گره ترافيک هرروز کورتر مي‌شود همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85228 تاریخ انتشار:  1397-07-11 - 06:10 تعداد بازدید:  110
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان ديگر شهر آرام نيست
گره ترافيک هرروز کورتر مي‌شود

گزارش


با بازگشایی مدارس و آغاز فصل تحصیل، ترافیک معابر شهری همدان بیش از گذشته نمود دارد و اگر قبل از این رسیدن ماه مهر فقط در بازه زمانی مشخصی برخی معابر منتهی به میدان مرکزی شهر(میدان امام ره) و خروجی از آن پر ترافیک بود و آنهم ترافیکی لحظه‌ای، حالا آن ترافیک از لحظه گذشته به دقایقی طولانی به خصوص در بین ساعت های 12 تا 14 و 18 تا 20 افزایش یافته است و بار خود را بر سایر معابرشهری همدان هم تحمیل کرده است و اکنون شهروندان همدانی در این ساعت ها باید ترافیک سنگینی تا رسیدن به مقصد تحمل کنند که صبر هر همدانی را لبریز کرده است.
با وجود آنکه در برخی از این معابر پارکینگ های طبقاتی هم با ظرفیت مناسب ساخته شده است شهروندان از پارک خودروی خود در این توفقگاه های شهری خود داری می کنند و پارک در نزدیکترین نقطه خرید را ترجیح می دهند.
افزون بر آن اجرای طرح پارک حاشیه ای معابر پر ترافیک و محله های منشعب از آن بر این مشکل افزوده است. پارک غیر مجاز برخی رانندگان در معابر شهر و تردد خودروی تک سرنشین در همدان از دیگر عوامل افزایش ترافیک معابر شهری همدان در این ساعت‌ها است ضمن آنکه شهر همدان هنوز به سرانه استاندارد ناوگان عمومی اتوبوسرانی نرسیده و به دلیل زمانبر شدن حرکت اتوبوس ها در این ساعت‌ها و معطل ماندن در ترافیک شهری مشکل دیگری برای شهروندان ایجاد کرده است تا آنها را به استفاده از خودروی شخصی سوق دهد.
 فعالیت عمرانی بی موقع
حدود ساعت 12 خیابان میرزاده عشقی صدای داد و بیداد و بوق زدن راننده ای را هر رهگذری می تواند بشنود حسن قاسمی که سرویس مدرسه دارد به تنسیم می‌گوید: من نمی دانم چرا باید در این ساعت از روز کار عمرانی در این معبر اجرا کنند مگر نمی‌شود جدول کشی را شب‌ها زمانی که همه مردم خوابند و خیابان‌ها از بی ترافیک و سوت  و کور است اجرا کنند تا این ترافیک سه خطه در حد فاصل اول هنرستان به میدان دانشگاه را به مردم تحمیل نکنند و اعصاب مردم را خرد نکنند یک طرف خیابان را مصالح ریختند و یک طرف هم  کارگران کار می‌کنند مگر عرض این معبر که همزمان خروجی و ورودی به سعیدیه بالا و پایین در میرزاده عشقی دارد چقدر است که با بی‌برنامگی مردم را این طوری گرفتار کردند و کار کردن آنها هم کند است یک جدول کشی که حدود 2 ماه طول نمی کشد.
دیگر چطوری با این ترافیک می شود کار کرد آنهم در این شرایط اقتصادی که هر روز اجناس یک قیمتی دارد. فقط این خیابان نیست که  بلوار های دیگر را هم این ترافیک را دارند  و راه جایگزینی برای عبور نیست.
منصور قابلی هم که در ایستگاه اتوبوس بین راهی یکی از معابر شهری همدان منتظر است با غر و لند اظهار می کند: این قدر اتوبوس ها  این دیر می آیند که سرانجام من را وادار می کنند خودروی شخصی خودم را برای کار های ضروری از خانه خارج کنم در حالی که مسئولان دایم از مردم می خواهند که خودروی شخصی خود را به معابر  نیاورند با این وضعیت که اتوبوسرانی همدان خدمات می دهد چطور هم خودروی شخصی استفاده نکنیم و هم زمان خود را برای رسیدگی به امور زندگی تنظیم کنیم که به موقع سرکار حاضر باشیم و آخر ماه توبیخی برای ما رد نکنند.
همه اتوبوس ها یا می آیند میدان یا در سایر خطوط تعداد آنهم کم است حتما باید آمد میدان  و از آنجا به مسیر های دیگر رفت.
مدیر عامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان درباره نقش ناوگان عمومی در کاهش ترافیک معابر همدان و مشکلات ایجاد شده می‌گوید: 4 عامل در روان سازی یا ایجاد گره‌های ترافیکی در معابر همه شهرها به گفته و بررسی کارشناسان این حوزه نقش تعیین کننده ای دارد.
فعالیت ناوگان استاندارد حمل و نقل عمومی و معابر مخصوص به آن، توجه به فرهنگ صحیح رفتار ترافیکی،  آموزش فرهنگ ترافیکی و ایجاد زیر ساخت های مرتبط و بازدارندگی قوانین از عوامل عمده وموثر است.
  در شهر همدان در حال حاضر 220 دستگاه اتوبوس فعال است که بر اساس سرانه استاندارد باید برای هر هزار نفر یکدستگاه اتوبوس داشته باشیم تا فاصله زمانی حرکت اتوبوس ها بین 3 تا 5 دقیقه باشد و مسافران زیاد در  ایستگاه ها منتظر رسیدن اتوبوس نمانند البته با برنامه ریزی ها سعی کردیم این بازه زمانی حفظ شود اما در ساعت هایی که اوج ترافیک داریم منطقی است که این زمان افزایش یابد.
سید محمد پور وخشوری بیان کرد: معابر همدان عرض محدودی دارد و فقط نمی توان با افزایش عرض معبر ترافیک را کاهش داد باید شهروندان به فرهنگ ترافیکی صحیح هم توجه کنند اگر ضرورتی ندارد وارد معابری که ترافیک در ساعت های خاص دارد نشوند یا استفاده از تاکسی و اتوبوس را برای تردد در این معابر ترجیح دهند.
در حوزه آموزش هم فقط نباید به اطلاع رسانی و آموزش شهروندی شهرداری متکی بود باید سایر نهاد ها هم در این حوزه تلاش بیشتری داشته باشند تا این رفتار در دانش آموزان و مردم آینده نهادینه شود و به طور صحیح استفاده کنند و حتی آنرا به  دیگران هم توصیه کرده و آموزش دهند.
 توجه قانون و تغییر رفتار های ترافیکی
مدیر عامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری همدان افزود: قانون بازدارندگی کافی هم باید داشته باشد تا در صورتی که فردی تخلفی در حوزه ترافیکی داشت مجدد آنرا تکرار نکند اما اکنون این طور نیست و قوانین بازدارندگی کافی ندارد. وقتی راننده ای غیر قانونی وارد محدوده ترافیکی شهر شد مقدار جریمه برای او در حدی نیست که خود را ملزم به تکرار آن تخلف نداند و نگرانی از تکرار آن ندارد در حالیکه شهر فقط مختص این راننده یا رانندگان قانون گریزی مانند او نیست و همه مردم حق استفاده از معابر را  دارند.
یعنی اگر کسی حقوق دیگران را زیر پا گذاشت و قوانین ترافیکی را نادیده گرفت باید هزینه های آن را بپردازد تا مردم در ترافیک شهری گرفتار نشوند. یک روش بد هم جا افتاده است برای تشویق مردم به خرید بیشتر یا حضور در مسابقه های تلویزیونی و بانک ها و غیره خودرو جایزه می دهند چرا معادل آن مبلغ جایزه ای دیگر را به آنها نمی دهند این طوری مردم را به خرید خودرو تشویق می کنند پس یکبار رفتار اشتباه دیگر در جامعه ترویج می شود.
 کنترل محدوده طرح ترافیک
رییس پلیس راهور استان همدان اظهار داشت: برای نهادینه شدن فرهنگ ترافیکی افزون بر زمان بازگشایی مدارس با همکاری شهرداری  در پارک ترافیک شهر همدان (اعتمادیه) و مراکز مهم تجمعی شهر مانند مساجد و مراکز دولتی غیر  موارد مهم ترافیکی را آموزش داده و از ظرفیت فرهنگیان استان هم برای انتقال این فرهنگ استفاده کرده ایم و در حال حاضر 280 هزار همیار پلیس در این حوزه با ما همکاری دارند.
علی فکری افزود: روزانه در حدود 40 دستگاه خودرو به معابر شهری همدان وارد می شود و این معابر ظرفیت ورود این همه خودرو را ندارد پس این شهروندان هستند که باید خود به اصلاح رفتار های ترافیکی در رانندگی توجه کنند و در صورتی که ضرورتی وجود ندارد وارد طرح ترافیک نشوند و یا برای خرید به میدان مرکزی شهری همدان نیایند
وی گفت: همچنین انتظار داریم شهرداری در صورتی که مجوزی برای ساخت بنایی در نقطه ای از شهر صادر می کند حتما به ایجاد پارکینگ مناسب با آن هم توجه کند.
 ایجاد ظرفیت ها
مدیر عامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری همدن درباره کمبود پارکینگ هم اظهار داشت: موضوع کمبود یا نبود پارکینگ خودرو در معابر شهری همدان نیست مسئله به این رفتار شهروندان همدانی ارتباط دارد که آنها علاقه ای به پارک خودروی خود در این فضا ها ندارند و اغلب تا نزدیکترین نقطه خرید خودروی خود را منتقل می کنند در حالی که در اطراف میدان مرکزی شهر همدان مانند محله حمام قلعه یا کلپا و بین النهرین ظرفیت کافی پارک خودرو در پارکینگ های طبقاتی فراهم شده  است.
احسان صباغی گفت: شهروندان باید برای سفر درون شهری خود با خودرو برنامه ریزی کنند و وقتی ساعت ها پر ترافیک وجود دارد از ورود به محدوده طرح یا سایر معابر بپرهیزند. ضمن این که برای افزایش فضای پارک و توزیع عادلانه آن در معابر شهری و پیشگیری از اشغال معابر شهر در محدوده معابر اصلی منتهی به میدان مرکزی شهر همدان  و سایر خیابان طرح پارک حاشیه ای در حال اجرا است و توقف کمتر از نیم ساعت  هم در این محدوده رایگان است که موجب شده است شهروندان زمان توقف خود را در معابر اصلی مدیریت کنند و ترافیک معابر مدیریت شود.
هر چند به قولی ترافیک جز جدایی ناپذیر رشد و توسعه شهر های بزرگ و پر جمیعت است اما مدیریت مناسب ترافیک و بهبود خدمات ناوگان عمومی شهری هم اصل مهم و انکار ناپذیر کاهش و یا روان سازی ترافیک است ضعف و کمبود در خدمات ناوگان عمومی شهری همدان و تاخیر در حرکت ها اتوبوس ها این موضوع را تایید می کند. واکنش منفی مردم همدان در بهره مندی از خودروی شخصی و  ورود به طرح ترافیک آنهم در ساعت‌های اوج به خوبی موید آنست.
افزون بر آنکه شهروندان باید به قانون پایبند باشند مسوولان هم باید در توزیع مکان های آموزشی و تجاری و اداری شهر برنامه ریزی مدونی داشته باشند که سرانه کامل آن برای همه شهروندان تامین شود تا همه مردم به تناسب به این امکانات شهری دسترسی داشته و مجبور به مراجعه به یک نقطه از شهر و ایجاد ترافیک نباشند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com