1398-01-231398-02-02bool(false) تروریسم فرزند ناخلف سياست همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84897 تاریخ انتشار:  1397-06-10 - 18:11 تعداد بازدید:  91
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تروریسم فرزند ناخلف سياست

نویسنده : زهرا پاک زاد

بین الملل

ترور واژه ای غربی است و در فرهنگ سیاسی به کشتارها و تخریب های رعب آوری گفته می شود که گرچه هدفمندند اما مدرکی قانونی به کسی نمی دهند.
و تروریست کسی است که اگر هم تواناتر از ترورشونده باشد به دلیلی، شرایط جنگ رویارو را ندارد زیرا ترور، ابزار کار باندهای جنایتکار باجگیر مافیایی بین المللی یا حکومتهای غاصب و متجاوز و غیر مردمی می باشد که فریبکارانه مردم نمایی می کنند و بنابراین مجبورند مخالفان خود را با ترور و ارعاب از سر راه بردارند.
ترور و تروریست بردو گونه است: الف- تروریست غیر دولتی، ب- تروریست دولتی که اسرائیل بهترین نمونه و سمبل تروریست دولتی است گرچه برخی امروزه اسرائیل را تروریست نمی خوانند زیرا اکنون اسرائیل با مجوز سازمان ملل آمریکا آشکارا به ترور می پردازد و همانند نازیها و خِمِره های سرخ و صرب ها آدم می کشد، از این رو محققان اسرائیل را گرچه در ترورهای پنهانی هم عالیترین مدال را برگردن دارد امروزه از گروه نیوفاشیستها و نوچه های شایسته نیوفاشیستهای غرب می دانند و دارای فرهنگی که هرکس با اندیشه اش مخالف باشد او را می کشد. تروریستی به شکلی ابزارکار تزویری است چه دولتی و چه غیردولتی و تروریستهای غیردولتی بر سه گونه بودند : ۱ـ تروریست حرفه ای، این تروریست ساخته و پرداخته کلان سرمایه داران امریکای شمالیِ پس از سرکوب امریکای جنوبی و دورانی است که ساختار امریکای امروزی، ریشه می بست.۲ـ تروریست کور که نقش اسلحه را بازی می کند، او اسلحه را می چکاند و سیاستی او را می گرداند و نمونه روزش زیرقلبیریهای مجاهدین خلق و بعثی های وامانده .۳ـ تروریست هدفمند که مبتلا به تعصبی کور هستند.
گروهک تروریستی منافقین و ارتباط آمریکا با این گروهک، این گروهک جنایات بیشماری را علیه مردم ایران مرتکب شده است اما همواره زیر چتر حمایت آمریکا قرار داشته و هیچ اقدامی برای مقابله با اقدامات تروریستی آن از سوی سازمان ملل متحد صورت نگرفته است. این موضوع را «غلامعلی خوشرو»، نماینده دائم ایران در سازمان ملل /آوریل 2016/ طی نشستی در شورای امنیت که با موضوع «بررسی تهدید صلح و امنیت بین المللی توسط اقدامات تروریستی» برگزار شده بود، با قرائت بیانیه ای به نمایندگی از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد یاد آور شد و گفت: تروریسم نمی تواند و نباید به هیچ دین، ملیت، تمدن یا گروه قومیتی نسبت داده شود. در عین حال، تروریسم نباید با مبارزه مشروع مردم تحت سلطه استعمار و اشغال خارجی که برای آزادی ملی خود می جنگند یکسان در نظر گرفته شود تا با این کار به اشغالگری و ستم بر مردم بی گناه ادامه داده شود.
نتیجه دوگانگی مبارزه با تروریسم در جهان: چالش اصلی مبارزه با تروریسم فقدان الزامات و تعهدات بین المللی است که سبب رواج گسترده تروریسم در جهان شده است و یا در این زمینه چالش های دیگری وجود دارد که مانع از اجرایی شدن کنوانسیون های بین المللی در مبارزه با تروریسم است. جریان لجام گسیخته اقداماتی تروریستی، که حیات بشری را تهدید می کند و افراد بشر را از حقوق و آزادیهای اساسی خود، محروم کرده، روابط دوستانه میان دولتها را در معرض خطر قرار داده و تمامیت ارضی و امنیت دولتها را به مخاطره افکنده است.
 ایران که در مرزهای شمال غربی، جنوب شرقی و غرب در معرض درگیری گروهکهای تروریستی است و همچنان در حال تهدید مرزهایمان از هجوم تروریستی می باشد.  
حرف و عمل بیشتر کشورهای غربی بیانگر نوعی از دوگانگی است که با ابهامات جدی مواجه است. این وضعیت حاکی از ابزاری شدن مسئله مبارزه با تروریسم از سوی دنیای غرب است، اما مدعیان مبارزه با تروریسم با پنهان کردن چهره واقعی خود و متهم کردن دیگران به حمایت از تروریسم سعی دارند، خود را پرچمدار مبارزه با تروریسم نشان دهند.
امروز تروریستها به عاملانی بین المللی مبدّل شده اند، منطقه، دولت، ملت یا شخصی، از اقدامات آنها مصون نمی ماند. به این دلیل که بعضی کشورها از ترور بهره برداری می کنند، در حالی که برخی کشورها قربانی ترور هستند. شاید همین چندگانگی مانع از مبارزه جدی با تروریسم و خشونت طلبی شده است. در این چرخه خطرناک، تروریسم از تهدیدی ملی به یک تهدید بین المللی و جهانی تبدیل شده است تروریستها در خارج آموزش می بینند، فرمان داده می شوند، سلاح دریافت می کنند و پس از ارتکاب عمل مجرمانه، به آنجا پناه می برند. در اصل کشورهایی که از تروریسم سود می برند؛ برای ایجاد خوف و وحشت و ایجاد ناامنی در ایران و دیگر کشورهای قربانی، و از طرفی فروش سلاح به این گروهکها درآمدهای کلانی را به دست می آورند.
بدین ترتیب باید گفت، امروزه افراط گرایی و خشونت هیچ مرزی نمی شناسد و در درون مرزهای یک کشورخلاصه نمی شود. امروز تروریسم و خشونت مسئله همه انسانها وآفت تمدن، پیشرفت و آسایش بشری است. از اینرو مبارزه با تروریسم نیازمند عزم و اراده ملی و جهانی است.
 عزم جدی ایران در مبارزه با تروریسم
اقدامات تروریستی مجلس در سال 96 که تروریستها توانسته بودند تا قلب پایتخت پیش بروند و به مجلس هجوم ببرند، این به معنای این است که اگر سازمان امنیتی کشور گوش به زنگ نباشن خطرانی از قبیل ساخت و هجوم  تروریسم به داخل کشور امکانپذیر است.  به عنوان نمونه می توان به اقدامات غرب در منطقه خاورمیانه اشاره کرد. برخی از کشورهای منطقه با همراهی مداخله گران قدرتهای فرامنطقه ای در سه دهه گذشته غرب آسیا را به کانون تنش آفرینی تبدیل کرده اند. این دخالت‌ها موجب بی‌ثباتی در منطقه و رشد جریانهای تروریستی شده است. در حالیکه در مبارزه با تروریسم باید همه کشورها همکاری کنند. در این رابطه ایران در دهه های اخیر مبارزه گسترده ای را علیه تروریسم آغاز کرده است.
 لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT)
 این لایحه که یکی از بخش‌های اجرای مقررات گروه ویژه اقدام مالی (FATF) برای حذف ایران از لیست سیاه، این گروه مبارزه با پولشویی است، که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه توسط نمایندگان و فراکسیون‌های مجلس ایران بررسی ‌شد و مجلس ایران الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تعلیق کرد. این لایحه یکی از ابزارهای بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم است، که ایران از دو منظر با موضوع تروریسم مورد تهدید واقع می شود، یکی تروریسم بین المللی است که علیه خود ماست و ما قربانی تروریسم هستیم و دوم سواستفاده ای که کشورهای غربی از مفهوم تروریسم انجام می دهند.
 قطعنامه و مبارزه شورای امنیت با تروریسم
شورای امنیت به صورت مشخص چندین قطعنامه را به مقابله و مبارزه با تروریسم اختصاص داده است. که قطعنامۀ 1373 از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این قطعنامه یک رژیم مبارزه با تروریسم عرضه شده است بر پایۀ این رژیم از سه طریق می توان با تروریسم سازماندهی شده مقابله کرد: 1- ضبط اموالِ تروریست ها 2-  منع تأمین سلاح برای تروریست ها 3-  منع تردد تروریست ها.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com