1401-05-171401-05-27bool(false) ۳۴ سال اتحاد و دلگرمی به یکدیگر همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 27 مرداد 1401 - شماره 4386
 
امروز : پنجشنبه ، 27 مرداد 1401

Today : Thu, August 18, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  124944 تاریخ انتشار:  1401-04-26 - 09:22 تعداد بازدید:  316
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دورهمی خانواده‌ هزاوه‌ای پس از ۲ سال کرونا
۳۴ سال اتحاد و دلگرمی به یکدیگر

نویسنده : زهرا زنگنه

گزارش


جمعه وعده‌ی جمع شدن خاندان مرحوم سید علی‌اکبر هزاوه‌ای بود، خانواده‌ای که ۳۴ سال است هرسال به بهانه‌ی صندوق قرض‌الحسنه‌ای که آن را صندوق وحدت می‌نامند دور هم جمع می‌شوند، از اتفاقات ریز و درشتی که در طول سال برایشان افتاده باهم صحبت می‌کنند، درددل می‌کنند، از مسائل هم باخبر می‌شوند، مسابقه برگزار می‌کنند، بازی می‌کنند و برای یک روز هم که شده صله‌رحم که همواره مورد تأکید بزرگان دین بوده را به‌جای می‌آورند.
۲ سالی بود که دورهمی بزرگ این خاندان همدانی به‌دلیل کرونا لغو شده بود و حالا پس از این مدت و فروکش کردن نسبی کرونا بار دیگر دورهم جمع شدند... هر کدام از اعضای خانواده می‌گویند هرجای دنیا هم باشند خودشان را برای این مراسم می‌رسانند... حالا هم اردوگاه ابوذر شاهد برگزاری سی‌چهارمین دورهمی خانوادگی هزاوه‌ای بود.
وارد جمع خانوادگی هزاوه‌ای شدیم، دیدن این تعداد از افراد کنار هم با صمیمیتی که به‌خوبی احساس می‌شد در روزهایی که هر کسی درگیر زندگی شخصی خودش است کمی عجیب بود.
عده‌ای مشغول مسابقه تیراندازی بودند، چند دختر و پسر ۶ یا ۷ ساله در گوشه‌ای دیگر مشغول رنگ‌آمیزی بودند، تعداد از خانم‌های جوان هم سفالگری می‌کردند، تعدادی هم که با روپوش‌هایی که به تن داشتند مشغول کشیدن نقاشی روی پارچه بودند.
 کنار آنها رفتم و مشغول گفت‌وگو شدم...
سید محمود هزاوه‌ای که فرزند بنیانگذار این صندوق است، بیان می‌کند: ما در چند سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که اگر همه‌ی فامیل کنار هم باشیم بدون نیاز به بانک می‌توانیم مشکلات خودمان را حل کنیم، برای همین صندوقی راه انداختیم تا تمام فامیل ماهانه با پرداخت پول در حل مشکلات یکدیگر سهیم باشند. امیدوارم که در بقیه‌ی خانواده‌های همدانی نیز همچین اتحادی به وجود بیاید.
هدیه‌ی ۹ ساله که مشغول نقاشی کردن است، می‌گوید ۴ بار در این دورهمی حضور داشته و از اینکه کنار بچه‌های فامیل وقت می‌گذراند ابراز خوشحالی می‌کند.
سمانه علیپور خودش را عروس این خاندان معرفی می‌کند و می‌گوید: سیزدهمین بار است که در این جمع حضور دارد، همه‌ی ما با محبت کنار هم جمع می‌شویم. شاید در سال‌های گذشته قدر آن را نمی‌دانستیم اما حالا بیشتر از قبل از این کنارهم بودن لذت می‌بریم، امیدواریم که در سال‌های آینده هم در این جمع کنار هم باشیم.
کبودراهنگی یکی دیگر از اقوام این خاندان است، او نیز می‌گوید: صندوق قرض‌الحسنه بهانه‌ای برای جمع شدن فامیل دور هم است، اما دیدن اقوام مهمترین هدف ماست. این اقدام می‌تواند الگویی برای همه خانواده‌ها باشد تا مشکلات روانی و مالی خود را حل کنند. در این دوره سخت زندگی به یکدیگر بیش از پیش نیازمندیم.
سید حسنیه هزاوه‌ای هم از نوادگان این خاندان است، او نیز ۲۸ سال است که در این دورهمی حضور دارد و می‌گوید امیدوارم تمام فامیل‌های ایرانی انقدر به یکدیگر دلگرم باشند تا از یکدیگر احساس خوب بگیرند و در این جمع‌ها کنار هم باشند.


 صندوق وحدت توسط مرحوم سید علی‌اکبر هزاوه‌ای در سال ۱۳۶۸ بنا نهاده شد تا گوشه‌ای از مشکلات جمع فامیل هزاوه‌ای را حل کند و راهی برای خیر و برکت باشد.
یکی از ویژگی‌های جالب صندوق این است که هرکدام از اعضا برحسب توان مالی که دارند حق عضویت ماهانه را می‌پردازند و از ۳۴ سال گذشته که ماهانه ۲۵ تومان پرداخت می‌کردند تا به امروز که حداقل به ۳۵ هزار تومان رسید، موجودی این صندوق به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان رسیده و همین امر سبب شده مشکلات متعدد افراد فامیل از ازدواج تا کار و مسکن حل شود.
نهایتا چیزی که این صندوق رو از موارد مشابه خودش جدا کرده این که در اینجا خبری از چک، سفته و نوبت نیست و همه چیز بر اساس اعتماد و محبت بین اعضا برقرار شده است.
این صندوق خانوادگی بیش از 550 نفر عضو دارد که همگی از اعضای این خاندان هستند.
شرط ورود به این صندوق و دریافت وام عضویت در خاندان هزاوه ای است، تمامی اعضای صندوق نسبت‌های سببی و نسبی با این خاندان دارند.
میزان مبلغ وام محدودیتی ندارد و با توجه به نیاز افراد به آن ها تعلق می گیرد و بیشتر وام‌های دریافتی برای ازدواج و اشتغال جوانان پرداخت شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com