انتخاب شهردار پشت درهای بسته همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119750 تاریخ انتشار:  1400-06-29 - 08:36 تعداد بازدید:  119
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شفافیت شورای ملایر زیر سوال رفت
انتخاب شهردار پشت درهای بسته

مادستان
ملایر- سحر یوسفی - خبرنگار همدان‌پیام: صلاحیت منتخب شورای شهر ملایر از سوی استانداری همدان تأیید نشد و روز چهارشنبه این موضوع در نامه‌ایی به شورای شهر ملایر اعلام شد. سخنگوی شورای شهر ملایر در این ارتباط بیانیه‌ای در فضای مجازی منتشر می‌کند که متن آن به شرح زیر است:
بسم‌ا... البصیر...
با سلام اینجانب به عنوان سخنگوی شورای اسلامی لازم دانستم مطالبی را به اطلاع مردم شریف ملاير برسانم.
 با توجه به اینکه امروز نامه کتبی از طرف استانداری مبنی بر عدم احراز صلاحیت (و نه ردصلاحیت) شهردار منتخب به صحن شورا رسید ذکر چند مورد ضروری می‌باشد:
اول اینکه در نامه استانداری هیچ دلیلی برای عدم احراز صلاحیت ذکر نشده و باید قانوناً این مطلب ذکر شده باشد.
دوم اینکه اعضای شورای اسلامی که نمایندگان مردم شهر می‌باشند با بررسی‌های گوناگون و طبق معیارهایی که مدنظرشان بود اعم از انقلابی بودن و روحیه جهادی داشتن و توانایی‌ها و سوابق کاری نامزدهای شهرداری به این اجماع رسیده بودند و بازخوردهای مردمی هم نشان‌دهنده این مسأله بود که این انتخاب، انتخاب درستی بوده و از آنجایی که اعضای شورای منتخب مردم شریف ملاير هستند وظیفه خود می‌دانند که مدافع حقوق مردم باشند و پیگیر این مسأله باشند طبیعتاً انتخاب مستقل افراد و عدم وابستگی به جریانات سیاسی هزینه‌هایی هم دارد و از آنجایی که حرمت آبروی مومن از خانه خدا هم بالاتر است بر خود ضروری می‌دانیم درصورت امکان که برای جلوگیری از آسیب به آبروی ایشان اعتراض خود را به مراجع ذی‌ربط اطلاع دهیم و منتظر جواب قانع‌کننده‌ای از این مراجع باشیم و مطمئن باشید اعضای شورا به دنبال فرد خاص نیستند و هدفشان انتخاب فردیست که بیشترین کارایی را داشته باشد.
* خادم مردم در شورای اسلامی شهر ملایر
احمد چهاردولی
به این ترتیب عصر روز چهارشنبه در راستای بررسی موضوع و تعیین‌تکلیف مدیریت شهری، شورانشینان ملایر نشست ویژه‌ای برگزار کردند.
 سخنگوی شورا در تماس تلفنی به همدان‌پیام گفت: در این نشست به نتیجه‌ای نرسیدیم و قرار است پنجشنبه جلسه فوق‌العاده‌ای جهت بررسی موضوع تشکیل دهیم. این درحالی بود که همزمان رئیس شورا در گفت‌وگو با ر‌سانه‌ها عنوان می‌کند «نظر ‌اکثریت اعضا انتخاب گزینه جدید برای شهرداری ملایر بود و با توجه به تصمیم اتخاذ شده شورای شهر ملایر اعتراضی به تصمیم استانداری نداشته و به دنبال گزینه‌های جدید و توانمند برای شهرداری ملایر است.»
پنجشنبه ظهر سخنگوی شورا در رابطه با جلسه‌ای که به آن اشاره کرده بود به همدان‌پیام گفت: «جلسه تشکیل نشده و قرار است تا شنبه منتظر بمانیم که آیا از نظر قانونی حق اعتراض داریم یا خیر، اگر حق اعتراض نبود به انتخاب گزینه جدید فکر می‌کنیم مگر نه خود را موظف می‌دانیم تا لحظه آخر از فردی که انتخاب کردیم دفاع کنیم.
حجت‌الاسلام احمد چهاردولی در ادامه بیان کرد: در نامه استانداری دلیل ردصلاحیت شهردار منتخب ذکر نشده است که قانوناً باید دلیل را ذکر کنند، همچنین آبروی شخص و شورا در گروی این انتخاب است به این خاطر واسطه‌ای را به استانداری فرستادیم تا موضوع روشن شود سپس تصمیم بگیریم.
وی درخصوص تناقض‌گویی‌ها گفت: دوگانگی به وجود آمده به این دلیل است که رئیس شورا زود قضاوت کرده و نظر شخص خود را گفته است، در واقع این‌طور نیست و تا شنبه منتظر می‌مانیم سپس تصمیمات مقتضی اتخاذ می‌شود.»
سخنگوی شورا در توضیح 2 قطبی در شورا گفت: اختلاف سلیقه طبیعی است، اما دوستان نباید فضا را طوری جلوه دهند که اعضای شورا اختلاف دارند یا اکثریت یا اقلیت وجود دارد یا شخص محترمی را از اعضا قضاوت کنند من خواهش می‌کنم تا تعیین‌تکلیف شهردار سعه‌صدر داشته باشند و از قضاوت کردن پرهیز کرده و اخلاق علوی را اعمال کنید و مطمئن باشید نماینده‌های شما ذره‌ای منافع عامه مردم و آبادانی و عمران شهر را فراموش نمی‌کنند.»
این درحالی بود که رئیس شورا در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: «مصوبه جلسه روز چهارشنبه مبنی ‌بر انتخاب شهردار جدید با امضای اکثریت آرا موجود است و درصورت ضرورت در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.
رئیس شورای شهر ملایر از برگزاری جلسه‌ای با دستور بررسی وضعیت شهردار در بعدازظهر روز شنبه خبر داد و بیان کرد: قرار است بعدازظهر شنبه ۲۷ شهریورماه معرفی شهردار جدید تعیین‌تکلیف شود و ممکن است علاوه بر گزینه‌های قبلی، گزینه‌های جدیدی نیز برنامه‌های خود را ارائه دهند.»
با بالا گرفتن اختلافات و گمانه‌زنی‌های متعدد در فضای مجازی، 2 بار از خبرنگاران برای حضور در نشست بعدازظهر شنبه ۲۷ شهریورماه دعوت شد، اما  قبل از آغاز نشست در پیامی دیگر لغو حضور خبرنگاران به آنها ابلاغ شد حتی کار به جایی رسید که به گفته منبع موثق برخی از اعضای شورا بیان کردند درصورت حضور خبرنگار در نشست شرکت نخواهند کرد!
با این تفاسیر نشست شوراییان روز شنبه، اما پشت درهای بسته برگزار شد.
رئیس شورای شهر در تماس تلفنی به خبرنگار ما گفت: برخی اعضای شورا درباره ارسال اعتراض به هیأت حل‌اختلاف اصرار داشتند، اما چون تعداد به حدنصاب یعنی حداقل ۴ نفر نرسید نتوانست مصوبه بگیرد به این ترتیب انتخاب گزینه دیگر در دستور کار شورا قرارگرفت.
سبزینی افزود: درنهایت «مجید فرجی» با ۶رأی موافق اعضا به عنوان شهردار انتخاب شد و برای گرفتن حکم تأیید به استانداری معرفی می‌شود.
وی گفت: فرجی از بدنه شهرداری است و معاونت عمران شهرداری، معاونت امور زیربنایی، شهرسازی و حمل‌ونقل شهری شهرداری ملایر را در کارنامه خود دارد.
سبزینی در پایان بومی بودن را از اولویت‌های انتخاب شهردار دانست و تخصص، تعهد، اخلاق‌مداری و مقبولیت را از جمله ویژگی‌های فرجی برشمرد.
اینکه بین اعضای شورا اختلاف‌نظر و سلیقه باشد امری بدیهی و پذیرفتنی است، اما تضاد بین صحبت‌های اعضا و تناقض‌گویی، در مورد شورایی که کار خود را با شعار شفافیت و ایجاد شورای شهر شیشه‌ای آغاز کرده است جای تأمل دارد، شورایی که در ابتدای کار وعده علنی بودن جلسات را می‌داد حالا از حضور خبرنگار در جلسات و آن هم مهمترین موضوعی که سنگ محک شوراست امتناع می‌کند، بدون تردید دعوت از خبرنگار و سپس پس گرفتن آن امری نامتعارف و مذموم است.
مجموعه اتفاقات اخیر نشان داد شورای ششم در آزمونی که به نوعی پاشنه آشیل شورا محسوب می‌شد نتوانست نمره قابل‌قبولی کسب کند و به شعار خود جامه‌عمل بپوشاند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com