کارآفرینان؛ محرک اقتصاد دانش‌بنیان همدان پیام
 
 
شنبه - 8 آذر 1399 - شماره 3910
 
امروز : يكشنبه ، 9 آذر 1399

Today : Sun, November 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  113550 تاریخ انتشار:  1399-09-01 - 09:37 تعداد بازدید:  40
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

کارآفرینان؛ محرک اقتصاد دانش‌بنیان

یادداشت


 ۱- امروزه تلاش برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان و حفظ آن یکی از ویژگی‌های کشورها و مدیرانی است که می‌خواهند توسعه‌ای انسان‌محور را تجربه کرده و دانش را در خدمت اهمیت دادن به انسان درآورند.
البته این کار به‌سادگی بیان آن نیست؛ زیرا سال‌ها اقتصاد برای اقتصاد و بی‌توجهی به انسان در جهان حاکمیت داشته و تغییر آن به سمت بهره‌برداری از دانش و اهمیت دادن به انسان، همت والایی می‌طلبد.

۲- برای دستیابی به اقتصاد دانش‌بنیان باید انسان‌هایی در حوزه اقتصاد فعال شوند که مجهز به دانش و علم روز بوده و مهارت لازم را دارا باشند.
به همین دلیل باید تلاش شود تا تفکرات در دانشگاه و مراکز پژوهشی به‌سمتی برود که اهمیت دادن به انسان، هدف باشد.
 انسان توانمندی که با نیروی تفکر خود منشأ اثر است تا این تحول در اقتصاد دانش‌بنیان با تفکر نو ایجاد شود.

۳- حاکمیت تفکر نو دانش‌بنیان در حوزه اقتصاد کشور موجب خواهد شد تا جوانان در محیطی درست به فعالیت، نوآوری و کارآفرینی روی آورند.
به‌طور قطع کارآفرینی در فضایی درست با اهمیت دادن به انسان و برخورداری از دانش می‌تواند محرک اقتصاد دانش‌بنیان و حافظ این نوع اقتصاد در کشور باشد.

۴- زمانی اهمیت هر اقتصاد در میزان منابع زیرزمینی آن بود اما اکنون و در شرایطی که اعتقاد به اینکه همه مشکلات با نیروی دانش حل می‌شود، در جهان افزایش یافته، منابع انسانی و افراد صاحب‌دانش به‌عنوان ثروت و شاخص مهم اقتصادی لحاظ می‌شوند.
در چنین شرایطی است که کارآفرینان فرهیخته و صاحب‌دانش، ارزشی واقعی در جامعه و اقتصاد یافته و با کارآفرینی علاوه‌بر تولید ثروت و حل مشکلات جامعه مانند اشتغال، به تولید دانش و حرکت اقتصاد دانش‌بنیان نیز کمک خواهند کرد.

۵- هر چند کارآفرینی به شکل سنتی آن یعنی همت برای ایجاد کار و ایجاد اشتغال برای تعدادی از افراد با بهره‌گیری از روش‌های سنتی کار در ایران، هنوز قابلیت انجام دارد اما با حرکت اقتصاد کشور برای تحول و تغییر به اقتصاد دانش‌بنیان، کارآفرینان صاحب دانش و دانش‌آموخته، نبض آینده اقتصادی کشور را در دست خواهند داشت.
این سخن به‌معنی آن است که نسل جدید کارآفرینان در ارتباط با دانشگاه‌ها و مراکز علمی باید ساخته شده و با علم و دانش وارد عرصه کارآفرینی دانش‌بنیان شوند.
در این راه دانشگاه‌ها و مراکز علمی در هماهنگی با مراکز کارآفرینی و همچنین تربیت کارآفرین و ایفای نقش برای تحولی نو در اقتصاد، مسئولیت سنگینی دارند.

۶- استان همدان، استان بسیار مستعدی است و از نگاه کارآفرینی دانش‌بنیان باید زیست‌بومی ایجاد شود که مشکلات استان در داخل و با کمک ظرفیت‌های استانی حل شود.
اگر این شرایط مهیا شود و کارآفرینان بتوانند نقش مورد انتظار جامعه را بدون مانع ایفا کنند،کمبودها در استان به‌ویژه در زمینه اشتغال و درآمد پایدار و چرخش درآمدی در جامعه و توزیع عادلانه ثروت، برطرف خواهد شد.
این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که این نوع کمبودها عمده دلیل مهاجرت جوانان استان به شهرهای دیگر و دیگر کشورها است.

۷- اقتصاد نفتی دیگر یک اقتصاد شکست خورده در جهان است و اگر نفت بتواند به حرکت اقتصاد دانش‌بنیان در قالب حمایت از کارآفرینان و افراد صاحب ایده و دانش کمک کند، استفاده از آن صرفه اقتصادی دارد زیرا در چرخه درست اقتصادی به‌کار گرفته شده است.
بال‌های پرواز اقتصاد دانش‌بنیان، بخش خصوصی به‌عنوان محل فعالیت کارآفرینان و دانشگاه‌ها به‌عنوان محل تربیت کارآفرینان تحول‌خواه دانش‌محور هستند.
پس حمایت از این 2 بخش به‌ویژه بخش خصوصی و رفع موانع فعالیت آنها، فعالیت کارآفرینان در استان را آسان خواهد کرد تا با کارآفرینی آنان اقتصاد دانش‌بنیان با اهمیت دادن بیشتر به انسان، جای بیشتری در جامعه و استان در مسیر توسعه، باز کند.
   


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com