1397-08-161397-08-26bool(false) 1397-08-161397-08-26bool(false) همدان نخستین استان مجری طرح کتابخوانی عشایر همدان پیام
 
 
شنبه - 26 آبان 1397 - شماره 3338
 
امروز : شنبه ، 26 آبان 1397

Today : Sat, November 17, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83157 تاریخ انتشار:  1396-08-20 - 05:45 تعداد بازدید:  169
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان نخستین استان مجری طرح کتابخوانی عشایر

فرهنگی

 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه همدان به عنوان نخستین استان، طرح ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی به عشایر را در دستور کار دارد، گفت: این طرح در حال انجام است و امیدواریم اقدامات بعدی با سرعت بیشتری برای عشایر صورت بگیرد.
به گزارش فارس، عاطفه زارعی ، اظهار کرد:  هفته کتاب، کتابخوانی و کتاب‌دار، امسال نیز طبق روال هر ساله از 20 آبان ماه آغاز و تا دوم آذر ماه ادامه دارد که البته اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان فعالیت خود را در این هفته به صورت ویژه آغاز خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه  اداره‌ کل کتابخانه‌های عمومی استان طی سال در حوزه فرهنگی اقدامات مختلفی انجام می‌دهد، افزود:کتابخانه‌های عمومی مکانی برای عرضه علم، آموزش مادام‌العمر دانش، پرورش خلاقیت و مکانی برای لذت بردن از کتاب‌خوانی خصوصاً برای کودکان و نوجوانان است.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه کتابداران، مسئولیت کتابخانه‌ها را برعهده داشته و خدمات فرهنگی به جامعه ارائه می‌دهند، ادامه داد: این قشر سعی می‌کنند با توجه به نیاز و رفتار حاکم بر جامعه خدمات فرهنگی ارائه دهند.
وی با  تأکید بر اینکه امیدواریم بتوانیم در راستای تغییر رفتارها، کاهش آسیب‌ها، تغییر رویکردها و آموزش مهارت‌ها به جامعه شهری، روستایی و عشایر گام‌های بزرگی برداریم،‌ اضافه کرد: برگزاری نشست‌های فرهنگی با گروه‌های مختلف، بازدید از کتابخانه‌ها و افتتاح کتابخانه‌، تشویق از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی، برگزاری همایش با کتابداران و... از برنامه‌های پیش‌بینی شده در هفته کتاب، کتابخوانی و کتاب‌دار است.
زارعی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه کتاب و کتابخوانی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه استان در طول یک سال اخیر افتخارات خوبی به دست آورده است که این نشان از تلاش کتابداران در تمام حوزه‌های کتاب در 110 باب کتابخانه استان دارد.
 مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان از افتتاح یک کتابخانه شهری در هفته کتاب در همدان خبر داد و افزود: در استان تنها دو شهر زنگنه و فرسفج تویسرکان فاقد کتابخانه بودند که کتابخانه عمومی فرسفج تویسرکان در هفته کتاب افتتاح می‌شود.
 برای کاهش آسیب‌های اجتماعی به جامعه کتابخوان نیاز داریم
زارعی با اشاره به اینکه در حوزه توسعه کتابخانه‌های روستایی از کمک خیرین برخوردار شده‌ایم، افزود: خوشبختانه فرهنگ ایجاد کتابخانه توسط خیرین و انجمن‌های خیرین کتابخانه‌ساز و بانک‌ها شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه در حال رایزنی با مسئولان بانک پاسارگاد هستیم تا در بسیاری از مناطق روستایی محروم فاقد کتابخانه، کتابخانه‌ای ایجاد کنند، گفت: خیرین، کارآفرینان و تولیدکنندگان در این حوزه وارد شده‌اند و در واقع همه به این مسأله اذعان دارند که برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و تثبیت رفتارهای خوب در جامعه نیاز به جامعه کتابخوان داریم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان بیان کرد: بسیاری از خیرین در حوزه‌های مختلف نظیر خرید کتاب، عضویت اعضاء، ساخت کتابخانه و تعمیرات، تهیه تجهیزات و سیستم‌های گرمایشی برای کتابخانه ورود خوبی داشته‌اند.
وی با اشاره به اینکه قبلاً در دو جامعه شهری و روستایی خدمات ارائه می‌شد که در حال حاضر جامعه عشایر نیز اضافه شده است، خاطرنشان کرد: برای ارائه خدمات به این جامعه نیز برنامه‌ریزی‌هایی آغاز شده و در این زمینه با اداره‌ کل آموزش و پرورش و امور عشایر جلساتی برگزار کرده‌ایم.
زارعی با بیان اینکه همدان به عنوان نخستین استان، طرح ارائه خدمات کتاب و کتابخوانی به عشایر را در دستور کار داشته است، افزود: عشایر به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که برخی به مدت طولانی در یک منطقه ساکن می‌شوند که از خدمات آنجا بی‌بهره هستند اما امیدواریم با کمک سازمان‌های مربوطه و با تأیید نهاد کتابخانه‌های عمومی بتوانیم در استان طرح‌هایی را در حوزه تشویق به کتابخوانی برای آنها اجرا کنیم.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان با اشاره به خطرات استفاده از فضای مجازی، تصریح کرد: ما باید به نوجوانان و جوانان یاد دهیم که بستر فضای مجازی یک بازار مکاره است و  باید اطلاعات درست از نادرست در این فضا تشخیص داده شود.
وی اضافه کرد: گاهی اوقات در بازدید از مناطق محروم روستاها خوشحالی زاید‌الوصفی نصیبم می‌شود چرا که برخی از کودکان و نوجوانان در این مناطق پس از مدرسه وارد محیط کتابخانه می‌شوند، این یعنی عشق به کتاب و کتاب‌خوانی که شهری و روستایی ندارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان خاطرنشان کرد: برخی از افراد در همین روستاها برای کمبود کتاب در کتابخانه روستایشان به من انتقاد می‌کنند و درخواست کتاب‌های جدید دارند و این برای من و نیروهای کتابخانه بسیار خوشحال‌کننده و دلگرم‌کننده برای ادامه راه است و خود را مسئول رفع نیاز این افراد می‌دانم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com