روز شهادت دكتر چمران و روز بسيج اساتيد همدان پیام
 
 
شنبه - 29 شهريور 1393 - شماره 2170
 


امروز : شنبه ، 29 شهريور 1393

Today : Fri, September 19, 2014

ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال 1393 : سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی


 
کد مطلب:  15130 تاریخ انتشار:  1391-03-31 - 02:59 تعداد بازدید:  448
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روز شهادت دكتر چمران و روز بسيج اساتيد

تحلیل

همدان‌پیام: دكتر مصطفي چمران در آخر خرداد 1361 در منطقه دهلاویه به ديدار معبود شتافت و پيكر پاكش در گلزار شهداي بهشت زهرا، جاي گرفت.
سال 89 بود كه بنا بر اعلام شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز شهادت اين سردار رشيد اسلام به عنوان روز بسيج اساتيد نام‌گذاري شد و هرساله در اين روز ضمن گراميداشت ياد و خاطره آن شهيد بزرگوار برنامه هايي به مناسبت روز بسيج اساتيد در سراسر كشور برگزار مي‌شود.
سعيد «ابوالحسن چوبدار» از همرزمان شهيد چمران در ستاد جنگ‌هاي نامنظم با اشاره به اوضاع نابسامان روزهاي آغازين جنگ در خوزستان مي‌گويد: شهيد چمران در تاريخ ششم مهرماه سال 1359 همراه با مقام معظم رهبري براي بازديد از خوزستان به اين شهر آمدند و به همراه حدود 60 نفر از نيروهايش در دانشگاه جندي‌شاپور مستقر شدند. همراهان شهيد چمران متشكل بودند از نيروهاي داوطلب و عده‌اي از پرسنل ارتش كه در غائله كردستان همراهش بودند.
    هنگامي كه شهيد چمران به ايران آمد قصد داشت با توجه به آموزش‌هايي كه در مصر و لبنان ديده بود ستادي را براي مقابله با بحران تشكيل دهد و حركت‌هاي ابتدايي ايشان نيز در زمان غائله كردستان آغاز شد اما در آن هنگام به صورت جدي مطرح نبود. با آغاز جنگ تحميلي، شهيد چمران معتقد بود كه بايد براي مقابله با حمله ارتش مجهز عراق عمليات‌هايي نامنظم انجام داد تا پيشروي آنان با تاخير صورت گيرد و در اين راستا، اولين اقدامي كه شهيد چمران انجام داد آموزش نيروهاي ستاد جنگ‌هاي نامنظم بود كه متشكل از نيروهاي ارتشي، سپاه، ژاندارمري و نيروهاي مردمي بود. او توانسته بود ارتباط خوبي ميان نيروها برقرار كند.
  ستاد جنگ‌هاي نامنظم چهار ركن داشت. ركن اول اين ستاد مسئوليت جذب نيروهاي انساني را به عهده داشت و ركن‌هاي ديگر متشكل از اطلاعات، عمليات و لجستيك بودند. آموزش نيروها بر عهده ركن عمليات بود كه شهيد رستمي مسئوليت آن را بر عهده داشت و لجستيك نيز متشكل از روابط عمومي و واحد مهندسي بود.
  عراق با الگو گرفتن از ابتكارات شهيد چمران توانست در برخي از مواقع با ما مقابله كند. به عنوان مثال طرح «پل خيبر» و «موانع خورشيدي» از ابتكارات شهيد چمران است. همچنين شهيد چمران ايده جنگ آبي و خاكي را طرح‌ريزي كرد و توانست عراق را زمين‌گير كند. ستاد جنگ‌هاي نامنظم در طول هشت سال جنگ‌ تحميلي به هيچ عنوان از دولت بودجه نگرفت و كاملا مردمي بود. «حاج صادق عبدا...‌زاده» كسي بود كه اعتبارات ستاد جنگ‌هاي نامنظم را از طريق انجمن بازار، ‌اصناف و مردم تامين مي‌كرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com