شورای شهر هواپیما مي‌خرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  89902 تاریخ انتشار:  1397-11-16 - 09:17 تعداد بازدید:  209
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

برای خواب سنگین فرودگاه 80 ساله
شورای شهر هواپیما مي‌خرد

گزارش
 
 سال 1395 در روزنامه همدان پیام در گزارشی نوشتیم، فعالیت شبکه پروازی همدان از 26 تیرماه بار دیگر آغاز خواهد شد که این امر اهمیت خرید هواپیما در استان را بیشتر می کند چرا که خرید هواپیما برای فرودگاه همدان استمرار پروازها را به دنبال خواهد داشت. در این زمینه معاون عمرانی استاندار هم با انتشار اخباری اهمیت این موضوع را تایید کرد و گفت : پایداری پروازهای همدان - کیش و همدان - مشهد در اولویت اصلی توسعه گردشگری همدان است که نیازمند همکاری بخش خصوصی، دولت و رسانه هاست.
  داستان خرید هواپیما 
 مصاحبه ای از وی در تیرماه 1395 در روزنامه همدان پیام انتشار پیدا کرد که در آن عراقی تاکید کرد: خرید هواپیما یکی از اولویتهای اساسی برای همدان محسوب می شود که در دستور کار قرار گرفته و پیگیریهای لازم در این زمینه انجام می شود تا بتوان بخشی از مشکلات پروازها را کاهش داد. زیرساختها گردشگری از سوی دولت ها فراهم می شود اما استمرار پرواز با فعالیت شرکت های مسافربری انجام می شود . در حال حاضر برقراری پروازها در همدان با دشواری های متعدد هر از گاهی عملیاتی شده است اما هرگز پروازها ثابت نمانده است .
پر واضح است که حتی با پای کار آمدن بخش خصوصی اگر بخش دولتی از این پروازها به طور دائم حمایت کند به طور قطع به جایی نمی رسد چرا که شرکت های خصوصی باید به دنبال بازاریابی قوی و توسعه خطوط هوایی باشند. کارشناسان بر این باورند دولت وظیفه دارد زیرساختها را مهیا کرده و زمینه شکوفایی اقتصاد و رفاه را فراهم و امور را به بخش خصوصی واگذار کند. چندی پیش انتقاد سکوت پروازها را به خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز منتقل کردیم اما تا امروز هیچ کس اهمیت برنامه ریزی بر ای پویا شدن فرودگاه همدان را درک نکرده است . روز گذشته کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر به ریاست حسین قراباغی سر از فرودگاه همدان در آورد تا شاید با ارایه نظرات و راهکارهای کارشناسانه این فرودگاه راه به پویا شدن را باز ببیند.
  تقویت حمل و نقل هوایی 
 در این نشست کامران گردان رییس شورای اسلامی شهر همدان در جلسه کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورا که در دفتر مدیرکل فرودگاه برگزار شد، تاکید کرد: بحث گردشگری یکی از اولویت های نخست استان همدان است که در این راستا در سالهای گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته است. وی همچنین گفت : اتفاقات و رویدادهای سال گذشته و امسال نشان داد که ما می‌توانیم در بحث جذب گردشگری موفق عمل کنیم و برای حضور گردشگران داخلی و مخصوصاً خارجی در همدان باید حمل و نقل هوایی را تقویت کنیم.
حسین قراباغی رییس کمیسیون اقتصاد، سرمایه گذاری و گردشگری شورای اسلامی شهر همدان نیز ، گفت: به دلیل اهمیت حوزه گردشگری در همدان این جلسه را در فرودگاه تشکیل دادیم تا نقاط ضعف و قوت را بسنجیم تا در بحث تقویت ترانزیت هوایی شهرمان که در جذب توریست تاثیر بسیار زیادی دارد کمک کنیم. با توجه به دلایل خاص در همدان و بخصوص بحث فرهنگی قالب درآمد مردم، حمل و نقل هوایی و صنعت فرودگاهی مورد استقبال قرار نگرفته است بر این اساس همه دستگاه ها باید همت کنند تا فرودگاه پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین تقویت شود.
  بهترین فرودگاه کشور
سید مسعود عسگریان رییس کمیسیون نظارت، بازرسی و اداری شورای اسلامی شهر همدان همچنین اظهار کرد: ما نمایندگان شهروندان در پارلمان محلی امروز در فرودگاه همدان شاهد هستیم که کارهای خوب و قابل توجهی در ایجاد زیرساخت های فرودگاه انجام شده و این فردگاه را جزو بهترین فرودگاه های کشور تبدیل کرده، بنابراین مطالبه ما نمایندگان مردم این است که با همکاری و کمک متولیان امر از جمله مدیریت ارشد استان و نمایندگان مجلس برای تأمین بودجه جهت خرید یک فروند هواپیما تلاش کنیم و در اختیار استان قرار دهیم.
با توجه به اینکه همدان جزو کلانشهرهای کشور است باید متناسب با شأن مردم فهیم استان به ویژه شهروندان همدانی در بودجه سال ۹۸ سهم مناسبی برای تهیه و خرید هواپیما مختص استان اقدام شود چرا که با قوانین جدید هواپیمای چارتری برای فرودگاه همدان اختصاص نخواهند داد و هواپیمای برنامه‌ی نیز به لحاظ عدم صرفه اقتصادی اعزام نخواهند کرد که در این صورت تمامی زیرساخت‌های ایجادشده بلا استفاده خواهند ماند.
 وعده نماینده مردم هم محقق نشد 
جالب اینجاست که خجسته نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی شهریور ماه 1396ذ به رسانه ها اعلام کرده بود فرودگاه همدان هاب پروازهای داخلی غرب کشور می شوددر زمان یاد شده وی گفت: مقصد بعدی پروازی این فرودگاه عراق، ترکیه و عربستان است که در صورت اخذ مجوز مسیرهای پروازی خارجی فرودگاه به ۳ مقصد ارتقا پیدا می‌کند.
امیرخجسته از فعال شدن فرودگاه همدان خبرداد و افزود: پس از پیگیری ها و تلاش‌های صورت گرفته و بنا به دستور وزیر، هواپیمای ATR با ظرفیت ۷۰ نفر برای بر قراری پرواز ها خریداری و در اختیار فرودگاه همدان قرار گرفت اما این وعده هم هرگز محقق نشد .
فرودگاه بین المللی همدان را به عنوان یکی ازقدیمی ترین فرودگاه های ایران می شناسند. فرودگاه همدان به علت برخورداری از سیستم های ناوبری پیشرفته در زمره ی فرودگاه های منحصر به فرد کشور نیز محسوب می گردد.
در واقع این فرودگاه به دلیل برخورداری از سیستم‌های کمک ناوبری همچون VOR/DME و NDB دارای تجهیزاتی منحصر به فرد است و به همین خاطر به عنوان یکی از مهم ترین فرودگاه های ناحیه ی غرب کشور محسوب می گردد. باند فرودگاه بین المللی همدان نیز مجهز به سیستم‌های روشنایی پیشرفته و کاملی همچون: چراغ های باند، تریشلد، هلدینگ بی، ویندبار و تاکسی وی می باشد.فرودگاه بین المللی همدان در فاصله ی ۸ کیلومتری در ضلع شمال شرقی شهر همدان و در کنار جاده ی اصلی تهران و به مساحت حدود ۲۵۰ هکتار ساخته شده است. اما فرودگاه 8 ساله همدان سالهاست دست به گریبان یکی دو پرواز بیشتر نیست و در حال حاضر شرکت هواپیمایی آتا با انجام ۲ پرواز هفتگی که با هواپیمای فوکر ۱۰۰ و درمسیر همدان به مشهد، مشهد وهمچنین ترکیش بار دیگر پرواز همدان به کیش و بالعکس را انجام میدهد 
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com