1402-11-291402-12-09bool(false) همدان جزو استان‌های فعال در انتخابات همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : چهارشنبه ، 9 اسفند 1402

Today : Wed, February 28, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  130967 تاریخ انتشار:  1401-12-22 - 09:56 تعداد بازدید:  442
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان جزو استان‌های فعال در انتخابات

اقتصادی


 دهمین انتخابات اتاق بازرگانی با مشارکت 70درصدی فعالان اقتصادی به پایان رسید.

از 297عضو دارای حق رأی در اتاق، 203نفر پای صندوق‌های رأی آمدند.
باوجود ریزش 173نفری اعضای دارای حق رأی اتاق در این دوره نسبت به دوره نهم اما میزان درصد مشارکت در هر 2دوره برابر است.

2 آیتم میزان ریزش تعداد اعضا و نسبت مشارکت در این دوره نشان می‌دهد که احتمالاً اغلب این 173نفر فعال اقتصادی غیرواقعی بوده که براساس برخی سیاست‌های مدیریت دوره هشتم در اتاق، برای افزایش تعداد اخذ رأی در انتخابات، صاحب کارت عضویت و رأی شده بودند، که با تغییر قوانین در اساسنامه برای انتخابات دوره دهم، فعالان اقتصادی غیرواقعی از این چرخه خارج شدند. البته دربسیاری از اتاق‌های کشور چنین شرایطی حاکم بود؛ به‌طوریکه تعداد بالاترین آراءاخذشده توسط نفر اول در تهران نسبت به دوره نهم از نصف هم کمتر شده و نزدیک به 970 رأی شده است.

این اتفاق به 2دلیل رخ داده؛ یکی اینکه در دوره‌های پیش منعی برای انتخاب یک نفر ثابت به‌عنوان رئیس اتاق در دوره‌های متعدد وجود نداشت به‌طوریکه در یکی از استان‌ها 24سال مدیریت اتاق دست یک‌نفر بود. موضوع بعدی اینکه محدودیتی برای دریافت کارت عضویت اتاق وجود نداشت و فعالان غیرواقعی اقتصادی هم می‌توانستند دارای این کارت شده و پای صندوق‌های رأی بیایند.

اما 4نکته در دوره دهم انتخابات حائز اهمیت نمود می‌کند، نخست اینکه؛ برخلاف تصور بعضی‌ها، انتخابات این دوره با مشارکت فعالانه اعضا مواجه شد که این موضوع ثابت کرد مدیریت 8ساله گذشته و مخصوصاً 4ساله اخیر مخالفان جدی داشته است.
دوم؛ پیروزی قاطع جریان مخالف ائتلاف حاکم بر اتاق و کسب بالاترین آرا توسط 7نفر از این ائتلاف نشان می‌دهد عزم فعالان اقتصادی برای ایجاد تغییر در اتاق جدی بوده است.

سوم؛ شکل‌گیری ائتلاف8نفره به‌جای 15نفره توسط مدیریت فعلی اتاق به معنای این است که عملکرد دوره‌های قبلی مانع گردآوری 15نفر به‌عنوان تیم موافق شده‌است. همین شکست در گردهم آوردن فعالان اقتصادی سبب شد تعدادی از کاندیداها به‌صورت مستقل در انتخابات شرکت‌کنند که از قضا یکی از منتخبان مستقل در حال حاضر عضو هیأت‌رئیسه اتاق بازرگانی است که باوجود خالی بودن ظرفیت ائتلاف به سرپرستی مدیریت حاکم بر اتاق اما ترجیح داده به‌صورت مستقل وارد عرصه انتخابات شود.

چهارم؛ 3نفر از اعضای علی‌البدل نیز عضو ائتلاف اتاقی نو برای همه هستند.
از طرفی دیگر، در این دوره ائتلافی که معتقد به اتاق شیشه‌ای بودند بر اتاق حاکم شدند و فاصله رأی میان آنها و نامزدهای بعدی، فاصله‌ای قابل توجه دارد. این نشان می‌دهد فعالان اقتصادی به برنامه‌های این ائتلاف رأی داده‌اند.
این شرایط بر بسیاری استان‌ها از جمله تهران هم حاکم بود؛ ائتلاف برای فردا هم بر اتاق شیشه‌ای تأکید داشته است.

 اما نکته حائز اهمیت این است که در همه انتخابات‌ افراد مختلف به رقابت پرداخته و سعی می‌کنند پیروز میدان باشند، که احتمال زیر سؤال‌بردن برخی فعالیت‌های گروه مستقر توسط گروه‌های جدید امری طبیعی است، اما در مواردی که تعداد زیادی از افراد تیم مستقر از جایگاه مخالف برآمده و با بیان اعتراضات به مدیریت حاکم از تیم جدا شده و در برابر آنها به رقابت می‌پردازند و حتی برخی نیز چندسال پیش از برگزاری انتخابات جدید استعفا داده و مجدداً وارد عرصه انتخابات می‌شوند، نمره منفی برای مدیریت حاکم محسوب شده و شکست در رقابت را رقم می‌زند. چنین اتفاقاتی شاید در معدود اتاق‌های کشور رخ داده که همدان جزو آنهاست.

در بسیاری از اتاق‌های کشور کمتر از 60 درصد از فعالان اقتصادی پای صندوق‌های رأی آمده‌اند اما در همدان نزدیک به 70درصد مشارکت وجود داشت و با توجه‌کردن به نتایج آرا به‌نوعی اعتراض به عملکرد مدیریت حاکم پی برده می‌شود.

به هرحال کاندیداها می‌توانند تا روز دوشنبه اعتراض خود را به هیأت نظارت بدهند که در نتیجه بررسی اعتراضات احتمال تغییر در نتیجه انتخابات نیز وجود خواهدداشت.

در نهایت اینکه اعلام نظر قطعی شورای عالی نظارت بر انتخابات در تاریخ دهم اردیبهشت 1402 اعلام خواهدشد که پس از آن اتاق در اختیار تیم جدید قرارخواهدگرفت.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com