غار جهانی در سکوت همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 25 شهريور 1400 - شماره 4129
 
امروز : جمعه ، 26 شهريور 1400

Today : Fri, September 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119535 تاریخ انتشار:  1400-06-16 - 08:29 تعداد بازدید:  130
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

دادستان:تعطیلی علیصدر مصوبه ستاد کروناست
غار جهانی در سکوت

نویسنده : مریم مقدم

گزارش

■ نادری‌فر: امروز مدیرعامل علیصدر انتخاب می‌شود

■ نماینده پرسنل غار: علیصدر آبروی گردشگری است


 مصوبه ستاد کرونا دلیل تعطیلی غارعلیصدر است.
دادستان همدان در گفت‌وگو با همدان‌پیام، در پاسخ به چرایی تعطیلی غار علیصدر گفت:  اماکنی که موجب تردد گروهی باشد براساس مصوبه ستاد کرونا امکان فعالیت نخواهند داشت.

 پرسنل علیصدر بیمه بیکاری می‌گیرند
مدیرکل دفتر اموراجتماعی استانداری همدان نیز در در این زمینه بیان کرد: غار علیصدر در ردیف مشاغل گروه 4 است و براساس مصوبه ستادکرونا تعطیل است.
مهرداد نادری‌فر همچنین افزود: به دلیل آنکه این جاذبه گردشگری در فضای سرپوشیده قرار دارد و از تفریحات آبی محسوب می‌شود امکان فعالیت ندارد.
وی در زمینه چگونگی ادامه فعالیت بخش‌های زیرمجموعه شرکت سیاحتی علیصدر گفت: تصمیم‌گیری برای فعالیت بخش‌های دیگر زیرمجموعه شرکت در جلسات هیأت‌مدیره اتخاذ می‌شود.   نادری‌فر افزود: در حال‌حاضر این شرکت تعطیل است و همه پرسنل علیصدر برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شده‌اند.مهرداد نادری‌فر گفت: تعدادی از پرسنل زحمتکش شرکت سیاحتی علیصدر نگرانی‌هایی از تعطیل شدن غار دارند که درحال صحبت کردن با آنها و رفع نگرانی‌هایشان هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که در حال‌حاضر ادامه فعالیت مدیرعامل فعلی شرکت سیاحتی علیصدر که به عنوان شهردار بهار انتخاب شده است، چیست؟ گفت: امروز 16شهریورماه جلسه هیأت‌مدیره تشکیل و مدیرعامل جدید انتخاب می‌شود.  نادری‌فر بیان کرد: در سال‌های متمادی انتخاب مدیرعامل علیصدر از افرادی خارج از بدنه شرکت سیاحتی علیصدر بود، اما این‌بار هیأت‌مدیره تأکید دارند مدیرعامل از بدنه شرکت سیاحتی انتخاب شود.
در ادامه تعطیلی ممتد علیصدر جمعی از پرسنل شرکت سیاحتی با روزنامه همدان‌پیام ارتباط گرفتند تا مطالبات خود را منعکس کنند.

 علیصدر آبروی گردشگری است
سجاد  زارعی به نمایندگی از پرسنل قراردادی علیصدر در گفت‌وگو با همدان‌پیام، گفت: با تعطیل شدن غار نیروهای درحال اشتغال که بومی روستای علیصدر هستند ابراز نگرانی برای وضعیت فعالیت خود در آینده می‌کنند.
وی افزود: تا پیش از این عنوان شده بود با مجوز ستاد کرونا غار می‌تواند به 70 نفر گردشگر در هر سانس خدمات ارائه دهد، اما اکنون خبر از تعطیلی مطلق است. معرفی ما به بیمه بیکاری برخلاف میل و اراده کارگران علیصدر است و همچنان امیدواریم برای تغییر شرایط تصمیمات لازم اتخاذ شود، علیصدر آبروی گردشگری همدان و منبع درآمد و پویایی روستای علیصدر است.

 متولی علیصدر میراث است
لازم به یادآوری است، در حال‌حاضر متولی غارعلیصدر وزارت میراث‌فرهنگی‌ است و شرکت علیصدر بهره‌بردار این مجموعه است، اما اصلی‌ترین تصمیمات در این شرکت برای غار اتخاذ می‌شود.
از سال 1399براساس‌دستورالعمل حفاظت و بهره‌برداری از غارها وزارت میراث‌فرهنگی متولی غارعلیصدر شد و یک قرارداد 3ساله بین شرکت سیاحتی علیصدر و میراث‌فرهنگی بابت سال‌های 1401، 1400، 1399 در این زمینه منعقد شد که طبیعتاً پس از پایان 3 سال مزایده‌ای بابت انتخاب بهره‌بردار جدید از سوی وزارت میراث‌فرهنگی برگزار می‌شود و اگر ارگان، سازمان یا بخش خاصی توانایی تصاحب متولی‌گری غار را داشته باشد ورود خواهد کرد.
مجموعه علیصدر یکی از بزرگترین مجموعه‌های گردشگری به دلیل اشتغال نیروی انسانی  است و این ویژگی مرهون ماهیت خاص علیصدر است.
علیصدر در حال‌حاضر 216 نفر پرسنل داشت که 166نفر آن در غار مشغول بودند از این تعداد 97 درصد بومی منطقه و 20 نفر در مجتمع عباس‌آباد و 25 نفر هم در دفتر مرکزی اشتغال داشتند.
 غارعلیصدر یکی از غارهای تالابی ایران و از معدود غارهای آبی جهان است که لقب بزرگترین غارآبی جهان را به خود اختصاص داده است. این تفسیر برای نگین گردشگری غرب کشور کافی است تا همیشه نقش تأثیرگذارش بر جذب گردشگر به سمت همدان و کسب درآمد از غار را متذکر شود.
غار علیصدر بیست‌وسومین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث‌فرهنگی در ۱۵دی ماه ۱۳۸۷ در فهرست میراث‌طبیعی ایران قرار گرفت، اما آنچه برای فعالان و کارشناسان گردشگری پرسش‌برانگیز است این نکته است که چرا در استان به جای تمرکز بر توسعه راهکارها در راستای معرفی و توسعه این جاذبه گردشگری تمرکز بر روی حواشی بیشتر است.
روستای علیصدر به واسطه وجود بزرگترین غار آبی جهان هرساله میزبان تعداد زیادی از مسافران و توریست‌های داخلی و خارجی است با آنکه این روستا فرای اشتغال در غار می‌توانست بر روی کسب درآمد و کارآفرینی به واسطه تولیدات محلی و ارائه خدمات به یک روستای گردشگری به معنای واقعی تبدیل شود، اما همواره نگاه اهالی تنها به اشتغال در غار بوده و بس و این همان نکته‌ای است که امروز با بسته شدن درهای غار اقتصاد جامعه محلی علیصدر را با چالش روبه‌رو می‌کند.


■ امروز نوزدهمین مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر توسط هیأت‌مدیره انتخاب و معرفی می‌شود.
نخستین‌بار مردادماه سال 1370 امیرجلال فراهانی نخستین عنوان مدیرعاملی این شرکت را به خود اختصاص داد. وی پس از 11 ماه جای خود را به محمدرضا عراقچیان داد تا به مدت 12ماه مدیرعاملی این شرکت را تجربه کند پس از آن رسول اکبری با 63ماه سابقه مدیرعاملی جای خود را به حسن نعمتی و پس از آن امیررضا یوسفیان، اسدا... بیات، گودرز کریمی، ابراهیم ایریانی، ناصر محمودی‌فر، محمدرحیم سلیمانی، حمیدرضا مومنی، علیرضا عبدلی، حسن جوادیانچی، حسن اسلامیان، حمیدرضا یاری، مجید درویشی، غلامحسین تقوی یکی پس از دیگری در سمت مدیرعاملی علیصدر انتخاب شدند که قریب به اتفاق آنها گزینه‌هایی بودند که از خارج از بدنه شرکت علیصدرحکم مدیرعاملی را گرفتند تا اینکه هجدهمین قرعه به نام مهدی مجیدی افتاد و وی 18 ماه پس از آن به عنوان شهردار بهار انتخاب شد.
امروز قرار است براساس شنیده‌ها از بین 2 گزینه داخلی شرکت، سیداحمد حسینی قائم‌مقام شرکت سیاحتی علیصدر و علی‌محمد عنایتی‌اکمل مدیر حراست شرکت سیاحتی و مسئول حراست فرمانداری کبودراهنگ یکی به عنوان مدیرعامل انتخاب‌شود.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com