1398-01-231398-02-02bool(false) هيأت‌ها اميدواري به مردم بدهند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85040 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  82
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هيأت‌ها اميدواري به مردم بدهند

نویسنده : فيض‌ا... مظفرپور

اجتماعی

گويا عزاي اشرف اولاد آدم است» و عزا و نوحه در بين فرشيان و عرشيان پيوند خورده است. «در بارگاه قدس كه جاي ملال نيست/ سرهاي قدسيان همه بر زانوي غم است».

در كتاب «مقتل جامع» مرحوم ملا مهدي مازندراني به نقل از علامه مجلسي(ره) در كتاب بحارالانوار از امام صادق(ع) نقل مي‌:ندكه مي‌فرمود: «خداي متعال به طور دائم 4 هزار ملك را موكل قبر ابي‌عبدا...(ع) نموده است و اينها از طلوع آفتاب تا غروب در كنار قبر شريف آن حضرت مي‌مانند وقتي كه غروب مي‌شود اين 4 هزار ملك به سوي آسمان بازمي‌گردند و 4 هزار ملك ديگر نازل مي‌شوند و اين برنامه هميشگي به طور شبانه‌روزي در كنار قبر ابي‌عبدا...(ع) برپا مي‌شود و همه آنها در كنار قبر آن حضرت غمگين و گريانند.

با توجه به اين حديث، متوجه مي‌شويم غم و اندوه امام حسين(ع) فقط در محرم و عاشورا خلاصه نمي‌شود، بلكه اين داغ در دل شيعيان تا قيام قيامت همواره سنگيني مي‌كند تا روزي كه ان‌شاءا... منتقم اصلي خون آن حضرت حضرت مهدي(عج) ظهور فرموده و انتقام خون شهداي كربلا را از دشمنان اهل بيت بگيرند و از اين‌روست كه در هر جمعه و در دعاي ندبه مي‌خوانيم: «أين الطالب بدم المقتول بكربلاء»، «كجاست طلب‌كننده خون كسي كه در سرزمين كربلا كشته شد؟»

اقامه عزا براي آن حضرت و يارانش از همان روز شهادتشان در دشت نينوا به وسيله فرزندان و اهل بيت آنان شروع شد و پرچمدار اين عزا، امام سجاد(ع) و حضرت زينب(س) بودند و بعد هم كه قبيله بني‌اسد بعد از 3 روز كه پيكرهاي پاك آن بزرگواران را دفن نمودند، عزاداري‌ها شروع شد و تا به امروز هر روز پرشور و شعورتر گشته است. گرچه اقامه رسمي عزاي حسيني به دوران آل بويه برمي‌گردد، ولي اين به معناي آن نيست كه عزاداري‌ها قبل از دوران حكومت آنها برپا نبوده است، بلكه در آن زمان رسميت يافته و تكامل پيدا كرده است. كما اينكه در دوره‌هاي بعدي نيز همين قضايا اتفاق مي‌افتد و در سال‌هاي مختلف شكل عزاداري‌ها تغيير پيدا كرده ولي محتوا تقريباً ثابت است و هدف اقامه عزاي حسيني است.

نكته‌اي كه هست اينكه عزاداري‌ها و هيأت‌هاي حسيني همواره شكل خودجوش مردمي داشته است. اگرچه در دوران‌هاي مختلف همواره با تغييرات و تحولاتي همراه بوده است. براي مثال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران كه برگرفته از قيام حسيني بود، شور و شعور حسيني افزايش چشمگيري داشته است و بويژه در سال‌هاي اخير راهپيمايي ميليوني اربعين وجهه جهاني پيدا كرده و از مرزهاي جغرافيايي كشورهاي مسلمان بويژه شيعه گذشته و به اقصي نقاط عالم رسيده است و هيأت‌هاي مردمي نقش اصلي را در اين كنگره عظيم جهاني به عهده دارند.

هيأت‌هاي حسيني و مداحي‌هاي زمان‌هاي مختلف، متفاوت بوده است ولي آنگونه كه بزرگان ديني و مراجع عظام تقليد اعلام كرده‌اند، نبايد در نوحه‌ها و سخنراني‌ها و عزاداري‌ها مطالب خداي ناكرده كذب و يا بدون سند گفته شود و به كارگيري برخي ابزارهاي موسيقي نيز همواره مورد انتقاد بزرگان دين بوده است كه بايد اين خرافات از عزاداري‌ها ومداحي‌ها زودوه شود.

مرحوم استاد مطهري در كتاب «حماسه حسيني» برخي انحرافات در خصوص قيام عاشورا را بيان كرده است و در آنجا تأكيد مي‌كند؛ گرياندن به هر قيمتي نبايد هدف واعظ و يا مداح باشد، بلكه بايد مطالب درست و سنددار و اشعار پرمحتوا استفاده شود.

هفته گذشته آيت‌ا... مكارم شيرازي نيز هشدار دادند كه نبايد مداحي را با تخريب ديگران و جناح‌بندي‌هاي سياسي مخلوط كرد و از تريبون‌هاي مقدس عليه افراد صحبت كرد. امروز كه كشور در جنگ اقتصادي قرار گرفته است و دشمن همانند جنگ احزاب از همه توان خود براي ضربه به نظام اسلامي و تضعيف فرهنگ عاشورايي تلاش مي‌كند، همگان از جمله مسئولان هيأت‌ها و سخنرانان مذهبي و مداحان عزيز نيز ضمن توصيه به وحدت و همدلي و پرهيز از تخريب ديگران به مردم اميدواري داده و آرامش رواني آنان را مدنظر داشته باشند تا ان‌شاءا... همانگونه كه رهبر معظم انقلاب بارها در سخنراني‌هاي اخير تأكيد فرموده‌اند، در اين جنگ نيز بر دشمنان غلبه نماييم.

اصولاً قيام امام حسين(ع) همواره در جامعه اميد ايجاد مي‌كند و آنگونه كه حضرت فرمود براي اصلاح امور جدّ خويش و امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر قيام فرموده‌اند و در دهه امربه‌معروف و نهي‌ازمنكر بايد از هرگونه منكر پرهيز شود و معروف‌ها ترويج شوند و اصلاح‌گري واقعي انجام گيرد. ان‌شاءا...

و نكته پاياني رعايت اقتصاد مقاومتي و صرفه‌جويي در مصرف بايد در عزاداري‌هاي حسيني و هيأت‌هاي مذهبي با توجه به شرايط اقتصادي امسال كه شرايط براي مردم سخت است، بيشتر رعايت گردد و از هرگونه اسراف و تبذير پرهيز شود تا الگوي حسنه‌اي براي مردم عزيز باشد.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com