1402-11-301402-12-10bool(false) آغاز مرحله دوم طرح زوج و فرد در همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : پنجشنبه ، 10 اسفند 1402

Today : Thu, February 29, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1402، مهار تورم و رشد تولید
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  136380 تاریخ انتشار:  1402-10-30 - 10:44 تعداد بازدید:  272
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دوربین‌های ترافیکی فعال شد
آغاز مرحله دوم طرح زوج و فرد در همدان

نویسنده : سمانه جهانگیری‌عرش

اجتماعی


 ترافیک چندسالی است که در همدان رو به افزایش است و با توجه به اینکه هرچه به مرکز شهر نزدیک می‌شویم بازارها، مکان‌های تاریخی و تعداد ادارات بیشتر می‌شود ساعات ترافیک در این مناطق نیز افزایش می‌یابد.

اواسط اسفندماه سال گذشته بود که به دلیل ترافیک سنگین در همدان طرح نوبتی کردن تردد خودروها را براساس فرد یا زوج بودن شماره آخر پلاک خودروها در یک محدوده مشخص و تعیین شده به مدت یک‌ماه به صورت آزمایشی در همدان اجرا شد که از سوی مسئولان این دیدگاه به وجود آمد که این طرح توانسته موفق عمل کند.

اگرچه طرح زوج‌وفرد در شهرهای بزرگی مانند تهران به منزله مرهمی برای مقابله با آلودگی هوا اجرا شده است اما این طرح همان‌طور که از نامش پیداست به‌معنای مجوز تردد برای شماره پلاک‌های زوج در روزهای زوج و شماره پلاک‌های فرد در روزهای فرد است. یعنی اگر مثلاً عدد مربوط به آخر پلاک خودرو (قسمت 3 رقمی) عدد ۲ است، تنها در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه در محدوده طرح زوج و فرد می‌توانند تردد کنند.

یکی از دلایل اصلی پیاده‌سازی طرح زوج و فرد خیابان‌های شلوغ به‌خاطر مسائل مربوط به آلودگی است. حتی نام دیگر این طرح، طرح آلودگی هوا است؛ البته دلایل دیگری از جمله شلوغی خیابان‌ها و سنگینی ترافیک نیز در شکل‌گیری این طرح دخیل بوده است.

در همین راستا، مسئولان شهری نیز به منظور الگوسازی از شهرهای بزرگ این طرح زوج‌وفرد را در همدان بیشتر برای رفع معضل ترافیک شهری  مطرح کردند تا بلکه با اجرای آن باری از ترافیک همدان برداشته شود، هر چند زمان و مکان اجرای این طرح با سایر شهرهای دیگر تفاوت‌هایی دارد اما آنطورکه باید وشاید تاکنون نتوانسته همچون سایر طرح‌های اجرایی قفل ترافیک همدان را بگشاید.

از نقاط ضعف اجرای این طرح می‌توان به ورودی‌های محدوده ترافیک در شهر اشاره کرد که هنوز به طور کامل مشخص نیست و بافتی را انتخاب کرده‌اند که بیشترین حجم خودرو و ترافیک در آن محدوده تعریف شده است.

حالا پس از گذشت حدود چندین ماه از اجرای طرح زوج و فرد برای تردد خودروها، ضعف‌ها و چالش‌های آن یکی پس از دیگری خودنمایی می کند؛ از نوع رفتار ترافیکی شهروندان گرفته تا نبود دوربین‌های نظارتی ثبت تخلف در محدوده مشخص را می‌توان ضعف‌های اجرای این طرح در همدان دانست که سبب شده‌است معضل ترافیکی از خیابان‌ و بلوارها به کوچه‌ پس کوچه‌های شهر برسد به طوری که رانندگان آشنا به مسیرهای فرعی از این محل ها برای رسیدن به مقصد استفاده کنند.

به طور مثال اگر قرار است طرح زوج و فرد اجرا شود، باید وسایل حمل و نقل عمومی نیز افزایش داشته باشند و در همه خیابان‌ها در دسترس شهروندان باشند تا به راحتی بتوانند به مقصد خود بروند.

با وجود ترافیک سرسام‌آور مخصوصا در خیابان‌های منتهی به میدان مرکزی شهر قطعا اجرای هوشمند طرح زوج و فرد منجر به افزایش رضایت عمومی می‌شود البته مردم نیز باید این طرح و قانون را رعایت کنند و با احترام به آن در راستای کاهش بار ترافیکی شهر مؤثر باشند.

گفتنی است طرح زوج و فرد خودروها در محدوده خیابان‌های پاسداران، میرزاده عشقی، میدان جهاد، خیابان فلسطین، خیابان شهیدان بهادربیگی، بلوار غبار همدانی، بلوار نیروی انتطامی، بلوار بدیع‌الزمان، خیابان هفده‌شهریور، خیابان شهید چیت سازیان و خیابان طالقانی اجرا می‌شود.

در آخرین خبر از پلیس راهنمایی و رانندگی، طرح زوج و فرد تردد خودروها از روز شنبه هفته‌آینده ۳۰ دی ۱۴۰۲ در رینگ اول و دوم شهر همدان اجرا می‌شود.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان گفت: طرح زوج و فرد با بهره‌گیری از سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف در شهر همدان اجرا می‌شود.

غلامعلی همایی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: به دنبال تصویب روان‌سازی ترافیک در هسته مرکزی شهر همدان با اجرای طرح محدودیت زوج و فرد پلاک از اسفند ماه سال گذشته آغاز شد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان همدان اضافه کرد: این طرح مجدد با پیگیری‌های به‌عمل آمده و در راستای اجرای هرچه بهتر طرح سامانه‌های هوشمند ثبت تخلف در رینگ اول و دوم شهر همدان فعال شد و از شنبه ۳۰ دی ماه کنترل و اعمال قانون تخلفات ورود به طرح توسط دوربین‌های کنترل ترافیک ثابت و هوشمند انجام می‌شود.

همایی اظهار کرد: ساعت اجرای طرح محدودیت تردد پلاک‌های زوج و فرد از ساعت ۱۶ الی ۲۱ است و پلاک‌های زوج در روزهای یکشنبه و سه شنبه و پنجشنبه، پلاک‌های فرد در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه مجاز به ورود به محدوده طرح نیستند.

وی از همه رانندگان خواست پلیس را در اجرای طرح زوج و فرد و کاهش بار ترافیکی هسته مرکزی شهر یاری دهند.

به گفته وی به طور حتم اجرای طرح زوج و فرد حدود ۵۰ درصد در کاهش بار ترافکی همدان موثر است.

۴۱۹ هزار دستگاه خودرو و ۱۳۱ هزار دستگاه موتورسیکلت در همدان تردد دارند.

 

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com