فجر فرهنگی همدان در ایروان

فرهنگی


برنامه روزهای فرهنگی همدان در ایروان پایتخت ارمنستان هم‌زمان با آغاز دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با پخش نماهنگی از ظرفیت‌های هنری، طبیعی و گردشگری همدان، نوای موسیقی گروه بین‌المللی آیین، نقالی سید مهرداد کاوسی و سخنرانی معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان در مسجد کبود شهر ایروان افتتاح شد.

در این مراسم مهدی سبحانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، محمد اسدی‌موحد رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش ارمنستان و دیگر استادان و نخبگان ارمنستان و ایران حضور داشتند و نمایشگاه صنایع دستی همدان با استقبال بی‌نظیر مردم ایروان و گردشگرانی از دیگر کشورها افتتاح شد.

استقبال بی‌نظیر مردم ارمنستان از اجراهای نقالی و موسیقی سنتی بودیم و در انتها نمایشگاه صنایع‌دستی همدان در ایروان با حضور مقامات ارمنستان در مسجد کبود ایروان افتتاح شد.

لازم به ذکر است که روزهای فرهنگی همدان تا برگزاری جشن روز ملی ایران در ارمنستان یعنی ۲۰ بهمن‌ماه ادامه داشت و گروه موسیقی آیین و اجرای نقالی در دانشگاه هنر، دانشگاه اسلونی و کتابخانه ملی ایروان به اجرا درآمد.

هفته فرهنگی همدان در ارمنستان در حالی برگزار شد که ایروان برای نخستین بار از آثار هنرمندان همدانی از منبت و سفال‌های این استان که شهرت جهانی دارد، در قالب یک رویداد فرهنگی میزبانی می‌کند.

 جشن‌ها و رویدادهای فرهنگی دهه فجر فراتر از مرزها در جای‌جای جهان برگزار می‌شود، در شهرهای دور و نزدیک؛ آنها که هنر ایرانی را می‌شناسند، با تاریخ ایران‌زمین آشنایی دارند و مردمانشان به طور مرتب به ایران سفر می‌کنند، یا رفت و آمدهای فرهنگی،اقتصادی، تجاری و سیاسی مردم و مقامات آنها به کشورمان از قرن های دور برقرار است؛ شهرهای مختلف ایران را با ویژگی های منحصر آن منطقه کاملا می‌شناسند، هفته های فرهنگی عناوینش هر چه باشد، از شب ایرانی، تا هفته فرهنگی یک استان، شب موسقی و کتاب؛ فرقی نمی‌کند، همه در معرفی نام بلند ایرانی و شکوه فرهنگمان برای جذب مخاطب مؤثر است.

امسال چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است، و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان «هفته فرهنگی همدان» در ایروان برای نخستین بار در حال برگزاری است؛ آیین افتتاحیه این رویداد باشکوه روز پنجشنبه - ۱۹ بهمن- در سالن اجتماعات مسجد کبود این شهر و با حضور جمع کثیری از هنرمندان، نخبگان، دانشجویان، ایرانیان مقیم و اعضای سفارت ایران در ارمنستان آغاز شد.

همدان شهر حکیم هزاره‌ها، شهر شیخ‌الرئیس بوعلی‌سینا است، شهر عالم و شاعر بزرگ باباطاهر همدانی است، پایتخت تاریخ و تمدن ایران، شهری با قدمت ۷هزار سال، شهر میراث کهن کتیبه‌های گنج‌نامه و غار علیصدر و شهر شیرسنگی نماد هخامنشیان است؛ همدان بالغ بر۲۵۰۰ جاذبه گردشگری دارد که ۱۸۰۰ اثر آن ثبت ملی و جهانی شده است و قرار است در سال محور فرهنگی تاریخی هگمتانه تا همدان به زودی ثبت جهانی شود.

 هفته‌های فرهنگی تقویت کننده روابط فرهنگی ملت‌ها

محمد اسدی موحد، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان معتقد است برگزاری هفته‌های فرهنگی در این کشور تأثیر مهمی بر توسعه و تعمیق روابط ملت‌ها و دولتهای دو کشور دارد.

وی در آیین افتتاحیه معرفی ظرفیت‌های استان‌های مختلف ایران به مردم ارمنستان و همچنین ایجاد تعامل و توسعه روابط و مناسبات فرهنگی و هنری و نیز تبادل تجارب بین هنرمندان ایران و ارمنستان از برنامه‌های مأموریتش در این کشور دانست و گفت: برگزاری چنین رویدادهایی باعث شناخت مردم دو کشور از یکدیگر می‌شود و همچنین موجب ایجاد فرصت برای هنرمندان در زمینه شناخت بیشتر و بهتر از هنر یکدیگر است.

فرش و گلیم، منبت معرق و یفال چوب و مرواربافی و محصولات غذایی کشاورزی از انگور تا گردوی همدان نه تنها سوغات شناخته شده‌ای برای شهروندان ایرانی است بلکه آوزاه آن تا شهرهای کشورهای همسایه پیپیده است؛ به همین دلیل اسدی موحد می گوید: هفته فرهنگی همدان در ایروان می‌تواند گام مؤثری برای تبادل تجارب بین هنرمندان فعالان فرهنگی و گردشگری دو کشور باشد.

 هفته فرهنگی و تعمیق الفت و دوستی میان مردم ایران و ارمنستان

مهدی سبحانی سفیر جمهوری اسلامی ایران هم که در این مراسم حضور داشت با نگاهی دیپلماتیک هفته فرهنگی را تحلیل کرد، وی گفت « رویدادهای فرهنگی بین‌المللی تأثیر عمیق بر دوستی و مودت و صلح و رفاه و همکاری بین‌المللی دارد، اساساً فرهنگ و هنر ابزارهای اصیل دیپلماسی فرهنگی هستند که موجب ایجاد مناسبات و تعمیق الفت بین دو کشور می‌شود، حال آنکه ایران که نظر فرهنگ و تمدن زبانزد مردم جهان است،در منظومه فرهنگی جهان در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد و همیشه فاتح قله‌های فرهنگی بوده است، می خواهم از مسولان استان همدان برای برگزاری این رویداد تشکر کنم که فرصت معرفی بخشی از تاریخ، هنر و تمدن ایران در کشور ارمنستان را فراهم کردند.

محمدرضا خلجی معاون صنایع‌دستی اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان در تشریح ظرفیت‌های فرهنگی گردشگری این استان گفت: لالجین شهر جهانی سفال و سرامیک، ملایر شهر جهانی مبل منبت را همه کسانی که ایران و همدان را می‌شناسند کاملاً آشنا هشتند، سیر، انگور و گردوی جهانی همدان هم که مثال‌زدنی است، تلاش کردیم هم این محصولات را باعنوان هفته فرهنگی همدان در شهر ایروان دایر کنیم؛ همین جا ازعلاقه‌مندان به ایران به‌ویژه دوست‌داران هنر و تمدن دعوت می‌کنیم با سفر به همدان بیشتر با تاریخ و تمدن ایران به‌ویژه همدان آشنا شوند.

 ایجاد ارتباط روحی و عاطفی با اجرای نقالی ایرانی

از مقامات ارمنستان، دانیل دانیالیان معاون وزیر فرهنگ، علوم، آموزش و ورزش در آیین گشایش هفته فرهنگی حضور داشت، تأکید کرد که چنین رویدادهایی سبب می‌شود جوانان دو کشور با فرهنگ و تمدن و زبان یکدیگر بیشتر آشنا شوند.

وی که از نقالی و موسیقی ایرانی خرسند شده بود ضمن قدردانی از هنرمندان گفت: اگرچه اجرای هنرمندان به زبان فارسی بود اما حس هنری آن کاملاً قابل انتقال بود به‌ویژه برقراری ارتباط روحی با اجرای نقال کاملاً امکان‌پذیر بود، امیدوارم به زودی به ایران و حتما همدان سفر کنم و تاز نزدیک با جاذبه‌های فرهنگی این شهر تاریخی آشنا شوم.

در ادامه این مراسم، گروه سرود دانش‌آموزان ارمنی به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برنامه اجرا کردند، که مورد استقبال حضار قرار گرفت و آخرین برنامه اجرای گروه موسیقی آیینی بود که با اجرای موسیقی سنتی و اصیل ایرانی بود.

همزمان با چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و به منظور معرفی موسیقی اصیل ایرانی هفته فرهنگی همدان به مدت یک هفته با نمایش آثار فرهنگی و هنری و صنایع‌دستی همدان، معرفی جاذبه‌های گردشگری این استان، اجرای قطعات موسیقی سنتی و فولکلور بومی همدان، نقالی از روایت‌های اساطیری شاهنامه میزبان مردم ارمنستان است؛ در این مدت برنامه‌های مختلف از جمله اجرای موسیقی و کارگاه های آموزشی نحوه تولید سفال و منبت برای دانش آموزان و دانشجویان هنرمندان ارمنستانی برگزار می‌شود.

 بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com