1401-05-171401-05-27bool(false) همدان بزرگ مغزهای بزرگتر می‌خواهد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125502 تاریخ انتشار:  1401-05-15 - 08:51 تعداد بازدید:  204
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

انتقاد حاجی بابایی از ترس توسعه شهر
همدان بزرگ مغزهای بزرگتر می‌خواهد

نویسنده : سپیده راشدی

اخبار


 همدان کمبود زمین دارد این یکی از مهمترین علت های گرانی زمین در این شهر است.
در ۲۰ سال گذشته زمین قابل ملاحظه ای به همدان اضافه نشده است در طرح جامع قبلی همدان هرچقدر که زمین برای شهر درنظر گرفته شده همان است و همین موضوع عامل کمبود زمین در همدان است.  
 باتوجه به افزایش۵درصدی جمعیت همدان که طبق اعلام مرکز آمار ایران از سال 1395 تا 1400  جمعیت این شهر از ۶۷۶ هزار نفر به ۷۰۶ هزار نفر رسیده  است و به نسبت سال به سال به جمعیت اضافه می شود یکی از راه های مرتفع کردن مشکل کمبود زمین و گرانی زمین و خانه  این است که اراضی به محدوده شهر اضافه شود.
در حال حاضر مساحت همدان 5000 هکتار است به تازگی 680 هکتار هم برای ساخت مسکن ملی به مساحت شهراضافه شد که  زمین های این محدوده  معارض زیاد دارند. افزایش محدوده شهر با کاربری مسکونی و عمومی و خدمات رسانی تا حدود زیادی کمبود زمین در همدان را جبران می کند؛ کمبود زمین کمتر می شود و به طبع قیمت زمین هم شکسته می شود چون در حال حاضر تعداد کسانی که زمین دارند کم هستند پس قیمت هم بالاست.  اراضی  سمت شمال، شمال شرقی و شمال غربی یعنی در محدوده مابین جاده ملایر و جاده تهران، جورقان، ملایر و بهار  می توانند برای افزایش محدوده شهر به کار گرفته شوند چون همدان از سمت جنوب و جنوب شرقی به رشته کوههای الوند منتهی می شود.  گویابرخی مسئولان همدانی از افزایش محدوده شهر میترسند و ۶۸۰ هکتار جدید اضافه شده به شهر را کافی می دانند اما باید دانست که  نوع مسکن متفاوت است اراضی ۶۸۰ هکتاری محل ساخت مسکن دولتی است. اگر به محدوده شهر اضافه شود می تواند مسکن خصوصی درآن ساخته شود سریعتر وارد بازار مسکن شود و درنتیجه منجربه کاهش قیمت  شود.
گروهی هم اتفاق نظر دارند که رشد عمودی و طبقات را داشته باشیم کافیست اما همین هم از لحاظ شهر نشینی موضوع مسکن را  جدا از فرهنگ آپارتمان نشینی و بلند مرتبه سازی دچار مشکل می کند.
افزایش عمودی شهر ممکن است برای شهرداری از لحاظ خدمات رسانی آسانتر باشد اما کارکرد خاص خودرا ندارد و بازهم مشکل کمبود زمین اتفاق میفتد.توسعه افقی به لحاظ شهرسازی به نفع نیست همین که همدان گردش درست آب و هوایی ندارد خود علت توسعه عمودی شهر است.
 اضافه شدن اراضی به محدوده شهری اتفاق جدیدی نیست که برخی مسئولان استانی از آن بترسند درست مانند تهران که تا سالهای گذشته از کرج و اسلامشهر فاصله داشت اما درحال حاضر تهران به کهریزک چسبیده است. دو منطقه شهری که سالها دور از هم بوده اند به هم نزدیک شده اند.
از طرفی هم هرچقدر که کاربری مسکونی به محدوده شهر اضافه شود همان مقدار هم کارکردهای خدمات عمومی  به شهر اضافه می شود و این خود منجربه توسعه شهر می شود.
همانطور که نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در جلسه کمیته برنامه ریزی شهرستان همدان می گفت: برای ساخت 50 هزار واحد مسکونی در شهر همدان باید 1400 هکتار به شهر اضافه شود.

 مردم همدان حتی خانه 50 متری هم نمی توانند بسازند
حمیدرضا حاجی بابایی محدوده شهری همدان را با شهرهایی مانند یزد مقایسه کرد و افزود: شهر یزد 600 هزارنفر جمعیت دارد که به نسبت جمعیتش  12هزار هکتار محدوده شهر دارد اما شهر همدان بیش از600 هزار نفر جمعیت دارد که تنها  5هزارو700 هکتار محدوده شهری دارد. به همین دلیل است که مردم همدان نمی توانند حتی یک خانه 50 متری بسازند. مساحت همدان اگر دوبرابر شود از لحاظ ساخت وساز می شود همانند یزد که همه خانه های 200 متر به بالا و حیاط دار می سازند.
وی در صحبت هایش مدام تاکید می‌کرد که بعضی ها از بزرگ شدن همدان واهمه دارند و همین بزرگترین مشکل مسکن در همدان است. یک کمربند دور همدان بسته اند و نمی گذارند مردم خانه بسازند. می گویند شهر بزرگ  شود خرجش را نداریم. بین جاده ملایر و جاده تهران 1400 هکتار را تملک می کنیم هیچ کس هم نمی تواند جلومان را بگیرد. 500 هکتار از این منطقه جزو منابع طبیعی است به کاربری کشاورزی هم دست نمیزنیم. مردم تا تفریجان تقسیم کرده و ساخته اند؛ بخش مرکزی را هزار متر هزار متر تقسیم کرده وساخته اند. اجازه بدهیم مردم خانه بسازند و زندگی کنند.  با الحاق 1400 هکتار به همدان محدوده شهر 7100 هکتار می شود که اگر کمتر ازین باشد ظلم بزرگی است در حق مردم.

 هیچ قدرتی نمی تواند جلوی بزرگ شدن همدان را بگیرد
حاجی بابایی ادامه داد: در تریبون های مختلف اعلام میکنم که هیچ قدرتی نمی تواند جلوی بزرگ شدن همدان را بگیرد. حق اولیه همدان مسکن است و برای رسیدن به این مهم مغزها و مدیرانی می خواهیم که به اندازه همدان بزرگ باشد.
مسکن و شهرسازی زمین به مردم بدهد. درست است که  38 هزار و 900 نفر متقاضی مسکن ملی در همدان پرونده شان تکمیل شده است اما 50 هزار نفر دیگر هم متقاضی هستند که پول ندارند یعنی حتی  40 میلیون تومان پیش قسط اولیه را هم ندارند که برای این معضل صحبت کرده ایم دولت قول داده است یک میلیون خانه برای محرومین بسازد به دنبال این هستیم  که افرادی که پیش قسط اولیه را ندارند بدون پیش پرداخت صاحب خانه شوند که لازم است تصمیم گیری شود.

 از میدان فرودگاه همدان تا میدان فامنین اتوبان می شود
وی همچنین با اشاره به اینکه در حوزه راه ها کارهای بزرگی انجام شده است، گفت: از سه راه فامنین تا میدان فرودگاه شهر همدان اتوبان می شود که مجوز کمیسیون ماده 23 هم اخذ شده است. ماده ۲۳ مسیر سیاه کمر به راهجرد، از مسیر مسلم آباد - کوزره - عبدالرحیم و ماده ۲۳ قهاوند به سمت اتوبان همدان -تهران هم روی میز است.
وی ادامه داد: مسیر مراد بلاغی از استان مرکزی تا همدان ۳۵۰ میلیارد تومان ماده ۵۶ دارد که ۱۰۰ میلیارد تومان داده شده ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه ملی دارد که ۳۸ میلیارد در سفررئیس جمهوری اختصاص یافت.
حاجی خاطرنشان کرد: اجرای کنارگذر غربی و شرقی سال ۱۳۸۸ در مجلس شورای اسلامی مصوب شد که اجرای کنارگذر غربی ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار می خواهد و ۲۰۰ میلیارد تومان در سفررئیس جمهوری به این طرح اختصاص یافت.

 مسیر گنجنامه به تویسرکان باید بزرگراه شود
 وی افزود: باید مسیر گنجنامه تویسرکان باز و به بزرگراه تبدیل شود که امسال ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص و توسط قرارگاه خاتم الانبیا انجام می شود.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای جاده غارعلیصدر پیش بینی شده است در عین حال برای راه آهن تهران - همدان ۲۰ میلیارد اعتبار پیش بینی شده و ۲۵ میلیارد سفررئیس جمهور گذاشتند که تا سال آینده باید راه اندازی شود.
وی افزود:  فاضلاب تمامی روستاها امسال باید به کریدور مرکزی وصل شود. ۲ طرح مجتمع آبیاری در مناطق پیشخور و عربلو امسال اجرا می شود و برای عربلو دست کم ۵۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است که ۲۵ روستا را پوشش می دهد و مابقی به سنگستان وصل می شود.

 نگاه به روستاها مثل نگاه به شهر باشد
وی تاکید کرد ۱۰۰ میلیارد تومان در مصوبه اخیر مجلس برای طرح های هادی پیش بینی شد که ۱۰ میلیارد تومان آن به استان همدان تخصیص می یابد. باید به روستاهای بخش مرکزی در اجرای طرح هادی مثل شهر نگاه شود و بدون توجه و فکر به اعتبار مورد نیاز ، طرح هادی همه روستاها توسط بنیاد مسکن اجرا شود.

 امسال تپه هگمتانه جهانی می شود
وی ادامه داد: در سفررئیس جمهور به استان همدان برای تپه هگمتانه اعتبار مناسبی در نظر گرفته شده است و امسال این تپه جهانی می شود.
فرماندار شهرستان همدان هم گفت: امسال   266پروژه سطح شهرستان توزیع اعتبار انجام شده است. از 266 پروژه فقط 12 پروژه جدید داشتیم.
محمد علی محمدی افزود: اعتبار استانی 733.214 میلیون ریال،نفت سایر مناطق 201.829 میلیون ریال،متوازن استانی 658.451 میلیون ریال،نفت مناطق محروم 69.481 میلیون ریال،متوازن تملک 100.000 میلیون ریال که جمع 1.762.975 میلیون ریال بوده است.
وی خاطرنشان کرد: مجموع اعتبار یک ساله شهرستان همدان ۳۰۰ میلیارد تومان است در حالیکه در سفر هیات دولت به استان همدان چهار هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به این شهرستان تخصیص یافت.
وی مهمترین طرح های مصوب این شهرستان در سفر هیات دولت را شامل تکمیل و تجهیز اردوگاه فجر کمیته امداد، مجتمع آموزشی آموزش و پرورش، تکمیل دانشکده فرهنگیان، تکمیل اردوگاه دانش آموزان استثنایی امیرالمومنین(ع)، ۳۵۰ میلیارد تومان برای تکمیل و تجهیز بیمارستان اکباتان و تخصیص اعتبار برای مرکز جامع ۲۱۷ تخت خوابی سرطان بیمارستان بعثت، خوابگاه ۴۰۰ نفره دانشجویی و مجموعه ۱۱۰ واحدی خوابگاه متاهلی علوم پزشکی دانست. فرماندار همدان اظهار داشت: اعتبار سالجاری طرح های شهرستان همدان ۱۶۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان است که برای نخستین بار اعتباری برای سازمان تعاون روستایی در سال جاری پیش بینی شد.
فرماندار همدان گفت: گشت رضویون در کنار نیرو نتظامی برای برقراری امنیت تلاش می کنند بنابراین در بودجه سالجاری  اعتباری برای گشت رضویون با هدف تقویت امنیت در نظر گرفته شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com