شهردار ماندگار شد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  74222 تاریخ انتشار:  1395-08-02 - 05:45 تعداد بازدید:  5783
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شهردار ماندگار شد

اخبار

■ سازمان بازنشستگی می‌گوید رسولی 3 سال دیگر می‌تواند بماند

رسولی همچنان شهردار همدان خواهد بود؛ این را صبح روز گذشته سخنگوی شورای شهر همدان اعلام کرد تا پایانی باشد بر حرف و حدیث یک ماه و دو سه هفته‌ای که از بازنشستگی رسولی و کنار رفتن او حکایت می‌کند. بر اساس پاسخ نامه سازمان بازنشستگی به شورای شهر همدان مصطفی رسولی بر اساس سنوات خدمتی هنوز سقف خود را پر نکرده و تا پایان دوره چهارم شورای شهر که راه زیادی هم به آن نمانده شهردار همدان خواهد ماند.
بر اساس این نامه که صبح دیروز در صحن علنی شورای شهر مورد بررسی اعضا ‌قرار گرفت رسولی شهردار همدان دارای 27 سال و 6 ماه سنوات خدمتی بوده و بازنشسته محسوب نمی‌شود.
گردان با اعلام اینکه رسولی به عنوان شهردار همدان باقی مانده و به فعالیت خود ادامه می‌دهد گفت: تصمیمی برای تغییر شهردار همدان از گذشته نبود ولی بنا به مسأله بازنشستگی مباحث مربوط به تغییر شکل گرفته بود که با نامه سازمان بازنشستگی این مسائل منتفی است.
زمزمه‌های تغییر رسولی با استناد به بازنشستگی او ابتدا نه از درون شورا بلکه با نامه‌ای از معاونت عمرانی استانداری آغاز شد. نامه‌ای که در آن از شورای شهر خواسته شده بود که با توجه به بازنشستگی شهردار در فکر جایگزین برای وی باشد. این اقدام با موافقت و مخالفت اعضای شورای شهر روبه‌رو شد تا اینکه رضا میرزایی رئیس شورای شهر اعلام کرد تا اعلام نظر سازمان بازنشستگی کشوری درباره بقا یا رفتن رسولی شورا او را همچنان شهردار می‌داند اگرچه که روزهای پس از این گفت‌وگوی رسانه‌ای از تبعیت از قانون و آمادگی برای تصمیم جدید سخن گفت.
ماجرای بازنشستگی شهردار همدان یک‌بار دیگر در فروردین ماه سال گذشته نیز باز شده بود که در آن زمان مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری همدان و رئیس شورای شهر وقت ادامه فعالیت شهردار همدان را منوط به صدور مجوز وزارت کشور در آن زمان اعلام کردند که پس از پیگیری‌های بسیار این مجوز برای سید مصطفی رسولی شهردار همدان صادر شد.
 مانور 3 جریان در شورا برای انتخاب شهردار
اما با مطرح شدن پرونده بازنشستگی شهردار همدان در چند هفته اخیر از درون شورا صداهای مختلفی شنیده شده که حکایت از مانور جریانات ناهمسو در این قضیه بود. دسته‌ای از اعضای شورای شهر با استفاده از فرصت پیش آمده و البته به پشتیبانی ذی‌نفوذان خارج از شورا به دنبال جایگزین کردن مهره دلخواه خود بودند. در سوی دیگر عده‌ای با مخالفت با این حرکت اگرچه در ظاهر طنین حمایت از رسولی را داشتند اما از مدت‌ها قبل با چشمداشت به انتخابات سال آینده به دنبال جایگزینی برای وی بودند. با تحرکات اعضای همسو با نامه بازنشستگی شهردار،‌گروه مخالف با دست زدن به عملیات ایذایی به دنبال ممانعت از برآمدن گزینه جدید در شهرداری بودند.
اما برخی اعضای شورای شهر نیز از ابتدا با طمأنینه و تأمل موضوع را پیگیری و به دنبال سرانجام ماجرا بودند تا تدبیر لازم را به کار بگیرند. تدبیری که پیش‌بینی برخی گزینه‌ها در صورت اعلام نظر نهایی بازنشستگی شهردار را هم در آستین خود داشت که از جمله آنها یکی از اعضای شورا و یکی از معاونان رسولی بود. آنچه اما در ماجرای بازنشستگی شهردار همدان عیان شد رقابت پیچیده اعضای شورا برای صندلی‌ها در دور آینده است. رقابتی که به سیاق دوره‌های سابق یک سر آن به دایره‌های صاحب نفوذ خارج از شورا باز می‌گردد. این حوزه‌ها هنوز آنقدر قدرت دارند که می‌توانند شهرداری را جابه‌جا کنند. از درون این مانورها لیست‌های سال آینده انتخابات شورای شهر پنجم هم بیرون خواهد آمد.
 ثبات شهرداری با بقای رسولی
سست شدن امور و به هم ریختگی سامان مدیریت یکی از عواقب زمزمه‌های طولانی‌مدت تغییر مدیران در هر سازمانی است. با پیچیدن خبر بازنشستگی شهردار این حکایت در سامان مدیریت شهری نیز در حال رخ دادن بود که اینک با حکم بر بقای وی پایانی بر تمام حرف و حدیث‌ها باید زد. حرف و حدیث‌هایی که تا یارکشی‌های سیاسی و امتیازگیری‌ها برای انتخاب شهردار بعدی هم پیش رفته بود.
رسولی در جمع شهرداران باسابقه
اکنون با ادامه کار رسولی او چهارمین شهردار با سابقه‌ای می‌شود که توانسته در یک دوره شورا بیش از 3 سال به عنوان شهردار باقی بماند. او که پیش از این در دوره‌های مختلف سرپرستی شهرداری همدان را بر عهده داشته تیرماه سال 93 پس از استعفای یوسفیان به عنوان شصت و یکمین شهردار همدان انتخاب شد.
 رکورد
اگر کارنامه مرحوم بهنامجو (شهردار سال‌های 65 تا 70 ) را به عنوان سرآمد بلامنازع شهرداران همدان تا به اکنون جدا کنیم پس از او نام مسعود عسگریان است که با 5 سال سابقه رکورددار سکان‌داری مدیریت شهری همدان و همراهی با شورای شهر بوده است. وی حتی با روی دادن پرونده حکم دیوان عدالت اداری نیز همچنان شهردار همدان باقی ماند و در نهایت در دوره چهارم تغییر پیدا کرد.
 امیررضا یوسفیان نیز با 4 سال و 10 ماه رتبه‌دار حضور در شهرداری همدان بوده است. او یک دوره از سال 1378 تا 1382 و با انتخاب دوره اول شورای اسلامی شهر شهردار همدان شد و دوره بعد نیز مرداد ماه 92 بود که صدارتش بر شهرداری همدان چند ماهی بیشتر قد نداد تا در نهایت در خرداد ماه 93 با استعفا شهرداری را ترک کند.
پس از او مصطفی رسولی که در ابتدای شورای چهارم در رقابت با یوسفیان برای انتخاب شهردار بازمانده بود این بار با اکثریت آرا اعضای شورا دومین شهردار شورای چهارم شود که با حکم روز گذشته سازمان بازنشستگی رسولی همچنان کلیددار شهرداری همدان تا پایان شورای چهارم باقی ماند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com