رسانه های مجازی شمشیر دولبه همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 اسفند 1397 - شماره نورو
 
امروز : پنجشنبه ، 1 فروردين 1398

Today : Wed, March 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84689 تاریخ انتشار:  1397-05-17 - 8:00 تعداد بازدید:  71
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رسانه های مجازی شمشیر دولبه

تحلیل


این فرایند گرچه در آغاز در زمینه اقتصادی ظهور و بروز یافت اما پس از مدتی به سایر حوزه نیز وارد شد تا جایی که امروز در عرصه فرهنگ و ارزشها خود را به عنوان مبنایی ترین پایه و ستون شکل گیری نظام اجتماعی نشان می دهد.
در این فرایند الگوهای ارتباطی بطور روزافزون از مرزهای ملی فراتر رفته و تعداد اتصال به اینترنت و شمار کاربران آن در حال افزایش است.
امکانات ارتباطی مدرن از جمله اینترنت، ماهواره، فناوری های دیجیتالی و رسانه های مجازی و دیجیتالی امکان ارتباط و خبرگیری همزمان میان بخش­ های وسیعی از جهان را ممکن کرده است.
این تکنولوژی های مدرن مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و به عمق مرزهای ارزشی و فرهنگی و نظام های اجتماعی نفوذ کرده و به شکل بسیار تاثیر گذار در حال اثربخشی و اعمال نفوذ بر فرهنگ ها و ارزشهای اجتماعی، خانوادگی، دینی و فرهنگی است.
امروزه دیگر کسی نمی تواند نقش رسانه ­ها و میزان نفوذ آنها را در ساختار سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کتمان کند.
شماری از صاحبنظران عرصه رسانه و علوم ارتباطات بر این باورند که امروز جهان در دست کسی است که رسانه ­ها را در اختیار دارد چرا که نقش عمده رسانه ­ها در شکل ­دهی افکار عمومی موجب شده نظام های اجتماعی تحت تاثیرات مثبت و منفی رسانه ها قرار گیرد.
به همین دلیل رسانه های دیجیتالی و مجازی به مثابه شمشیر دولبه هستند که در صورت عدم آمادگی فرهنگی، عدم اطلاع رسانی عمومی و تقویت نکردن بنیان فرهنگی و ارزشهای اجتماعی در عین حال که می توانند مفید و در راستای تقویت نظام اجتماعی و ارزشی باشند، موجب فروپاشی فرهنگی و اجتماعی شوند.
 تغییرات اجتماعی ضرورت توسعه
به گزارش ایرنا جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد در این زمینه گفت: تغیرات اجتماعی یکی از ضرورت های توسعه است که نقش رسانه ها در آن بسیار پررنگ است و در این میان رسانه های نوین و مجازی اثرگذاری منحصر به فرد دارند.
غلامرضا حسنی درمیان افزود: فروپاشی نظام اجتماعی در حقیقت به معنای حرکت از نظام سنتی به سوی مدرنیته است زیرا نظام اجتماعی دچار تغییرات فراوان در روند این حرکت می شود.
وی اظهار داشت: در این پروسه تغییرات در حوزه خانواده به عنوان نهاد موثر در جامعه پذیری، قطعی و حتمی است و به نوعی می توان گفت رسانه های نوین از طریق شکاف بین نسلی که امری طبیعی و حتمی است تغییرات الگوهای رفتاری را به نمایش می گذارند.
وی گفت: اگر روند تغییرات ناشی از حرکت جامعه سنتی به مدرن برنامه ریزی شده، مدیریت شده و هدایت شده باشد به هیچ وجه نظام اجتماعی تهدید نمی شود بلکه مستحکم تر نیز خواهد شد.
این جامعه شناس افزود: رسانه به عنوان ابزار فروپاشی نیست بلکه محتوا و نحوه مدیریت رسانه تعیین می کند که تغییرات اجتماعی در حال شکل گیری تا چه حد در جهت فرایند یک توسعه معقول و برنامه ریزی شده و در راستای اهداف نظام اجتماعی است.
وی اظهار داشت: امروز منشا قدرت رسانه ای در جهان، مراکز سرمایه داری هستند که رسانه ها را در اختیار دارند و به هین دلیل شاهد تقابل فرهنگی میان کشورهای توسعه یافته و توسعه نیافته هستیم.
وی گفت: قدرت رسانه ای به اندازه ای است که مرزها را در نوردیده و جهان را به دهکده کوچک تبدیل کرده که دیگر در آن نمی توان قدرت رسانه را نادیده گرفت و پای اصلی ماندگاری یا حذف و تغییر ارزشها و الگو ها در نقاط مختلف جهان، رسانه ها هستند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com