فعالیت بدون مجوز ۳۰ درصد واحدهای سنتی همدان پیام
 
 
شنبه - 9 اسفند 1399 - شماره 3985
 
امروز : يكشنبه ، 10 اسفند 1399

Today : Sat, February 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  116037 تاریخ انتشار:  1399-12-04 - 10:09 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جدال لبنیات سنتی با صنعتی در همدان
فعالیت بدون مجوز ۳۰ درصد واحدهای سنتی

اقتصادی

 به گواه آمار، حدود ۱۷۰ واحد از ۲۴۰ واحد سنتی تولید لبنیات در همدان پروانه فعالیت دارند و ۷۰ واحد باقی‎مانده درحالی بدون پروانه خود را شریک صنعت لبنیات کرده‎اند که صنعتی‎ها معتقدند نظارت درستی وجود ندارد و مسائل بهداشتی در این واحدها رعایت نمی‌شود و همین امر تهدیدی برای سلامت جامعه به حساب می‎آید.
این روزها درحالی شاهد رشد قارچ‌گونه مراکز لبنیاتی سنتی در هر کوچه و خیابان هستیم که هرچند این امر از یکسو زمینه اشتغال یک یا چند خانوار را فراهم می‌کند اما از سویی دیگر سلامت مردم را به بازی گرفته است.
شیر، ماست، پنیر و سایر مواد لبنیاتی از مایحتاج ضروری هر فرد در سبد غذایی است که اهمیت بدان، سلامت جسمی فرد را تضمین می‌کند اما حال باید دید که این مواد لبنی آیا از استانداردهای لازم برخوردار هستند یا خیر؟
شیوع ویروس کرونا و تأکیدات یکساله بر رعایت ویژه پروتکل‌های بهداشتی و توجه به استانداردهای موادغذایی این موضوع را یادآوری می‌کند که بی‌توجهی به بهداشت در واحدهای لبنی و رشد قارچ‌گونه آنها بدون مجوز و رعایت نکات بهداشتی می‌تواند تا چه اندازه سلامت جامعه را تهدید کند.
 درحالی ۴۶ واحد لبنی در استان همدان پروانه بهره‌برداری دارند که به‌دلیل مشکلاتی از جمله تأمین نشدن نقدینگی ۶۰ درصد واحدها تعطیل شده و ۱۸ واحد باقیمانده نیز کج دار و مریز پیش می‌روند
گسترش واحدهای عرضه‌کننده لبنیات سنتی و ماست‌بندی‌ها در سطح شهر و استان همدان از یکسو سلامت مردم را تهدید می‌کند و از جهتی دیگر به معضلی برای صنایع لبنی تبدیل شده‌ زیرا به گفته فعالان این بخش؛ حضور واحدهای سنتی آن هم بدون مجوز در هر کوی و برزن از شهر همدان صنعت لبنیات را زمین‌گیر می‌کند.
دقیق که می‌شویم این گفته‌ها چندان هم بیراه نیست زیرا در استان همدان با تعطیلی‌های این واحدها روبه‌رو هستیم به‌نوعی که خردادماه سالجاری مطرح شد ۴۶ واحد لبنی در استان همدان پروانه بهره‌برداری دارند اما به‌دلیل مشکلاتی از جمله تأمین نشدن نقدینگی ۶۰ درصد واحدها تعطیل شده و ۱۸ واحد باقیمانده نیز کج دار و مریز پیش می‌روند.
اما به‌راستی باید با این وضعیت چه کرد؟ آیا نظارت‌ها به نحوی است که بتوان با خیال راحت از این واحدها شیر و لبنیات خرید؟ آیا استانداردهای لازم و مجوزهای مربوطه را دارا هستند؟ با این تفاسیر، برآن شدیم تا با امیر غلامی رئیس بازرسی اتحادیه خواروبار و لبنیات همدان و رئیس صنف لبنیات استان همدان و محمد خیراندیش رئیس مرکز بهداشت همدان گفت‌وگویی ترتیب دهیم تا از یکسو نحوه نظارت بر واحدهای لبنی شهر همدان را جویا شویم و از سویی، با وضعیت دامداری‌های سطح استان و فعالیت واحدهای لبنیاتی و نحوه تأمین شیر آنها آشنا شویم که در ادامه این صحبت‌ها را می‌خوانید.
 تشکیل پرونده قضایی برای واحدهای لبنیاتی متخلف در همدان
محمد خیراندیش در گفت‌وگو با خبرنگار بازار با بیان اینکه نظارت و بازرسی واحدهای تولید لبنیات سنتی با شدت تمام در جریان است، عنوان کرد: در راستای اقناع و تنویر افکار عمومی باید به این نکته اشاره کرد که علاوه‌بر آموزش‌های لازم به متصدیان واحدهای لبنیاتی در همدان به واحدهای متخلف بدون پروانه کسب نیز اخطار ابلاغ شده و در بیشتر موارد برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است. رئیس مرکز بهداشت همدان ادامه داد: بازرسی‌ها از طرف مرکز بهداشت یا نماینده اتاق اصناف انجام می‌پذیرد و علاوه‌بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی که از ابتدای شیوع ویروس کرونا مدنظر قرار گرفته مواردی دیگر نیز در اولویت بازرسی‌ها قرار دارند.
وی در این زمینه تشریح کرد: مواردی دیگر از قبیل بهسازی فضای عمومی محل کار، رعایت بهداشت فردی متصدی یا اشخاص شاغل در واحد لبنیاتی، استانداردسازی ابزار و لوازم کار و شرایط طبخ و نگهداری مواد لبنی مدنظر قرار می‌گیرد.
خیراندیش عنوان کرد: تمامی این موارد باید براساس قانون ماده ۱۷ بهداشت مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی باشد؛ همچنین اخذ مجوز از اتاق اصناف برای فعالیت در واحدها و مغازه‌های فروش لبنیات محلی از جمله مواردی است که مورد توجه بازرسان قرار می‌گیرد.
 کاهش استقبال از لبنیات سنتی
در همدان به سبب شیوع ویروس کرونا
امیر غلامی نیز با اشاره به اینکه تعداد ۳۷۹ دامداری شیری و تعداد ۲۹۷ دامداری پرواری در استان همدان مشغول فعالیت هستند، گفت: شیوع ویروس کرونا موجب پایین آمدن میزان فروش محصولات در لبنیات محلی و سنتی شده است.
 از تعداد ۲۴۰ واحد لبنیاتی سنتی، بیش از ۱۷۰ تا ۱۸۰ باب مغازه موفق به کسب مجوز و پروانه کسب از اتاق اصناف شده‌اند.
رئیس بازرسی اتحادیه خواروبار و لبنیات همدان با بیان اینکه در همدان بیش از ۲۴۰ باب مغازه لبنیات محلی مشغول به فعالیت و کسب‌وکار هستند، اظهار کرد: از این تعداد ۱۷۰ تا ۱۸۰ باب مغازه موفق به کسب مجوز و پروانه کسب از اتاق اصناف شده‌اند.
وی عنوان کرد: درحال‌حاضر به تعدادی از مغازه‌های فروش لبنیات محلی به‌دلیل نداشتن شرایط لازم از قبیل مساحت مغازه و مجوز و پروانه کسب‌وکار، از سوی اتحادیه لبنیات استان همدان اخطار ابلاغ شده که اگر به اخطارها توجه نشود، مغازه آنها پلمب خواهد شد.
رئیس صنف لبنیات استان همدان به وضعیت فروش محصولات لبنی در این واحدها اشاره کرد و گفت: طی سالجاری نسبت به سال‌های گذشته متصدیان و فروشندگان لبنیات سنتی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ترغیب شده‌اند ولی با تمام این اوصاف فروش لبنیات محلی با تنزل روبه‌رو شده است.
غلامی یادآوری کرد: با وجود اینکه مسئولیتی در زمینه رعایت نکات بهداشتی برعهده نداریم اما در این خصوص در بازرسی‌های انجام شده از مغازه‌ها و واحدهای صنفی بر بحث رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز دقت و کنترل‌ها انجام می‌شود.
وی با اشاره اینکه از نظر کیفیت فضای کار، واحد صنفی باید از نظر نما تا سقف سرامیک شده و کف مغازه نیز به‌صورت کامپوزیت طراحی شده باشد، افزود: فضای محیط عمومی که واحد صنفی در آن قرار دارد باید از لحاظ دفع فاضلاب در شرایط مناسبی قرار داشته باشد.
رئیس بازرسی اتحادیه خواروبار و لبنیات همدان با اشاره به اینکه در واحدهای عرضه‌کننده لبنیات محلی با رعایت نکات بهداشتی تخم مرغ نیز عرضه می‌شود، مطرح کرد: تخم‌مرغ‌ها باید در یخچال با دمای مناسب نگهداری شود ضمن اینکه به‌دلیل آلودگی، ملزم هستند که شانه تخم مرغ را معدوم کنند.
درحالی‌که در همدان بیش از ۲۴۰ باب مغازه لبنیات محلی مشغول به فعالیت است، ۱۷۰ مورد از آنها موفق به کسب مجوز و پروانه کسب از اتاق اصناف شده‌اند و همین موضوع تأکید می‌کند که با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و الزام رعایت نکات بهداشتی باید بازرسی‌ها و نظارت‌ها بر این موضوع ارتقا یابد و با واحدهای بدون مجوز برخورد شود.
 درصورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و استانداردهای لازم، شیری که از دام سالم به دست آمده می‌تواند آلوده و مصرف‌کننده را بیمار کند.
به‌راستی که درصورت سالم بودن دام‌ها، فرایند دوشیدن دام، خنک کردن سریع شیر پس از دوشیدن، نحوه نگهداری و انتقال شیر به مراکز عرضه و نحوه فروش آن نقش مهمی در سلامت شیر دارد، زیرا درصورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و استانداردهای لازم، شیری که از دام سالم به‌دست آمده می‌تواند آلوده و مصرف‌کننده را بیمار کند.
از سویی دیگر در شرایط ویژه شیوع ویروس کرونا این نکته را باید به همگان گوشزده کرد که رعایت نکات بهداشتی و استانداردهای مربوطه تا چه حد می‌تواند خطرها و بیماری‌ها را از ما دور کند، زمان آن رسیده تا با ممانعت از رشد قارچ‌گونه واحدهای لبنیاتی سنتی و افزایش نظارت‌های ویژه بر واحدهای دارای مجوز، تهدیدات سلامت را در همدان کاهش دهیم.
همچنین نیاز است با فرهنگسازی مناسب در مسیر حمایت از واحدهای صنعتی لبنی در استان همدان و ایجاد کارخانه تولید شیر خشک قدم برداشته شود زیرا ضربه بر بدنه این واحدها مساوی است با تزریق شیرهای دامداری‌های استان همدان به دیگر استان‌ها و البته اشتغالزایی در استان‌های دیگر.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com