طرح تفصيلي شهر جديد اكباتان تصويب شد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 3 فروردين 1402

Today : Thu, March 23, 2023
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130067 تاریخ انتشار:  1401-11-13 - 17:23 تعداد بازدید:  269
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان:
طرح تفصيلي شهر جديد اكباتان تصويب شد

گزارش


■ براساس مصوبه (ماده 5) شهر جدید از هگمتانه به اکباتان تغییر نام یافت


 طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان (حورا) در فاصله 15 کیلومتری همدان در منطقه موسوم به نهران- کوریجان، به تصویب رسید.

در آستانه دهه مبارک فجر، در جلسه کمیسیون ماده‌5 استان به رياست استاندار و با حضور مدير كل راه و شهرسازي استان همدان، طرح تفصیلی شهر جدید اکباتان (حورا) در فاصله 15 کیلومتری شمال شرقی شهر همدان با مساحت تقریبی 1200 هکتار و جمعیت پذیری 120 هزار نفر به تصویب رسید.


مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان درباره هدف و مزیت کلی تأسیس شهر جدید در همدان گفت: شهر جدید اکباتان با رویکرد نسل نوین شهرهای جدید ایجاد خواهد شد که با پرهیز از دیدگاه شهرهای جدید خوابگاهی و وابسته، برنامه ریزی شده و افزون بر هدف ساماندهی جمعیتی، در جهت ارتقای عدالت فضایی در زمینه تأمین مسکن و خدمات با شهر همدان و دیگر سکونتگاههای استان به صورت هماهنگ عمل خواهد نمود.

ايوب اسدالهی درباره جزئيات اهداف و اثرات اين شهر به همدان‌پیام توضیح داد: با درنظر داشتن سیاستهای طرح مجموعه شهری همدان مصوب سال 1398 و نیز بر پایه عوامل و مزیتهای توسعه، این شهر دارای نقش چند وجهی سکونتی، دانشگاهی، تحقیقات و فناوری، ارائه خدمات برتر و پشتیبان خدمات صنعتی خواهد بود.

وي افزود: اهداف آتی این شهر در زمینه جذب جمعیت از یک سو به صورت تأمین بخش مهمی از تکالیف استان در طرح جهش تولید مسکن برای گروه‌های اقتصادی متوسط و آسیب‌پذیر و از سوی دیگر تأمین خانه‌های ويلايي با هدف جلوگیری از تخریب باغات موجود استان خواهد بود.

اسدالهی گفت: همچنین در زمینه تنوع بخشی اقتصادی و خدماتی، اثرات موردنظر ساخت شهر جدید اکباتان شامل ایجاد اشتغال، جذب سرمایه، ایجاد فعالیت‌های نوین و برتر گردشگری و تفریحی در تعامل با شهر همدان و ایجاد فضاهای خدماتی نیازمند اراضی وسیع هستند.

اسدالهی به ساير اهداف مورد انتظار در ساخت شهر جدید اکباتان اشاره نمود و گفت: دستیابی به اصول توسعه پایدار و تاب آوری شهری و ایجاد یک شهر جدید زیست‌پذیر، توجه به اصول ایمنی در طراحی نواحی و محلات، در نظر گرفتن کمربند سبز و سرانه بالاي فضای سبز قابل تحقق از اقدامات در نظر گرفته شده در راستای این اهداف هستند.

 توجه به مؤلفه‌هاي شهر ايراني – اسلامي در شهر جديد


وي در ادامه درمورد رويكرد پايه اين شهر بيان كرد: با توجه به ضرورت‌های موجود در زمینه هویت و فرهنگ در شهرهای جدید نسل نوین، مؤلفه‌های شهر ایرانی- اسلامي در سطح كلان برنامه‌ریزی و همچنین سطوح میانی و خرد به‌ویژه در طراحی فضاها و معابر و تدوین ضوابط مورد‌استفاده قرار‌گرفته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در این رویکرد، فضاهای شهری بستر زندگی جمعی جامعه اسلامي است که در آن بر اساس برقراری تعاملات اجتماعی، ساکنین از نظر ارزش‌ها و باورهای فرهنگی و دینی رشد خواهند یافت.

با توجه به اهمیت و ضرورت توجه به فضاهای عمومی شهر جدید اکباتان در راستای دستیابی به اهداف رویکرد شهرسازی ایرانی- اسلامي، الگوی کلی برنامه ریزی بر اساس شاخص‌های پیوستگی فضایی، وحدت در عین تنوع فضایی، سلسله مراتب، تعاملات اجتماعی و محله‌محوری ارائه شده و در تدوین آنها از الگوی بومی و کهن چمن‌های شهر همدان استفاده شده است.

مدير كل راه و شهرسازي استان در خصوص گام‌هاي آتي و اثرات ايجاد اين شهر گفت: در نخستین گام پس از تصویب طرح تفصیلی، تأمین زیرساختهای اساسی مورد نیاز با کوشش و هماهنگی حداکثری تمامی سازمان‌های خدمات رسان آغاز خواهد شد و همچنین آغاز ساخت واحدهای مسکونی در راستای مصوبات ملی به ساماندهی بازار زمین و مسکن استان کمک خواهدکرد.

وي با اشاره به اينكه مجموع تعداد واحد مسکونی در نظر گرفته شده برای شهر جدید اکباتان حدود 90 هزار واحد است، افزود: در مرحله نخست توسعه شهر 1344 واحد مسکونی قابل ساخت است که ظرفیت جمعیت‌پذیری در این مرحله را به بیش از 94 هزار نفر می‌رساند.

اسدالهی در پايان گفت: برندسازی و جلب توجهات سیاسی و اقتصادی نهادهای دولتی و بخش خصوصی به توسعه استان، ارتقای فرصت‌های اشتغال، سرمایه‌گذاری و درامدزایی برای اهالی استان از نخستین مراحل ساخت شهر مورد انتظار خواهد بود.

 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com