1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) 1399-10-281399-11-08bool(false) انتصاب سی‌وهفتمین مدیر کل استان در سکوت همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 8 بهمن 1399 - شماره 3961
 
امروز : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

Today : Wed, January 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  103121 تاریخ انتشار:  1398-10-02 - 09:33 تعداد بازدید:  672
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدير کل ثبت اسناد و املاک همدان غیربومی انتخاب شد
انتصاب سی‌وهفتمین مدیر کل استان در سکوت

اخبار

 2 روز پس از انتشار اطلاعات مديران بومي و غير بومي که در يک سال گذشته تغيير کرده‌اند يک مدير کل غير بومي ديگر در همدان منصوب شد.
افزايش تعداد مديران غيربومي در دوره مديريت شاهرخي بر استان، مخالف و موافقاني داشته که موجب واکنش‌هايي شده است. «همدان‌پيام» در روزنامه شنبه اقدام به انتشار اطلاعات 36 مدير کلي کرد که از زمان استاندار شدن شاهرخي تغيير کرده‌اند. علاوه براین اسامي 10 فرماندار هم که در دوره معاونت سياسي وي تغيير کرده بودند، نيز بود. در اين تحليل شاخص‌هاي مختلفي از جمله تحصيلات، سن، سياسي و بومي و غير بومي بودن آنها بررسي شد. آمار نشان مي‌داد که تا يک سال قبل 30 درصد از مديران غير بومي بودند اما در يک سال گذشته با افزايش 9 درصدي ورود مديران غيربومي به استان مواجه شده‌ايم. اکنون 39 درصد مديران کلي که تغيير کرده‌ و در استان منصوب شده‌اند، غيربومي هستند. موافقان اين تغييرات، اعلام مي‌کنند که بهترين‌ها، با تخصص‌ترين و با تجربه‌ترين مديران را از هر کجاي ايران به همدان مي‌آوريم اما گویا اين انتصابات بيشتر رنگ و بوی بده بستانی دارد تاتخصصی.
درست در زماني که انتقادات از افزايش انتصاب غيربومي‌ها بالا گرفته سی و هفتمین مدير کل غيربومي هم از لرستان در يکي از حساس‌ترين دستگاه‌هاي همدان منصوب شد. ديروز علاوه بر مدير کل ثبت اسناد و املاک استان، يک مدير مياني هم در دادگستري رزن معرفي شد. اطلاعاتي از تغيير اين مدير مياني در دست نيست اما واضح است که ديروز 2 مراسم توديع و معارفه در 2 دستگاه به‌صورت چراغ خاموش برگزار و 2 مدير براي اين دستگاه‌ها معرفي شدند.
مدير کلي که براي ثبت اسناد و املاک استان همدان منصوب شده تا پيش از شهريور سال 92 معاون اداره کل ثبت اسناد و املاک لرستان بوده و پس از آن تاکنون مدير کل همين اداره در بوشهر بوده است.
در 2هفته گذشته اصغر پيرهادي دومين مدير کل وارداتی به استان است. 2 هفته پيش مدير کل خرم‌آبادي راه ‌و شهرسازي نيز معارفه شد. داريوش حسيني قبل از آن مدير کل راه و شهرسازي چهارمحال‌بختياري بوده است.
 پرونده‌هاي قضايي
 را کاهش مي‌دهیم
روز گذشته مدير کل جديد ثبت اسناد و املاک استان در مراسم معرفي خود به افراد سودجو و فرصت‌طلب اخطار داد و گفت که ثبت اسناد خط قرمزی برای آن‌ها است و اجازه جولان و تخلف به آنها داده نمی‌شود.
آن گونه که ایرنا گزارش داده است اصغر پيرهادي بیان کرد: به‌دنبال بروز اتفاقاتی در پلدختر، زلزله در کرمانشاه یا سوختن ۱۲۰ هزار پرونده در صدرای شیراز، وجود کاداستر و آرشیو پرونده‌ها بود که زمینه جانمایی آسان املاک مردم را فراهم کرد.
وي گفت: اجرای طرح کاداستر به معنای کاهش پرونده‌های قضایی و حذف پرونده‌ها در دعاوی حقوقی است و اجرای آن به معنای آمایش سرزمینی و حذف اسناد عادی و شناخته‌شدن دارایی‌های دولت با هدف برنامه‌ریزی در بودجه است.
پیرهادی افزود: طبق ماده ۹ قانون جامع حدنگاری کشور همه دستگاه‌ها مکلف هستند تمام مستثنیات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود یا تحت اداره خود از جمله مشخصات ثبتی، کاربری، نام بهره‌برداری و نقشه‌های مختصات جغرافیایی املاک یاد شده را در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک با هدف تهیه نقشه‌های کاداستر قرار دهند.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک همدان گفت: ارائه خدمات در سال پیش‌رو باید با حذف استعلام‌ها و ترددهای بین‌شهری همراه باشد همچنین در صورت ثبت اراضی دولتی در سامانه ثبت اسناد و املاک بسیاری از مشکلات رفع می‌شود.
 اسناد تک برگ
مانع زمین خواری می‌شود
رئيس‌کل دادگستری همدان نيز در مراسم معارفه مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان همدان گفت: نقش ثبت اسناد و املاک در ایجاد نظم و انضباط اجتماعی بسیار مؤثر است چراکه وجود سند به افراد آرامش و امنیت می‌دهد و تعارض اسناد آرامش مردم را از بین می‌برد.
محمدرضا عدالت‌خواه در ادامه سخنراني خود بيان کرد: اجرای طرح کاداستر یا حدنگاری موجب جلوگیری از پدیده‌هایی همچون زمین‌خواری شده‌است.
وي ادامه داد: اجرای طرح کاداستر مقدمات تک برگی شدن اسناد را فراهم کرد درحالی ‌که نسبت به منطبق‌بودن اسناد سابق با ملک تعارضاتی وجود داشت.
عدالتخواه افزود: برخی مواقع کارشناس هم هنگام تطبیق اسناد قدیمی با ملک دچار اشتباه می‌شدند ولی در سند تک‌برگی حتی زمین‌های اطراف ملک مشخص بوده و حتی مختصات ملک با ميلی‌متر مشخص شده است.
رئیس‌کل دادگستری همدان با بیان اینکه اسناد تک‌برگی موجب بالا‌بردن ضریب امنیت اسناد شد، ادامه داد: اجرای طرح حدنگاری اشکالات را به حداقل رساند، بنابراین برای تقویت اسناد رسمی، قانونگذار برای آن ضمانت اجرا قائل شده است.
عدالت‌خواه تأکید کرد: باید مردم را به سمت دریافت اسناد تک‌برگی و انجام معاملات به صورت رسمی تشویق کرد.
وي با بیان اینکه ثبت اسناد و املاک از وضعیت سنتی خارج شده است افزود: اقبال مردم به سنددار کردن املاک باعث کاهش تعارضات، تنش‌ها و جرم‌ها و تخلف‌ها می‌شود.
عدالت‌خواه افزود: افراد دارای سند رسمی موقعیت بهتری در محضر قاضی دارند چرا که نظام، پشتوانه قوی برای سند قائل شده‌است، همچنین سند رسمی به خاطر ارزش اثباتی که دارد به ملک ارزش قیمتی هم می‌دهد.
وی ادامه داد: بروز اختلاف و منازعه بین افراد ماحصل اسناد عادی است، بنابراین قضات دقت کنند که اسناد عادی قدرت پیدا نکنند و موجب زائل شدن اسناد رسمی شود.
رئیس‌کل دادگستری همدان با بیان اینکه تقابل بین سند رسمی و عادی ۱۰۰ سال پیش شروع شده و هنوز ادامه دارد گفت: اقبال به سند عادی بیشتر است چرا که اجازه داده‌ایم عده‌ای سند عادی بدون محتوا را تنظیم کنند.
 7‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبه بانکی با کمک ثبت اسناد وصول شد
معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: برای شتاب بخشی به اجرای طرح کاداستر(حدنگاری) باید ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از اجرای طرح یاد شده به این سازمان اختصاص یابد.
علی هادی‌چگنی بيان کرد: با وجود اینکه ۱۰۰ درصد درآمد حدنگاری باید در این محل هزینه شود اما ۴۲ درصد این درآمد به جمعیت هلال احمر اختصاص می‌یابد.
وی بیان کرد: این مسئله در مجلس شورای اسلامی و کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی مطرح شده است و امید می‌رود با تصویب مجلس، ۱۰۰ درصد درآمد مورد اشاره در این محل هزینه شود. معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: این سازمان در 5 سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان از محل اجرای طرح حدنگاری درآمد داشته، اما ۲۰ درصد در این طرح پیشرفت داشته چرا که ۲۰ درصد این درآمد به سازمان ثبت اختصاص یافته است. هادی چگینی افزود: طرح کاداستر برای مدیریت و آمایش زمین است که موجب جلوگیری از پدیده زمین‌خواری و کاهش تنش‌ها می‌شود.
وی تأکید کرد: ایران در اجرای طرح حدنگاری جزو کشورهای آخر است و حتی کشورهای جهان سوم هم در این باره از ایران جلوتر هستند. معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: این مجموعه به عنوان یک سازمان خدمات‌رسان، خدمت‌های زیادی به مردم ارائه می‌دهد اما بیشتر مردم بر این باورند که این سازمان تنها سند مالکیت صادر می‌کند.
هادی چگینی افزود: تمام اسناد رسمی لازم‌الاجرا توسط اجرائیات سازمان ثبت اسناد و املاک صورت می‌گیرد همچنین یکی از وظایف این سازمان ثبت شرکت است و تأخیر در ثبت شرکت‌ها، در رتبه و رنکینگ کسب و کار جهانی تأثیر منفی دارد.
وی ادامه داد: سازمان ثبت اسناد و املاک دارای مرکز مالکیت معنوی است که تأثیر زیادی در کسب و کار دارد چرا که این مرکز تمام علائم تجاری مربوط به صاحبان کار را ثبت می‌کند.
معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراعات، ثبت طراحی‌های صنعتی و ثبت نشان جغرافیایی را از دیگر وظایف این سازمان برشمرد و گفت: فرش همدان و کشمش ملایر ثبت ملی و بین‌المللی، فرش نهاوند و منبت و گردوی تویسرکان نیز ثبت ملی شدند.
هادی چگینی ادامه داد: سفال و صنایع دستی شهر لالجین از توابع شهرستان بهار استان همدان هنوز ثبت نشده‌است و انتظار می‌رود تا پیش از ثبت این هنر به نام کشوری دیگر، اتاق بازرگانی نسبت به ثبت آن تلاش کند.
معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: مبارزه با فساد اداری یکی از اولویت‌های اصلی این سازمان است و اجازه نمی‌دهیم برخی افراد وجهه این سازمان را مخدوش ‌کنند. هادی چگینی ادامه داد: تخلف در این سازمان خدمات‌رسان قابل اغماض نیست، بنابراین دادگاه تجدید نظر و تخلفات بدوی در این سازمان تشکیل شده و اگر کسی تخلف کند پرونده متخلف در کمترین زمان بررسی می‌شود.  در این آئین از زحمات 6 ساله ناصر نخله مدیرکل سابق تقدیر و اصغر پیرهادی به‌عنوان مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک استان همدان معرفی شد.
ناصر نخله نيز پس از حدود 6 سال از همدان رفت. وي از اسفند سال 92 مدير کل اسناد و املاک استان همدان بوده‌است، نخله پيش از اين نيز مدير کل همين اداره در زنجان بوده‌است.

 ثبت اسناد برای افراد سودجو خط قرمز است و اجازه جولان و تخلف به آنها داده نمی‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com