1399-10-171399-10-27bool(false) کرونا را مواظب باشیم یا جماعت بی‌خیال را همدان پیام
 
 
شنبه - 27 دي 1399 - شماره 3952
 
امروز : شنبه ، 27 دي 1399

Today : Sat, January 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110703 تاریخ انتشار:  1399-05-11 - 07:00 تعداد بازدید:  59
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کرونا را مواظب باشیم یا جماعت بی‌خیال را

یادداشت


 همه‌گیری ویروس کرونا در شهرهای استان همدان در هفته‌های اخیر به اوج خود رسیده است و آمارهای رسمی و غیررسمی در این‌باره بسیار نگران‌کننده و ترسناک است.
در همین ارتباط به‌رغم هشدار‌ها و توصیه‌های شدید منابع مسئول نسبت به لزوم مراقبت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس مرگ‌بار کرونا، ولیکن هنوز اغلب مردم و متأسفانه بیشتر قشرهای جوان هنوز به عمق فاجعه پی نبرده‌اند و در عوالم خود سیر می‌کنند و همین بی‌توجهی‌های شبهه‌انگیز است که به دامنه نگرانی‌ها می‌افزاید و آدم عاقل می‌ماند مواظب کرونا با شد یا این جماعت بی‌خیال!!!
اگرچه برخی آمار‌های رسمی اما تخمینی حاکی از این است که به‌طور میانگین حدود 60 درصد مردم کشورمان خطر کرونا را جدی گرفته و حداقل در بیرون خانه از ماسک استفاده می‌کنند، اما وقتی در بسیاری نقاط شلوغ و پر رفت‌وآمد کلانشهر خودمان همدان، به رفتار همشهریان برای استفاده از ماسک دقت می‌شود، آن رقم 60 درصدی زیر سؤال می‌رود و امیدواری‌ها نسبت به موضوع تبدیل به یأس می‌شود! اجازه بدهید بی‌پرده عنوان کنیم که پویش استفاده عمومی از ماسک برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در نقاط مختلف شهر بستگی به سطح فرهنگ و نگرش مردم هر کوی و محل و گذرگاه به مسائل عمومی دارد! در این‌باره می‌توان با توجه به مشاهدات عینی خبرنگار ما، با صراحت اظهارنظر کرد که در نقاط مرکزی شهر همدان و مکان‌های عمومی و مراکز خرید هسته مرکزی و همچنین نواحی جنوبی شهر و امتداد‌های غربی و شرقی آن، اکثریت کسبه و فروشندگان و همشهریانی که به هر دلیل رفت‌وآمد دارند، بیشتر از ماسک استفاده می‌کنند و حتی افراد خردسال در چنین نقاطی از شهر، نشان می‌دهند متوجه خطر کرونا هستند و در حد بضاعت شعور اجتماعی خود رعایت می‌کنند!
اما متأسفانه هر چقدر در نقاط شمالی و محلات پایینی شهر تأمل می‌کنی، نگرش‌ها نسبت به خطر و واقعیت کرونا کمرنگ‌تر می‌شود و واقعاً برخی موارد بسیار تأسف‌آور است.
نگارنده در یادداشت‌های ماه‌های پیش با توجه به وضعیت کرونایی چند استان همجوار و تردد بسیار بالای هم‌وطنانمان از این مناطق به همدان برای انجام امور مختلف روزمره هشدار داده بودم که باید مراقبت بیشتری به عمل بیاوریم و درحال‌حاضر نیز بیشترین تردد و سفر‌های کاری و گاهی سیاحتی به همدان از همین استان‌ها است و اتفاقا هدف از چنین سفر‌های کاری علاوه بر مراکز درمانی و مجتمع‌های پزشکی، بازار بنکداری‌ها و حول ‌و هوش چاپارخانه همدان است که کمترین نشانه‌های پویش استفاده از ماسک در چنین مکان و بازار و عمده‌فروشی‌ها و خدمات فنی و صنعتی قابل مشاهده و قضاوت می‌باشد.
نکته تأسف‌بار اینکه، مشاهده می‌شود کسبه صاحبان حرفه‌های فنی و مکانیکی‌های انبوه منطقه وسیع خیابان کارگر و اراک و قلیانی و اطراف آن که مراجعه‌کننده زیادی هم دارند در اجتماعات و تراکم کاری چندین نفری خود به نحو محسوسی خیلی کم رعایت می‌کنند. علاوه بر این اگر قرار باشد به میزان مشارکت شهروندان از قشرهای مختلف شهر برای جدی گرفتن خطر کرونا و رعایت اصول بهداشتی نمره داده شود، نمره سازمان‌ها و ادارات و شرکت‌ها و مراجعه‌کنندگان آن بسیار بالاتر از کسبه و عابران بی‌هدف در نقاط پرتردد شهر خواهد بود.
جالب است به این نکته تلخ هم اشاره کنیم که درجه سخت‌گیری‌ها در بانک‌ها و مکان‌های این‌چنینی برای رعایت اصول بهداشتی قانون کرونا در بالا و پایین شهر بسیار متفاوت است و همکاری خود مردم نیز در نقاط چندگانه شهر فرق می‌کند! و حرف آخر اینکه، چه می‌توان کرد!!!

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com