اعتماد و سلامت اداری برای شهرداری بسیار حائز اهمیت است همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 14 آذر 1398 - شماره 3634
 
امروز : جمعه ، 15 آذر 1398

Today : Fri, December 6, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96593 تاریخ انتشار:  1398-04-31 - 09:54 تعداد بازدید:  289
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار ملایر در نشست خبری:
اعتماد و سلامت اداری برای شهرداری بسیار حائز اهمیت است

مادستان

■ استقلال مالی زیر مجموعه های شهرداری لغو می شود  
■ از شکایت‌ها علیه عوارض شهرداری در دیوان عدالت اداری به طور شایسته دفاع نشده است

نخستین نشست خبری شهردار با اصحاب رسانه در سال 98 در حالی برگزار شد که شاهد اتفاقات قابل تأملی در ملایر بودیم. از جمله این اتفاقات می توان جمع‌آوری تنها دکه مطبوعاتی شهر توسط شهرداری، کشف اختلاس آتش‌نشانی ، اعلام نارضایتی برخی از اعضای شورا از شهردار و... را نام برد. در این نشست چالشی، خبرنگاران موضوعات مختلفی را مطرح کردند و شهردار در راستای شفاف‌سازی و رفع ابهامات به وجود آمده، توضیحاتی به شرح زیر داد.
شهردار ملایر درباره کشف اختلاس آتش‌نشانی و این که شورای شهر، شهردار را مقصر می داند، گفت: اعتماد و سلامت اداری از اهمیت بسیار بالایی برای ما برخوردار است. سواستفاده مالی سازمان آتش‌نشانی شوک بسیار بزرگی برای ما بود. با توجه به بازدیدهای انجام شده از ایستگاه های آتش‌نشانی، تعدادی از آتش‌نشانان در موارد خاصی گله‌مند بودند که بر این اساس با هماهنگی انجام شده با حراست مقرر شد بازدید و بازرسی  صورت بگیرد که متأسفانه توسط فایل های بانکی به موضوع فساد مالی برخورد کردیم.
حسین بابایی با بیان این که موضوع از سال های گذشته آغاز شده و مدیرعامل آتش‌نشانی، مسئول امور مالی و مسئول حقوق و دستمزد در این فساد مالی دست داشتند، بیان کرد: متهمین در بازداشت موقت به سر می‌برند و پرونده توسط کارشناسان دادگستری و شهرداری در حال رسیدگی است.
وی ادامه داد: شخصی که شهردار را مقصر می داند و می گوید به شهردار در مورد جابه جایی تذکر داده بودیم، مدیرعامل سابق آتش‌نشانی مورد تدییدش بود و چند ماه پیش به دلیل مسائلی به مشکل خورده و گفته بود جابه‌جا شود، من هم چون دلیل توجیه‌کننده‌ایی نداشتم، این کار را انجام ندادم.  
شهردار ملایر با بیان این که شهرداری سازمان گسترده‌ایی است و زیر مجموعه های متعدد با استقلال مالی دارد، افزود: با مسأله به وجود آمده در حال انجام تغییرات ساختاری در عملکرد مالی سازمان های وابسته هستیم و نخستین شهر در استان هستیم که استقلال مالی این سازمان ها را براساس یکسری ضوابط لغو می‌کنیم. در راستای شفاف‌سازی عملکرد شهرداری اداره بازرسی داخلی ایجاد کردیم و موضوع باند فساد مالی آتش‌نشانی را بررسی می کنیم.
 بابایی درباره اختلاف نظر شورا با شهرداری و نارضایتی شورا از عملکرد شهرداری نیز اظهار کرد: با پیشنهاد شورا و با وجود تمام مشکلات و شرایط غیر معمول شهرداری، این مسئولیت سنگین را قبول کردم. اختلاف نظر بین شورا و شهرداری امری طبیعی است اما مشکل جدی بین ما نیست. عملکرد شهرداری را باید براساس شاخص های استاندارد مورد ارزیابی قرار داد نه برداشت های شخصی.
وی با اشاره به این که انضباط مالی که در شهرداری و شورای شهر به وجود آمده نسبت به گذشته ارتقا پیدا کرده است و کمترین جابه‌جایی‌ها را داشتیم، گفت: این جابه‌جایی‌ها علاوه بر ایجاد بی‌انگیزگی سبب می‌شود در قبال اتفاقات گذشته شخصی پاسخگو نباشد. همچنین انتصابات بر اساس شایسته‌سالاری انجام شده و فامیلی و قومی و رفاقتی نبوده است و از جذب نیرو که آفت بزرگی برای شهرداری شده بود، جلوگیری کردیم.(از سال 86 که شهرداری 140 نیروی انسانی داشته به 460 نفر در سال 96 رسیده و از آن به بعد روند نزولی پیدا کرده است)  
بابایی به چندین برابر شدن هزینه های شهرداری و حذف یکسری از عوارض اشاره و ادامه داد: کم کردن عوارض شهرداری به عنوان درآمد پایدار و نبود جایگزینی آن هنر نیست، گله‌مندیم که شکایت هایی که علیه عوارض شهرداری شده به طور شایسته در دیوان عدالت اداری دفاع نشده است.
شهردار در پاسخ به این سوال که آیا موضوع استیضاح صحت دارد، عنوان کرد: استیضاح حق مسلم شوراست اما این که سوالی بر مبنای استیضاح باشد من بی اطلاعم. اگر شورا بتواند گزینه‌ایی بهتر پیدا کند و این کار را انجام ندهد در اشتباه است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تعامل شهرداری با شورا زیر 40 درصد است، اظهار کرد: شورای شهر ناظر بر شهرداری است و ما در راستای شرح وظایف کوتاهی نکرده‌ایم و ادعا داریم هر اطلاعاتی که در راستای وظایف شورا بوده را شفاف‌سازی کردیم. اولویت شهرداری تکمیل پروژه های ناتمام از جمله پروژه بام ملایر و مینی‌ورد است و ما نمی توانیم پروژه جدیدی را کلنگ‌زنی کنیم. اگر منابع مالی تأمین شود پروژه پل تعاون که نسبت به پل انقلاب اولویت بیشتری دارد را آغاز خواهیم کرد. هیچ وقت دنبال نام ونشان نبودم و در حال تکمیل پروژه هایی هستیم که مراسم افتتاح آن هم انجام شده است.
بابایی در مورد جمع‌آوری دکه مطبوعاتی نیز گفت: بر اساس مصوبات ستاد مدیریت بحران در راستای تأمین ایمنی بازار، 4 روز جهت تهیه طرح و 10 روز برای اجرای آن به شهرداری در این زمینه مهلت داده شد و پس از گذشت 12 روز با وجود اخطارهای کتبی، شفاهی و تلفنی مجبور به جمع‌آوری دکه شدیم. هدف تقویت دکه هایی شکیل در شهر است و قصد داریم دکه هایی دو منظوره که توجیه اقتصادی با اولویت کار فرهنگی داشته باشد، در شهر قرار دهیم.
وی درپایان در مورد تعیین تکلیف سرای اهل قلم، بیان کرد: واگذاری این واحد ها تصمیمی بوده که در دوره قبل گرفته و توسط شورا مصوب شده است اما هیأت تطبیق که ناظر بر مصوبات شوراست و این مصوبات را بر اساس ضوابط و قوانین تأیید یا رد می کند تأیید نکرده است، البته شهرداری با کلیات موضوع مخالفت ندارد و هدف ما تعامل و ادامه همکاری است و تلاش می کنیم، مشکل را حل کنیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com