بازار داغ «بازی‌های رومیزی» و کپی‌برداری بدون پیگرد قانونی! همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138299 تاریخ انتشار:  1403-03-23 - 13:44 تعداد بازدید:  274
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بازار داغ «بازی‌های رومیزی» و کپی‌برداری بدون پیگرد قانونی!

فرهنگی


طراحی بازی‌های رومیزی تحت تأثیر کپی‌کاری قرار گرفته است و با توجه به اینکه ما در ایران مشکلات حقوقی ناشی از رعایت نکردن قانون کپی‌رایت بین‌المللی را نداریم و پیگیری قضایی مؤثری نیز علیه کپی‌کننده اتفاق نمی‌افتد که به خودی خود این مشکل همچنان پابرجاست.

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ارائه توضیحاتی درباره روند شکل‌گیری فرهنگ استفاده از بازی‌های رومیزی درعین حال به تشریح چالش‌های این حوزه از جمله کپی‌برداری از ایده بازی‌های خارجی توسط برخی طراحان داخلی اشاره کرد.

لیلا بابایی با اشاره به قدمت بالای این بازی‌ها، گفت: این بازی‌ها در اغلب فرهنگ‌ها و جوامع بشری در طول تاریخ وجود داشته است. بازی‌های رومیزی با ورود به فرهنگ‌های مختلف تکامل یافتند و ریشه عمیقی در سبک زندگی انسان‌ها و تعامل آنها با یکدیگر داشتند.

وی با بیان اینکه بازی‌های رومیزی با ورود به ایران هم بر فرهنگ اثرگذار بوده‌اند، اظهار کرد: تعدادی از مکان‌های تاریخی، آثار و اسناد مهم به شناسایی بازی‌ رومیزی مربوط به تمدن جیرفت در ایران را اشاره می‌کنند.

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، تأکید کرد: فرقی نمی‌کند کدام تمدن نخستین بازی رومیزی را ابداع کرده‌ است، بلکه این مهم است که تقریباً تمام جوامع بشری به بازی و بازی رومیزی علاقمند بوده و سعی در توسعه و تکامل آن داشته‌اند.

بابایی با بیان اینکه اقبال به بازی‌های رومیزی تا روزگار فعلی تداوم پیدا کرده است، ادامه داد: در سال‌های اخیر با توسعه «کافه‌های بازی رومیزی یا کافه بُردگیم» در سطح جهانی و همگام با آن در ایران و همچنین فعالیت شرکت‌ها و مجموعه‌های تولیدکننده بازی‌های رومیزی تمایل مردم هم به انجام این بازی‌ها افزایش یافت زیراکه این بازی‌ها بهترین بهانه برای دور هم جمع‌شدن اعضای خانواده و دوستان است. علاوه بر آن بازی‌های رومیزی می‌توانند به فاصله گرفتن از فناوری و دنیای پر مشغله امروزی کمک کرده و سبب ارتباط با دیگران شود.

 بازی‌های رومیزی بهانه‌ای برای دوری از دنیای اینترنت

به‌گزارش ایسنا، مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با تأکید بر اینکه بازی‌های رایانه‌ای در دسته‌بندی بازی‌های رومیزی قرار ندارند، گفت: فعالان حوزه بازی‌های رومیزی یعنی طراحان و توسعه‌دهندگان این بازی‌ها تلاش می‌کنند تا راهی جذاب برای سرگرمی، آموزش، انتقال مفاهیم، فرهنگ و ... فراهم کنند تا مخاطب برای ساعتی از دنیای اینترنت جدا شود.

 بومی‌سازی تحت تأثیرکپی‌کاری!

بابایی در پاسخ به پرسش درباره نقش واردات و از سوی دیگر بومی‌سازی بازی‌های رومیزی، بیان کرد: آنچه بیش از واردات در این حوزه شایان توجه است موضوع کپی بازی‌های رومیزی خارجی است که سبب شده موضوع بسیار مهم طراحی تحت تأثیر کپی‌کاری قرار گیرد؛ به گونه‌ای که تولیدکنندگان تمایلی برای سرمایه‌گذاری برای طراحی نداشته و بازی‌ها را کپی کنند.

وی با تأکید بر اینکه این موضوع آسیب‌زاست، ادامه داد: این بازی‌ها برای کشورهای دیگر با فرهنگ‌های دیگر و گاهی با مقاصد خاص طراحی شده‌اند و گاهی به شدت با فرهنگ ما مغایرت دارند. با توجه به اینکه ما در ایران مشکلات حقوقی ناشی از رعایت نکردن قانون کپی‌رایت بین‌المللی را نداریم و پیگیری قضایی مؤثری نیز علیه کپی‌کننده اتفاق نمی‌افتد، این مشکل همچنان پابرجاست. در سال‌های اخیر سعی کردیم در کانون با برگزاری رویدادهای مختلف به شناسایی و معرفی طراحان بازی‌ها بپردازیم. همچنین با تولید طرح‌های داخلی زمینه را برای حمایت از طراحان فراهم کنیم.

 انجام بازی‌های رومیزی چه فوایدی دارد؟

مدیرکل سرگرمی‌های سازنده و بازی‌های رایانه‌ای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره مزایای انجام بازی‌های رومیزی، توضیح داد: این بازی‌ها فواید بسیاری برای سلامت روان، کاهش استرس، بهبود عملکردهای شناختی، تقویت ارتباطات اجتماعی، بهینه‌سازی ذهن آگاهی، فضاسازی برای رقابت مثبت، فاصله گرفتن از تکنولوژی حتی به صورت محدود، افزایش صبر و انعطاف‌پذیری، بهبود مهارت‌های ارتباطی، تقویت حافظه و... دارند.

وی توسعه فضاهای سالمی که نوجوانان و جوانان بتوانند در آنجا با بازی‌های رومیزی مناسب سرگرم باشند را عاملی برای رشد انواع مهارت‌های آنها دانست و گفت: بازی‌های رومیزی حتی می‌توانند به عنوان معیار برای بررسی ویژگی‌های مختلف فردی مانند خلاقیت، انتخاب استراتژی، توانایی کار تیمی و گروهی، توان رهبری دیگران، مذاکره درست و ... مورد استفاده قرار گیرند؛ به شکلی که این روزها برخی شرکت‌ها برای استخدام و احراز شرایط افراد برای به کارگیری در موقعیت‌های خاص از بازی‌های رومیزی استفاده می‌کنند.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com