کرونا ویروس به موزه ها هم رحم نکرد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : جمعه ، 9 خرداد 1399

Today : Fri, May 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108619 تاریخ انتشار:  1399-02-29 - 09:47 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کرونا ویروس به موزه ها هم رحم نکرد

فرهنگی


 کرونا به مناسبت روز جهانی موزه‌ هم رحم نکرد . این ویروس که یکی از اهدافش گویا سقوط جایگاه گردشگری در دنیاست امسال 18 می را بهانه قرار داد تا  برنامه‌هایی  همچو بازدید رایگان از موزه‌های ؛ برگزاری نمایشگاه، کارگاه و مسابقه را نیز مجازی کند .
امسال به‌دلیل شیوع ویروس کرونا همه برنامه‌های مناسبت هفته میراث فرهنگی به شکل مجازی برگزار می‌شود.
همچو دیگر استانها در جای جای کشور و جهان ؛  متولیان امور میراث فرهنگی در همدان نیز بر آن شدند تا به مناسبت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی بازدید از موزه‌های استان را به پخش زنده در فضای مجازی با قابلیت اپلیکیشن اینستاگرام سپردند تا مقابله با کرونا ویروس را مدیریت کنند .
بازدید از موزه های استان در هفته یاد شده هر روز ساعت 18 از صفحات مجازی میراث فرهنگی همدان به صورت مجازی پخش خواهد شد .
نزدیک به 3 ماه است که مناسبت‌های مختلف تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا قرار گرفته است و  مسئولان به‌دلیل جلوگیری از ابتلا مردم به این ویروس بسیاری از مناسبت‌ها را به شکل مجازی برگزار می‌کنند.
تا چند وقت پیش کمتر کسی فکرش را می‌کرد که روزی مسافرت‌ها، جشن‌ها، اعیاد، کلاس‌ها و... مجازی برگزار شود اما یک ویروس تمام تصورات را بهم ریخت و سبب شد که بسیاری از برنامه‌ها مجازی برگزار شود.
در این بین «18 می» که از سال 1977 به‌نام روز جهانی موزه‌ها نام‌گذاری شد از این قاعده مستثنی نبود. برنامه‌هایی که هر سال به صورت حضوری به مدت یک روز تا یک هفته برای این رویداد درنظر گرفته می‌شد امسال به شکل مجازی برگزار می‌شود.
هرسال شورای بین‌المللی موزه (ایکوم) یک شعار برای روز جهانی موزه انتخاب می‌کند که امسال شعار روز جهانی موزه‌ها را با هدف تقویت افزایش تنوع در مؤسسات فرهنگی و کارکنان موزه‌ها و حمایت کردن از ابزارهایی برای تشخیص و غلبه بر تعصبات در آنچه موزه‌ها به نمایش می‌گذارند و یا داستان‌هایی که روایت می‌کنند، "موزه‌ها برای برابری، تنوع و فراگیری" انتخاب کرده است.
تشکیل موزه نه‌تنها در حفظ میراث فرهنگی برای آیندگان مهم است بلکه سبب جذب گردشگر و افزایش درآمدزایی برای کشور می‌شود.
رکود در کسب و کار گردشگری از اثرات شیوع ویروس کرونا در کشور بود و موزه‌ها و اماکن تاریخی هم اثرات منفی این ویروس بی‌بهره نماندند و خسارت زیادی را متحمل شدند. طبق آخرین اخباری که به دست آمده هنوز زمان مشخصی برای بازگشایی موزه‌ها تعیین نشده است اما پژوهشکده حفاظت و مرمت راهنمای مقابله با کرونا در موزه‌ها را منتشر کرده تا زمانی که موزه‌ها بازگشایی شدند مردم طبق اصول بهداشتی از این اماکن دیدن کنند.
این دستورالعمل براساس آخرین توصیه‌های سازمان بهداشت، معاونت بهداشت، ایکوم، انجمن موزه‌داران آمریکا و غیره تهیه و تدوین شده است.
 این پروتکل در روز دهم اردیبهشت توسط نسرین نوحی باباجان، سمیه کاظمی، سحر نوحی، ماندانا طیبی، پرستو عرفان منش، فاطمه حاجیان از کارشناسان پژوهشکده حفاظت و مرمت به ریاست رضا رحمانی رئیس این پژوهشکده تهیه شده است همچنین با توجه به اینکه دستورالعمل‌های مقابله با کووید ۱۹ به صورت مستمر براساس یافته‌های جدید به روز می‌شوند، بنابراین همواره باید به روزترین دستورالعمل‌های ارائه شده توسط سازمان جهانی بهداشت، وزارت بهداشت و... مورد توجه قرار گیرند.
در این دستورالعمل درباره بهداشت در محیط اداری موزه، توصیه‌های خود مراقبتی کارکنان، مواد گندزدا، اعمال سیاست‌هایی برای فاصله‌گذاری اجتماعی در محیط کار، شناسایی و غربالگری افراد بیمار، پاکسازی و گندزدایی مخازن و بخش‌های نمایشگاهی در موزه‌ها، پاکسازی و گندزدایی در کتابخانه‌ها، حفاظت از آثار تاریخی در تعطیلی طولانی مدت، فعالیت‌های مقدماتی پیش از تعطیلی موزه، بازگشت به حالت عادی، راهنمای استفاده از روش‌های دیجیتال برای حفظ ارتباط با مخاطبان در زمان تعطیلی موزه و سیاست‌های کلی مقابله با بیماری‌های همه‌گیر در موزه‌ها مواردی ذکر شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com