بازگشت اصلاحات به قدرت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138653 تاریخ انتشار:  1403-04-17 - 09:26 تعداد بازدید:  98
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مشارکت همدانی ها 10درصد رشد کرد
بازگشت اصلاحات به قدرت

نویسنده : یاسر زارعی

داخلی


 ماجرای انتخابات‌های زیر 50 درصدی در سنوات گذشته با انتخاب مسعود پزشکیان به پایان رسید، انتخابات‌هایی که در چند دوره قبل سیر نزولی سپری می‌کرد و به مرور مشارکت در آنها کمتر می‌شد. حالا پس از 3 دوره انتخابات کمرنگ با مشارکت مردم دوباره سیر صعودی به خود گرفت. مشارکت کشوری با میانگین حدود 50 درصد و استان همدان نیز با 10درصد افزایش نسبت به دور نخست با 48 درصد مشارکت آمار قابل توجهی ثبت کرد.

در مرحله دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مسعود پزشکیان با کسب اکثریت آرا، به‌عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد.پزشکیان به عنوان نخستین رئیس جمهور از غرب کشور و به عنوان نماینده قومیتها سکان مدیریت کشور را بر عهده می‌گیرد.

مسعود پزشکیان پدیده این دوره رقابت‌های ریاست‌جمهوری لقب گرفت، زیرا نسبت به رقبای خود و حتی در میان اصلاح‌طلبان ثبت نام کننده برای حضور در انتخابات چهره ناشناخته‌تری برای مردم بود. پزشکیان فرصت‌های مهمی پیش‌رو دارد، وی می‌تواند شکاف‌های اجتماعی در ایران را کمینه کند، از بدنه بزرگ کارشناسی کشور استفاده کند و شکاف نخبه توده را کم کند، پزشکیان با شنیدن صدای قومیت‌ها می‌تواند شکاف‌های قومیتی را ترمیم کند، او می‌تواند در حکمرانی اینترنت نیز طرح نو دراندازد.

در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط رأی دادن بودند که در دور نخست، مسعود پزشکیان با کسب ۱۰میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای و سعید جلیلی با کسب ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ ‏رأی به دور دوم راه یافتند.

در دور دوم اما «مسعود پزشکیان» ۱۶.۳۸۴.۴۰۳ رأی و «سعید جلیلی ۱۳.۵۳۸.۱۷۹ رأی کسب کردند تا پزشکیان به عنوان نهمین رئیس‌جمهور منتخب ایران انتخاب شود.


 مشارکت 48درصدی همدانی‌ها

 همدانی‌ها با مشارکت 48درصدی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم با افزایش 10درصد مشارکت نسبت به دور نخست، جزو استان‌هایی بود که جلیلی آرای بیشتری نسبت به پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب داشت.

رئیس ستاد انتخابات استان میزان مشارکت و نتایج نهایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در استان همدان را اعلام کرد و گفت: همان‌طور که می‌دانید ملت ایران اسلامی در روز ۱۵ تیرماه ۱۴۰۳ در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، مسعود پزشکیان را با بیشترین آراء یعنی ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رأی از مجموع ۳۰ میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ رأی مأخوذه در کل کشور به عنوان نهمین رئیس جمهور ایران اسلامی انتخاب کردند.

وی افزود: در حقیقت پیروز اصلی این انتخابات نظام جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران سرافراز بود اکنون رقابت‌ها به پایان رسید و امروز روز انسجام، وحدت و همدلی همگانی برای عزت، سرافرازی، اقتدار هرچه بیشتر ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی و حرکت به سوی قله‌های پیشرفت کشور است.

 آخرین نتایج این انتخابات در استان همدان به شرح زیر است:

از مجموع ۶۹۵ هزار و ۹۳۴ رأی که هم‌استانی‌های عزیز ما در صندوق‌ها انداخته‌اند و مشارکت ۴۸ درصدی را رقم زدند؛ به ترتیب کسب بیشترین آراء؛ سعید جلیلی ۳۵۶ هزار و ۵۴۷ رأی و مسعود پزشکیان ۳۳۹ هزار و ۳۸۷ رأی را کسب کردند.

آرای سعید جلیلی علاوه بر همدان در شهرستان های بهار، رزن، فامنین کبودراهنگ و ملایر بالاتر از پزشکیان بود و تنها در شهرستان اسدآباد تویسرکان، درگزین و نهاوند پزشکیان اختلاف اندکی نسبت به رقیب خود داشت.


تنهایتان نخواهم گذاشت،تنهایم نگذارید

 رئیس‌جمهور منتخب ایران خطاب به مردم ایران گفت: به شرافتم سوگند می‌خورم که در این راه تنهای‌تان نخواهم گذاشت؛ تنهایم نگذارید.

مسعود پزشکیان رئیس جمهور منتخب در واکنش به نتایج انتخابات چهاردهمین دوره ریاست‌جمهوری در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت:
«مردم ایران انتخابات تمام شد و این تازه آغاز همراهی ماست. مسیر دشوار پیش رو جزء با همراهی، همدلی و اعتماد شما هموار نخواهد شد؛ دستم را به سوی شما دراز می‌کنم و به شرافتم سوگند می‌خورم که در این راه تنهای‌تان نخواهم گذاشت؛ تنهایم نگذارید.»


همه باید به منتخب مردم برای پیشرفت کشور  یاری رسانند

 اکنون بر همگان است تا با احترام به منتخب مردم، ایشان را برای پیشرفت کشور و اعتلا نظام مقدس جمهوری اسلامی یاری رسانند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پیامی ضمن تبریک به مسعود پزشکیان، تأکید کرد که اکنون بر همگان است تا با احترام به منتخب مردم، ایشان را برای پیشرفت کشور و اعتلا نظام مقدس جمهوری اسلامی یاری رسانند.

در این پیام آمده است: پانزدهم تیرماه ملت بزرگ ایران در مشارکتی گسترده همراه با رقابتی جدی در بستری سالم و امن، بار دیگر استواری و عمق پایه‌های مردم سالاری دینی و جمهوریت نظام را به دنیا نشان دادند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اکنون بر همگان است تا با احترام به منتخب مردم، ایشان را برای پیشرفت کشور و اعتلا نظام مقدس جمهوری اسلامی یاری رسانند.

جلیلی افزود: پزشکیان که موفق به جلب آرا اکثریت مردم شدند تبریک عرض می‌کنم و همانند گذشته وظیفه‌ خود را کمک به دولت مستقر برای عبور از مشکلات و رسیدن به نقطه مطلوب پیشرفت کشور می‌دانم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: از میلیون‌ها رأی که خواهان استفاده از «یک جهان فرصت» برای «یک ایران جهش» بودند، تشکر می‌کنم و به آنها اطمینان می‌دهم به پشتوانه نزدیک به ۱۴میلیون رأی شما، تمام تلاش و توان خود را بیش از گذشته، برای پشتیبانی از نقاط قوت و کمک به تصحیح خطاها و رفع نقص‌ها در روندهای جاری با استفاده از ظرفیت‌های مردمی، علمی، صنفی و نخبگانی به کار خواهم بست.

اکنون وقت ایفا «نقش پرشکوه هر ایرانی» با همدلی و هم بستگی ملی برای تحقق آرمان‌های بزرگ انقلاب اسلامی است.


رئیس جمهور نهم کیست؟

 مسعود پزشکیان متولد ۷ مهر ماه ۱۳۳۳ در مهاباد است که سابقه نمایندگی در ادوار هشتم، نهم، دهم (نایب رئیس)، یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو را در کارنامه سوابق خود دارد. او همچنین در دولت به عنوان وزیر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت هشتم (اصلاحات) و ریاست بیمارستان قلب شهید مدنی تبریز را در کارنامه سوابق خود دارد. پزشکیان دارای مدرک دکترای حرفه‌ای پزشکی و تخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همچنین فوق تخصص جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

وی پیش‌تر 2 مرتبه برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری در دوره‌های یازدهم (سال ۱۳۹۲) و سیزدهم (سال ۱۴۰۰) نام‌نویسی کرده بود که در سال ۱۳۹۲ پیش از اعلام اسامی افراد احراز صلاحیت شده، به نفع آیت‌ا... اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر داوطلب نامزدی این انتخابات از ادامه حضور در رقابت‌های انتخاباتی انصراف داد و در سال ۱۴۰۰ نیز از سوی شورای نگهبان احراز صلاحیت نشد؛ او برای سومین مرتبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ برای نامزدی انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اعلام داوطلبی کرد که در نهایت در تاریخ ۲۰خرداد ۱۴۰۲ نام او از سوی وزارت کشور به عنوان یکی از ۶ نامزد احراز صلاحیت شده توسط شورای نگهبان برای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری معرفی شد.

پزشکیان در جریان رقابت های انتخاباتی، با شعار «برای ایران» خود را  «صدای بی‌صدایان» معرفی و تلاش برای تحقق «حق» و «عدالت» و همچنین «وحدت و انسجام» در جامعه و اجرای احکام «برنامه هفتم پیشرفت» و «سیاست های ابلاغی رهبری» را مهمترین وعده‌اش عنوان کرد؛ او همچنین در یکی از سخنرانی‌های تبلیغاتی خود اعلام کرد که قول می‌دهم تا زمانی که زنده‌ام از حقوق مردم ایران، قومیت‌ها، جنسیت‌ها، انسان‌ها و همه با قدرت دفاع خواهم کرد. من نه وابسته پولم و نه وابسته پست و قدرت و فقط به مردم ایران وابسته‌ام و تا جان در بدن دارم در خدمت مردم خواهم بود.

ارتباطات مناسب و سازنده با دنیا برای رفع یا کاهش تحریم‌ها، افزایش سرمایه‌‌گذاری خارجی برای تحقق رشد اقتصادی و اجرای قوانین به جای ایجاد قوانین جدید، از محورهای مطرح شده‌ای است که در اولویت برنامه‌های اقتصادی پزشکیان قرار دارد. حل مشکلات روابط خارجی، بهبود روابط با کشورها، عادی‌سازی روابط اقتصادی و تجاری با جهان از طریق رفع تحریم‌ها، ارتقای جایگاه و امنیت و اقتدار ایران در جهان، متوقف کردن موج مهاجرت، فراهم کردن زمینه بازگشت ایرانیان خارج از کشور به وطن، و احیای صنعت گردشگری، ارتقای سطح فناوری افزایش تبادلات علمی با جهان از برنامه‌های مطرح شده از سوی پزشکیان در حوزه سیاست خارجی است.

پزشکیان اضافه کرد: مردم آمده‌ام تا در ایران ایجاد کنیم و این اختلافات، درگیری‌ها و دعواها را حل کنیم و اجازه ندهیم فقط یک صدا بلند باشد، صدا مال همه است و این حرفی را که می‌زنم در همین مناظرات دیدید 4نفر یک طرف و بنده هم یک‌طرف؛ و یکی از آقایان می‌گفت نمی‌گذارم رئیس جمهور شوید و بنده در جواب گفتم این مردم هستند که تصمیم خواهند گرفت که چه کسی  رئیس دولت شود.

تنظیم و توزیع عادلانه بودجه عمومی کشور با اولویت حمایت از اقشار کم‌برخوردار، حکمرانی مطلوب در صندوق‌های بازنشستگی با تأکید بر نظام شایسته‌سالاری، رفع بحران‌ها و کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی، توزیع عادلانه یارانه‌ها متناسب با اطلاعات واقعی و تدوین سیاست‌های هدایت تدریجی توزیع یارانه‌ها، افزایش سهم کمک دولت در تأمین هزینه های درمانی و استعدادیابی، آموزش و توانمندسازی به‌منظور اشتغال‌زایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی نیز از سیاست‌ها و برنامه‌های راهبردی رئیس جمهور منتخب در حوزه رفاه و تأمین اجتماعی است.


 مراسم تحلیف نیمه نخست مرداد برگزار می‌شود

 مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب نیمه نخست مرداد برگزار می‌شود.
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس بیان این که مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب نیمه نخست مرداد ماه برگزار می‌شود، گفت: با توجه به اینکه برگزاری مراسم تحلیف نیازمند فراهم آوردن یک سری مقدمات از جمله دعوت از میهمانان خارجی است، برگزاری این مراسم و فراهم آوردن مقدمات نیازمند زمان کافی است اما با این وجود مجلس آمادگی دارد اگر بنا بود مراسم تحلیف زودتر برگزار شود برای این منظور جلسه فوق العاده تشکیل دهد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی افزود: با توجه به اینکه مسعود پزشکیان نمایندگی مردم تبریز در مجلس را بر عهده دارد جلسه مجلس برای بررسی و رأی گیری درباره استعفای وی طبق آئین نامه مجلس پیش از برگزاری مراسم تحلیف و تنفیذ برگزار خواهد شد.

 
بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com