صنایع تبدیلی در راه است همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119778 تاریخ انتشار:  1400-06-30 - 09:51 تعداد بازدید:  94
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

خبری خوب برای کشاورزان بهاری
صنایع تبدیلی در راه است

اقتصادی

 بهار- مینا ابراهیمی- خبرنگار همدان‌پیام: شهرستان بهار قطب سیب‌زمینی کشور در حوزه‌های تولید، نگهداری، صادرات و سردخانه نسبت به وسعت و جمعیت خود است و در همه زمینه‌های فوق رتبه نخست کشور را به خود اختصاص می‌دهد و با وجود این همه ظرفیت و گذشت حدود نیم قرن از کشت سیب‌زمینی در شهر بهار همه‌ساله جای خالی صنایع‌تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزان کهن دیار آیت‌ا... بهاری از مهمترین دغدغه‌های کشاورزان بهاری بود تا ضمن قطع دست واسطه‌ها، ماحصل دسترنج خویش را با ایجاد کارخانجات صنایع تبدیلی ببینند و رنج و خستگی را از خود بزدایند و اینک کارخانه صنایع‌تبدیلی در شهرستان بهار درحال احداث است و این خبر خوب می‌تواند روحیه کشاورزان را برای تولید بیش از پیش محصول دوچندان نماید. ضمن اینکه با وجود اینکه 2 سال متوالی است به دلیل افزایش بی‌رویه نهاده‌های کشاورزی و ملزومات موردنیاز، کشاورزان سیب‌زمینی‌کار متحمل ضرر و زیان‌های فراوانی شدند، اما این موضوع از روند تولید سیب‌زمینی نکاسته است.

 پیش‌بینی برداشت 290هزار تن سیب زمینی
به گفته مدیر جهادکشاورزی شهرستان بهار، سطح زیرکشت سیب‌زمینی شهرستان  ۶هزار هکتار می‌باشد که از این میزان 5 هزار و300 هکتار تابستانه و ۷۰۰ هکتار پاییزه است و از آنجایی که برداشت تابستانه از یکم تیرماه آغاز و تا 15مهرماه ادامه می‌یابد، پیش‌بینی می‌شود، ۲۹۰ هزار تن سیب‌زمینی برداشت شود.
عبدالحسین اکبری همچنین بذرهای آگریا، مارفونا، جلی، سانتا، اسپریت، بامبا را ارقام موردکشت شهرستان عنوان کرد و افزود: رعایت الگوی کشت با تناوب کشت سیر و جایگزینی کشت با محصول کم‌آب‌بر دانه روغنی کلزا برای کشاورزان ضروری است تا شاهد کیفیت هرچه بیشتر محصول مغذی و مقوی سیب‌زمینی باشیم.
منصور سهرابی یکی از کشاورزان کهن دیار آیت‌ا... بهاری که سابقه‌ای دیرین در کشت سیب‌زمینی دارد، گفت: گرمای هوا افت محصول را به دنبال دارد که امسال به دلیل گرمای زیاد محصول افت داشت.
وی افزود: چند نمونه سیب‌زمینی در فواصل مختلف به بازار همدان عرضه می‌شود که آخرین آن کشت پاییزه کشاورزان بهاری در شهرهای خرم‌آباد، نورآباد، بیجار، دره خرابه است که 15مهرماه فصل برداشتش آغاز می‌شود.
سهرابی گفت: با وجود اینکه هزینه‌های تمام شده در هر هکتار برای کشاورزان یکی است، اما در برداشت از هر هکتار سیب‌زمینی ممکن است، کشاورزی بین 20تا ۴٠ تن محصول برداشت کند که امسال با وجود افزایش بی‌رویه و 2برابری نرخ نهاده‌ها، کارگر، کرایه و... برای خود کشاورزان هر کیلو حدود 5 هزار تومان تمام می‌شود این درحالی است که از کشاورز 3 هزار تومان خریداری می‌شود که با امسال 3سال متوالی است ضرر و زیان فراوانی به کشاورزان تحمیل می‌شود و تنها کسانی که اجاره زمین پرداخت نمی‌کنند، سود و زیانی را تجربه نمی‌کنند که این موجب کاهش روند تولید سیب‌زمینی خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه اگر سال آینده بارندگی نداشته باشیم سطح چاه‌های عمیق کشاورزی شهرستان به شدت افت می‌کند، افزود: چاه‌های عمیق نسبت به کم‌آبی دوام بیشتری داشته و در عوض مدت بیشتری هم طول می‌کشد که پر شود و در همین خصوص اگر سال آینده بارندگی نباشد به شدت افت می‌کند.
سهرابی گفت: بذور وارداتی نسبت به داخلی به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر تمام می‌شود و همین امر کشاورزان را ترغیب به بذور وارداتی می‌کند.
وی افزود: کشاورز به خاطر هزینه‌هایی که متحمل شده محصول را به میدان‌بار عرضه می‌کند که آنجا 7 درصد برای میدان‌بار می‌ماند و بلافاصله که از میدان‌بار برای عرضه به خرده‌فروش‌ها می‌رود توسط دلال‌ها افزایش می‌یابد و سود زیادی را به جای اینکه نصیب کشاورزان کند نصیب دلالان می‌کند.
سهرابی بیان کرد: با توجه به اینکه کشاورزان بهاری حدود 50تا ۶٠سال است سیب‌زمینی می‌کارند، گفت: به دلیل استفاده مداوم از کودهای شیمیایی کیفیت و طعم سیب‌زمینی کاهش می‌یابد و به همین دلیل اکثر کشاورزان در زمین‌هایی خارج از شهر بهار و شهرهای دیگر استان‌ها مبادرت به کشت سیب‌زمینی می‌کنند.
وی بذر بامبا، آگریا، جلی، سانتا را متناسب با اقلیم منطقه خواند و کیفیت پایین سموم شیمیایی که هیچ اثربخشی به زمین ندارند را از عمده مشکلات کشاورزان بهاری عنوان کرد.

 دست یاری به سوی مسئولان برای بسته‌بندی محصول
 رئیس هیأت‌مدیره انجمن ملی سیب‌زمینی ایران نیز با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود کشاورزان بهاری در برداشت پاییزه شامل مزارع پاییزه شهرستان و نیز مزارعی که در کرمانشاه، خرم‌آباد، سنندج و زنجان کشت دارند ۵۰۰ الی ۵۵۰ تن برداشت نمایند، افزود: در کشور ظرفیت نگهداری سیب‌زمینی در انبارهای سیب‌زمینی حدود ۵ میلیون تن تا ۵ میلیون و۵۰۰ هزارتن است که از این مقدار یک میلیون تن مربوط به استان همدان و ۶۵۰هزار تا ۷۰۰ هزارتن مربوط به شهرستان بهار است که در استان و کشور نسبت به جمعیت و وسعت رتبه نخست کشوری را دارا هستیم.
خسرو طالبی استان همدان را حایز رتبه نخست در ایجاد سردخانه و نگهداری سیب‌زمینی عنوان کرد که ۶۵  درصد ظرفیت سردخانه‌های استان به شهرستان بهار اختصاص دارد.
وی میزان صادرات سیب‌زمینی در کشور را حدود 600 تا 650 هزارتن بیان کرد که از این میزان 400هزار تن با65 درصد مربوط به استان همدان و از این مقدار 300 هزارتن حدود 80 درصد از صادرات سیب‌زمینی استان متعلق به شهرستان بهار است.
طالبی افزود: بنابراین شهرستان بهار در زمینه صادرات، نگهداری، سردخانه و تولید بذر به نسبت جمعیت و وسعت رتبه نخست در کشور را دارد و علت این امر را نیز در تخصص حدود نیم قرن کشاورزان بهاری باید جست‌وجو کرد.وی گفت: متأسفانه با وجود این همه ظرفیت از صنایع تبدیلی و فرآوری محصول بی‌بهره‌ایم که علت اصلی نبود صنایع تبدیلی و فرآوری محصول طولانی شدن پروسه و بروکراسی اداری و خسته شدن سرمایه‌گذار است که امیدواریم با نظر مساعد مسئولان امر این اتفاق خرسند برای کشاورزان بهاری اتفاق بیفتد تا دست دلالان و واسطه‌ها کوتاه گردد چراکه با وجود ویروس کرونا نیاز شدید به بسته‌بندی محصول و رعایت پروتکل‌های بهداشتی احساس می‌شود و در این زمینه دست یاری به سوی مسئولان استانی، بخش خصوصی و تشکل‌ها دراز می‌کنیم تا بتوانیم این صنعت را برای توزیع داخلی و خارجی راه‌اندازی نماییم تا بازار را از دست ندهیم.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه با توجه به کشت بی‌رویه سیب‌زمینی در شهرستان حدود نیم قرن و استفاده از کودهای شیمیایی آیا کیفیت محصول افت نمی‌کند، افزود: درصورتی که کشاورزان الگوی کشت، تناوب و جایگزینی محصول را رعایت کنند، تغییری در کیفیت محصول ایجاد نمی‌شود و آبیاری تحت‌فشار و قطره‌ای گزینه خوبی است  که اکثر کشاورزان از این شیوه نوین و به‌صرفه استفاده می‌کنند، همچنین استفاده از بذور کم آب‌بر نیز راهکار این مشکل بوده که اخیراً کشاورزان بهاری به این سیستم روی آورده‌اند.
 کارخانه صنایع تبدیلی با ظرفیت 70 هزار تن در حسین‌آباد عاشوری
با فرماندار بهارهم از اقدامات فرمانداری درخصوص صنایع تبدیلی می‌گوید: فرماندار شهرستان بهار گفت: با توجه به نیاز ضروری شهرستان بهار به صنایع تبدیلی و فرآوری سیب‌زمینی هم‌اکنون یک سرمایه‌گذار به اتفاق شرکای قطری واحد بسیار بزرگی در حسین‌آباد عاشوری درحال احداث دارند که فقط 150میلیارد از تسهیلات شهرستان استفاده کرده در کنار آورده چندصد میلیاردی بخش خصوصی اتفاق خوبی را برای کشاورزان بهاری رقم خواهد زد.
احسان قنبری افزود: این کارخانه صنایع تبدیلی پاسخگوی ظرفیت تولید 70 هزارتن خواهد بود که با توجه به صادرات سیب‌زمینی و سایر مصارف کشور به نظر این کارخانه تا چندسال پاسخگوی کشاورزان سیب‌زمینی‌کار بهار خواهد بود.

 ثبت ملی سیب‌زمینی بهار در  دستور کار شورای شهر
در ادامه با مهدی مجیدی، شهردار بهار نیز درخصوص تسهیل مراحل اداری سرمایه‌گذاران صنایع تبدیلی گفت: در صورتی که سرمایه‌گذار صنایع‌تبدیلی در محدوده شهر بهار اقدام به سرمایه‌گذاری نماید درخصوص تغییر کاربری و صدور مجوزات لازم و کاهش بروکراسی اداری در شهرداری و شورای اسلامی تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا سرمایه‌گذار را جذب نماییم.
مهدی مجیدی در ادامه به ظرفیت عظیم شهرستان بهار در تولید سیب‌زمینی کشور اشاره کرد که در این‌خصوص به اتفاق شورای اسلامی شهر بهار به دنبال برگزاری جلسه با سازمان جهادکشاورزی هستیم تا برند سیب‌زمینی را به ثبت ملی برسانیم چراکه شهرستان بهار قطب سیب‌زمینی کشور بوده و این برند بایستی برای شهر بهار ثبت گردد.
پایان‌بخش گزارش برای اطلاعات بیشتر از صنایع تبدیلی درحال احداث با سید علیرضامجیدی سرمایه‌گذار پروژه ارتباط تلفنی گرفتیم که پاسخگو نبودند و موفق نشدیم اطلاعات تکمیلی را به سمع و نظر اهالی شهرستان برسانیم .
درهمین خصوص رئیس شورای اسلامی شهر بهار از دیدار اعضای شورای شهر و شهردار با مدیرکل سازمان جهادکشاورزی استان رضوانی‌جلال خبر داد و افزود: در این دیدار که ریحانی رئیس انجمن سیب‌زمینی‌کاران شهرستان بهار و  خسرو طالبی رئیس انجمن ملی سیب‌زمینی کشور از تشکل‌های کشاورزی حضور داشتند، مشکلات کشاورزان بهاری بررسی شد.
فیض‌اللهی گفت: محصول استراتژیکی سیب‌زمینی به دلیل موادغذایی مقوی حایز اهمیت بوده چرا که به واسطه کشت سیب‌زمینی اشتغالزایی مناسبی در شهر بهار داشته و شهرستان تولید قطب سیب‌زمینی کشور است  برندسازی و ثبت ملی این محصول به نام دیار آیت‌ا...بهاری احساس می‌شود.
وی افزود: تخصیص اعتبارات موردنیاز برای تسطیح و اصلاح راه‌‌های بین مزارع کشاورزی    در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان ضروری است.
فیض‌اللهی گفت: مشکلات ساخت‌وساز و تغییر کاربری خانه کارگری و انبار محصولات کشاورزی از مهمترین مباحثی بود که تبادل‌نظر شد، همچنین برگزاری جشنواره‌های ملی و استانی سیب‌زمینی حول محور برندسازی این محصول باارزش، نیز در دستور کار شهرداری و شورا و نهادهای مربوط قراردارد.
وی ورود کالا (سیب‌زمینی) به بازار بورس را یکی از راه‌های امنیت‌بخشی و تعادل قیمت سیب‌زمینی در شهرستان برای جلوگیری از ضرروزیان به کشاورزان عنوان کرد و افزود: جذب سرمایه‌گذاران برای ایجاد کارخانجات صنایع‌تبدیلی با توجه به ظرفیت شهرستان لازم و ضروری است و شهرداری و شورای اسلامی شهر بهار در این خصوص به سرمایه‌گذارانی که اقدام نمایند، نهایت همکاری و تعامل راخواهیم داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com