الهی‌تبار را از دست ندهيم همدان پیام
 
 
شنبه - 27 مرداد 1397 - شماره 3268
 
امروز : شنبه ، 27 مرداد 1397

Today : Fri, August 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82592 تاریخ انتشار:  1396-07-18 - 05:45 تعداد بازدید:  353
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در دفاع از نيروهاي بومي استان
الهی‌تبار را از دست ندهيم

نویسنده : سعيد زارع صفا

اخبار

 تجربه نشان داده که با آغاز فصل تغییرات همواره تبعات و عوارضی نیز بر آن حمل شده که گاه هزینه های گزاف فرصت سوزی با درگیر شدن به حاشیه ها را در پی داشته است. هزینه هایی که ریشه آن را باید جرقه و پیش اندیشی جریاناتی دانست که یا تفکر حاکم بر مدیریت ها را نپسندیده اند و یا علیرغم همگرایی با جهت گیریی ها دغدغه منافع شخصی و گروهی خود را داشته اند.
نمونه این هزینه سازی ها را در روزهای اخیر در استان شاهدیم.
 آغاز ماجرا از یک کانال مخالف دولت
با ابقای محمدناصر نیکبخت در سمت استانداری همدان زمزمه های تغییرات در برخی پست ها و مناصب مدیریتی در استان به گوش رسید. این در حالی بود که با تغییر نیافتن نیکبخت قاعده غالب دست نخوردن عناصر اصلی مدیریتی در استان و ادامه راه با تیم نزدیک به استاندار بوده است.
در میان زمزمه تغییرات اما یک نام بیشتر برجسته گی داشته و حساسیت زا بوده است. یک هفته پس از قطعی شدن ماندگاری نیکبخت در استان یکی از کانال های خبری وابسته به طیف سیاسی مشخص و مخالف دولت در استان همدان خبر از تغییر معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان داد. در متن شبیه به خبر که با عنوان "تغییرات گسترده در سطح معاونین استاندار و مدیران کل ادارات استان "منتشر شده آمده/ الهی تبار هم رفتنی شد! " ادعا شده که «به دنبال موافقت مجمع نمایندگان استان با ابقا نیکبخت در استانداری همدان، وی در پی تغییرات گسترده در سطوح معاونین و مدیران استان می باشد».
در ادامه این مطلب به نقل از استاندار همدان ادعا شده که تغییر محمدابراهیم الهی تبار خواست نمایندگان بوده است.
پس از انتشار این متن در کانال خبری، مشاور استاندار و مدیر کل روابط عمومی استانداری مطلب درج شده را صرفا نظر مغرضانه نگارنده مطلب دانست و  ادعاي کانال مذکور مبني بر تغيير معاون سياسي،امنيتي استانداري براساس خواست نمايندگان استان را به نقل از استاندارهمدان ،قويا تکذيب کرد.
احسان شهابی از رسانه های استان خواسته بود که برای حفظ وحدت استان تلاش کرده و از انتشار چنین مطالبی خودداری کنند.
اما راه اندازی چنین شایعاتی در حوزه تغییرات مدیریتی امری تجربه شده و تکرار شده است. گذشته نشان داده که برخی جریانات برای تحقق خواسته و امیال خود از ابزارهای رسانه ای بهره برده و با جهت دهی اخبار و عناوین خبری به سمت جهت گیری های خود به زمزمه های «خودساخته» دامن می زنند تا جایی که در برخی مواقع خود نیز اسیر شایعات دست ساز خود می شوند!
دیده شده در برخی موارد از جمله ماجرای انتخاب شهردار در شورای پنجم برخی جریانات و ذی نفوذان با انتشار مطالبی، با استفاده از نام عناصر تاثیرگذار دراستان، اقدام به راه اندازی حرف و حدیث تغییر و سپس جا زدن گزینه های خود برای پست های مورد نظر بوده اند.
به نظر می رسد تاکتیک نخ نما شده "راه بنداز،جابنداز" بار دیگر در ماجرای تغییر معاون استاندار بکار گرفته شده است. تاکتیکی که با ناامید شدن از تغییر نیافتن نیکبخت علیرغم همه تلاشها و مخالفت ها، وارد سناریوی دوم خود برای مجموعه مدیریت استان شده است.
در این تاکتیک پس از ناکامی از تغییر ستون اصلی مدیریت استان، پایه های خیمه هدف قرار داده شده که اصلی ترین  آنها معاون سیاسی امنیتی استاندار بوده است. چهره ای که پیش از این نیز در برهه هایی برای تغییر وی جریاناتی خود را به آب و آتش زده اما در تغییر او تا این لحظه ناکام مانده اند.
در تاکتیک فوق نیز ابزارهای مخالفین مجموعه فعلی مدیریتی استان با انتشار مطالبی که پوسته باور پذیری نیز دارد در پی القای خواسته خود به فضای استان هستند.
در متن اشاره شده کانال اشاره شده در ابتدای مطلب آمده که تغییر معاون سیاسی امنیتی استاندار خواسته نمایندگان از استاندار بوده است. در شرایط ظاهری خوانش این متن باور پذیری آن را بیشتر می کند به این دلیل که نمایندگان در گذشته تاثیر بالایی در تغییرات مدیریتی داشتند.
 این در حالی است که برابر قانون نمایندگان حق دخالت در گزینش ها و تغییرات مدیریتی نداشته و نظر خواهی از این مجمع صرفا به جنبه مشورت خواهی و همراهی حداکثری با نماینده دولت در استان بوده است. آنچنان که گفته شد ابقای استاندار همدان تصمیمی نبود که حاصل جلسه مجمع نمایندگان با وزیر کشور بوده باشد و پیش از آن نیز بخوبی پیدا بود که نظر دولت روی باقی ماندن استاندار همدان است و این تصمیمی بود که نیکبخت پيشترنیز اشاره هایی به آن داشت.
بر این اساس اینکه باقی ماندن نیکبخت در استان به نظر نمایندگان وابسته شود و سپس برای موافقت وی نمایندگان شرط گذاری کرده و تغییر معاون سیاسی امنیتی را از وی خواسته باشند از پیش رد شده و واهی است. ضمن اینکه نمایندگان استان پیش از ابقای نیکبخت بارها در سخنان تریبونی و رسانه  ای خود بر حمایت از عملکرد مجموعه مدیریتی ارشد استان تاکید کرده اند و حتی یک مورد نمونه انتقاد در مورد مشخص یعنی الهی تبار نداشته اند.
در ثانی استاندار همدان نیز بخوبی می داند که وجود الهی تبار در تیم اصلی استانداری تا چه حد توانسته به نفع وی و مجموعه استان تمام شود. الهی تبار با توجه با سابقه و تجربه کاری و سیاسی خود در 4 ساله گذشته توانسته خلأ سیاسی نبودن استاندار را پر کرده و در مواقعی حتی نقش ضربه گیر دولت در استان را ایفا کند. عملکرد وی هر چند که خالی از نقد و گلایه نیست اما تمرکز مخالفین دولت در استان روی این گزینه نشان می دهد که مانعی برای تحقق اهداف این گروهها بوده است. شخصیت زیرک و روزگار دیده ای مانند نیکبخت نیز بخوبی این کارکردها را می دید که روز نخست الهی تبار را برای معاونت حساس خود به وزارت کشور پیشنهاد داد.  
از این رو می توان جنس این دست
متن‌ها را از زمزمه هایی دانست که در موضوع تغییر نیکبخت به‌راه افتاده بود. روزی استاندار همدان به بوشهر فرستاده می شد و روز دیگر به هرمزگان!اما فارغ از نیت منتشر کنندگان چنین مطالبی تجربه ثابت کرده که هزینه های گاه گزافی بر پیکره استان وارد می کند. فرصت سوزی و ازدست رفتن اولویت ها نخستین آسیب های آن محسوب می شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com