روزنامه‌ها باید تابو‌شکنی‌کنند همدان پیام
 
 
شنبه - 30 شهريور 1398 - شماره 3574
 
امروز : يكشنبه ، 31 شهريور 1398

Today : Sun, September 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  94709 تاریخ انتشار:  1398-03-21 - 08:38 تعداد بازدید:  167
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روزنامه‌ها باید تابو‌شکنی‌کنند

اجتماعی

 مدیر گروه مدیریت رسانه‌ای، دانشگاه علوم‌و‌تحقیقات تهران گفت: خوشحالم که در همدان شاهد فعالیت‌های رسانه‌ای پر‌رنگ و حرفه‌ای زیادی هستیم که سهم زیادی بر توسعه فعالیت خبری غرب کشور دارد.
عطا‌ا... ابطحی در بازدید از روزنامه همدان پیام، با بیان اینکه امروزه باید به سمت روان خبر نویسی حرکت کرد گفت: زمان نوشتن خبر در قالب وی گفت وی افزود گذشته اما متاسفانه چون خارج شدن از آن نیاز به یک تابو شکنی دارد روزنامه‌ها استقبالی از آن نمی‌کنند و همچنان از همین روش استفاده می‌کنند.
وی به اشتباهات فاحش نگارشی در برخی از سایت‌های خبری اشاره کرد و گفت: متاسفانه برخی رسانه‌ها شیوه درست‌نویسی خبر را رها کرده و به بیراهه می‌روند تا جایی که در بیشتر کلاس‌های آموزشی خبر از آنها با عنوان غلط نامه یاد می‌کنم تا شیوه درست خبر نویسی را به دانشجویانم آموزش دهم.
وی افزود: تیتر یک فرصت تاریخی بی‌نظیر است برای نویسنده تا با خودش به جنگ زیبا‌نویسی معنایی برخیزد و بهترین جملات را برای جذب مخاطب انتخاب کند.
ابطحی عنوان کرد: باید روزنامه‌ها به سمت نرم‌نویسی حرکت کنند تا در کوتاه‌ترین جملات بتوانند بهترین و کامل‌ترین منابع خبری را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند.
این استاد دانشگاه بابیان اینکه تیتر حتماً خوانده میشود افزود: لید خبر به احتمال 93 درصد ، پاراگراف دوم 73 درصد و پاراگراف سوم تقریباً محاله خوانده شود بر این اساس در انتخاب تیتر باید دقت زیادی شود.
ابطحی یکی از روش‌های روان نویسی و تغییر در نگارش خبر را فاصله از خواندن خبر‌های روتین دانست و گفت: به خبرنگاران توصیه می‌کنم تا 3 ماه مطلقا روزنامه نخوانند و اخبار صدا و سیما را نبینند تا با یک ذهن پاک بتوانند نوع نگارش خود را تغییر دهند چرا که سبک هرم وارانه در زمان خودش کاربرد داشته و بیشتر برای زمان جنگ بوده که اصل خبر باید ابتدای صحبت‌ها مخابره شود بنابراین باید از آن فاصله گرفت.
وی تاکید کرد: در خبر زمانی که اخبار را از رسانه‌های دیگر نقل می‌کنید سعی کنید تیتر را تغییر داده و به قلم خودتان درآورید تا تاثیر‌گذار شود تا جایی که بعد از سال‌ها مخاطب در ذهنش بماند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com