تنظیم بازار گوشت مطالبه عمومی همدان پیام
 
 
سه شنبه - 28 خرداد 1398 - شماره 3498
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Tue, June 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84405 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  140
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قیمت گوشت سر به فلک زد
تنظیم بازار گوشت مطالبه عمومی

اقتصادی

 یکی از اقلام مهم در سبد غذایی مردم گوشت قرمز است که قیمت آن همواره سیر صعودی داشته این امر سبب شده گوشت از سفره قشر ضعیف و حتی متوسط جامعه حذف شود. بسیاری از مردم از گرانی گوشت گله مند هستند و از طرف دیگر تولیدکنندگان نیز از این وضعیت راضی نیستند و دلیل گرانی گوشت را گرانی نهاده های دامی می دانند.
 نهاده های مورد نیاز دامداران گران شد
مدیر عامل اتحادیه دامداران استان همدان دلیل اصلی گرانی گوشت را افزایش قیمت نهاده های دامی به دنبال افزایش قیمت دلار عنوان می کند و می گوید: دلیل اصلی گرانی گوشت گرانی نهاده های دامی از کنسانتره است ضمن اینکه هزینه های حمل و نقل نیز افزایش یافته است.
ابراهیم رستمی ادامه داد: هزینه های تمام شده تولید گوشت برای دامداران افزایش یافته است که این امر در بازار اثرگذاشته و قیمت گوشت را افزایش داده است.
وی راهکار موثر را تامین نهاده های دامی یارانه‌دار برای دامدار دانست و گفت: این امر می تواند هزینه را کاهش داده و قیمت گوشت را متعادل کند.
افزایش ورود دام و عرضه گوشت قیمت را متعادل کرد  اما مدیر تنظیم بازار جهاد کشاورزی همدان می گوید: دلیل گرانی گوشت کمبود عرضه دام به بازار بوده که با ورود عشایر به استان و همچنین تعلیف دام این مشکل حل شده است.
مهدی نجفییان در این ارتباط می گوید: قیمت گوشت قرمز در حال کاهش است ، بر اساس اطلاع ما ورودی دام به میدان دام افزایش یافته که حاکی از افزایش عرضه است این امر سبب شده قیمت دام زنده از 23 هزار تومان به 21 هزار تومان کاهش یابد.
وی گفت: گرانی نهاده ها در افزایش قیمت گوشت بی تاثیر نیست اما این افزایش قیمت ها به نسبت گرانی قیمت گوشت بیش از اندازه است.
وی با اشاره به عرضه گوشت گرم استرالیایی و گوشت منجمد برزیلی در همدان گفت: با عرضه گوشت گرم قیمت گوشت روند کاهشی دارد.
وی آخرین قیمت گوشت قرمز گوسفندی مخلوط را 47 هزار تومان اعلام کرد و افزود: روند قیمت گوشت پس از توزیع گوشت و همچنین افزایش عرضه دام روندی کاهش بوده است.
وی وضعیت سایر استان ها را مشابه استان همدان دانست و گفت: مشکل افزایش قیمت گوشت قرمز یک مشکل کشوری است که در صورت واردات گوسفند زنده از استرالیا پیش بینی می شود این مسئله حل شود.
 قدرت خرید گوشت بسیار پایین است
قصابان به عنوان واسطه های فروش گوشت به مصرف کنندگان نیز از این اوضاع ناراضی هستند یکی از قصابان شهر همدان در این ارتباط می گوید: قبلا که قیمت گوشت مناسب بود مشتریان ما هم بیشتر بودند و مردم به مقدار بیشتری گوشت مصرف می کردند اما با گرانی قیمت گوشت تعداد مشتریان بسیار کمتر شده و میزان خرید هم بصورت چشم گیری کاهش یافته است.
وی ادامه داد: مردم دیگر قدرت خرید گوشت ندارند و به مقدار خیلی کم گوشت می خرند ،کسانی هستند که به قصابی می آیند و درخواست گوشت رایگان دارند و می گویند مدت ها است گوشت نخورده اند.
 یک شقه گوشت گرم استرالیایی 250 هزار تومان
در این میان دولت طرحی را برای اجرا دارد تا قیمت گوشت در بازار متعادل شود ، عرضه گوشت منجمد برزیلی و به تازگی گوشت گرم استرالیایی از جمله برنامه ها برای تنظیم بازار گوشت قرمز است.
به گزارش خبرنگار ما گوشت منجمد و گرم عرضه شده به نسبت قدرت خرید قشر ضعیف و متوسط جامعه هنوز گران است بخصوص اینکه بسته بندی این گوشت ها به میزان بیش از دو و سه کیلو گرم است که نشانگر نداشتن توانایی خرید قشر  ضعیف و حتی متوسط جامعه است.
یکی از مشتریان در صف خرید گوشت استرالیایی می گوید: گوشت استرالیایی دارای کیفیت خوبی است که با قیمت متوسط 34 هزار تومان عرضه می شود اما برای خرید آن باید مدتی در صف بمانیم و اینکه در مکان هایی محدود عرضه شده و زود هم تمام می شود.
وی ادامه دهد: مشکل اصلی خرید گوشت برزیلی این است که یک لاشه را به چهار نفر می فروشند که ممکن است یک شقه برای یک خانواده زیاد باشد و اینکه نیازمند هزینه یک باره حدود 250 هزار تومان است که در قدرت خرید خیلی از افراد نیست.
 قیمت گذاری گوشت شخصی شده است
نظارت بر بازار گوشت قرمز نیز یکی از موارد مهمی است که می تواند از فروش خودسرانه گوشت با قیمت دلخواه جلوگیری کند ،مدیریت بازرسی و نظارت اتاق اصناف همدان این وظیفه را بر عهده دارد. حاتم جهانگیری در زمینه فعالیت‌های این مدیریت در نظارت بر بازار گوشت می گوید: قیمت فروش گوشت گوسفندی خالص باید بین 61 تا 63 هزار تومان باشد و با قصابانی که اقدام به فروش گوشت با قیمت بالاتر کنند برخود می شود.
وی با بیان اینکه تا کنون با 6 قصابی متخلف برخورد شده است افزود: متاسفانه حتی قیمت در نظر گرفته شده نیز بسیار بالا است اما تعیین قیمت گوشت با اصناف نیست بلکه هر واحد صنفی طبق تعرفه فاکتور خرید مثل یک واسطه درصد سود خود را گرفته و قیمت را تعیین می کند.
جهانگیری اضافه کرد: قیمت گذاری می بایست توسط کمیته ای در سازمان حمایت از مصرف کننده تعیین شود این پیشنهاد به تهران داده شده تا قیمت گذاری کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم توسط این کمیته صورت گیرد که اکنون منتظر پاسخ هستیم.
وی از نظارت بر عرضه گوشت گرم استرالیایی و منجمد برزیلی خبر داد و گفت: مردم در صورت مشاهده تخلف می توانند با سامانه پیامکی 1000127 در تماس باشند یا با شماره 124 تماس گرفته و تخلف را گزارش دهند.
با این وصف قیمت گوشت قرمز به عنوان یکی از کالاهای مورد نیاز خانوار نجومی شده است بطوریکه گوشت گوسفندی خالص با قیمتی بالاتر از 60 هزار تومان عرضه می شود ، تنظیم بازار گوشت و توزیع گوشت با قیمت عادلانه و در حد توان خرید عموم مردم یک مطالبه عمومی است که مسئولان می بایست برای رفع این مشکل تدبیری بيانديشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com