1399-03-011399-03-11bool(false) راهکار ارزان برای مناسب‌سازی ابنیه تاریخی برای معلولان همدان پیام
 
 
يكشنبه - 11 خرداد 1399 - شماره 3767
 
امروز : يكشنبه ، 11 خرداد 1399

Today : Sun, May 31, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  102050 تاریخ انتشار:  1398-09-09 - 09:51 تعداد بازدید:  98
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

راهکار ارزان برای مناسب‌سازی ابنیه تاریخی برای معلولان

فرهنگی


 یک پژوهشگر کشوری برخلاف بسیاری از کارشناسان که امکان فراهم کردن «گردشگری در دسترس» و «مناسب بناهای تاریخی برای معلولان» را اقدامی هزینه‌بر و دشوار می‌داند، آن را کم‌هزینه و برایش راهکارهای مناسبی پیشنهاد می‌کند.
مناسب‌سازی بناهای خاص تاریخی یکی از دغدغه‌هایی است که در حوزه گردشگری باید به آن توجه شود و با توجه به اهتمام ویژه مسئولان شهر جهانی یزد برای گام برداشت در جهت تبدیل شدن به «شهر دوستدار معلول» و حتی در افق بلندتر «شهر گردشگری در دسترس»، این مسئله اهمیت بیشتری پیدا کرده است.
البته به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حرکت در این راستا با توجه به لزوم انجام عملیات‌های مناسب‌سازی هرچند ضرورت دارد ولی هزینه‌بر نیز خواهد بود و این مسئله در مورد بناهای تاریخی شهر جهانی یزد و حتی بناهایی مانند نارین قلعه در شهر میبد یا قلعه سریزد در مهریز که از ظرفیت‌های بالایی در صنعت گردشگری برخوردار هستند، پیچیدگی‌ها و دشواری‌های خاص خود را دارد.
با این حال، «ساشا ریاحی مقدم» پژوهشگر کشوری میراث فرهنگی معتقد است که سازه‌های موقت، راهکار اصلی مناسب‌سازی ابنیه تاریخی و خاصی مانند نارین قلعه میبد است و با استفاده از چوب و تخته‌های چوبی می‌توان با هزینه‌ای اندک، شرایط را برای دسترسی معلولان به این بناهای تاریخی فراهم کرد.
وی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این که سازه‌های مذکور به نمای بناهای تاریخی نیز لطمه‌ای وارد نخواهد کرد، می‌گوید: البته تمام سازه‌ها و بناهای تاریخی قابلیت مناسب‌سازی یا حتی ظرفیت و تحمل ایجاد سازه‌های موقت را ندارند که در چنین مواردی باید امکان مناسب‎سازی متناسب با ساختار کالبدی بنا فراهم شود.
البته به باور کارشناسان گردشگری همدان  ابنیه تاریخی و ارزشمند متعددی در همدان آرامگاه بوعلی سینا ، باباطاهر ، گنجنامه ....با امکانات فعلی قابل مناسب‌سازی نیستند و این موضوع نیز تنها مختص همدان و ایران نیست بلکه در برخی دیگر از کشورهای دنیا نیز گاهاً امکان مناسب‌سازی همه‌ی ابنیه تاریخی به علت شرایط کالبدی آنها وجود ندارد.
ضرورت دسترس‌پذیری و مناسب‌سازی هتل‌ها و مراکز جدید اقامتی و سایر بخش‌های حوزه گردشگری حایز اهمیت است همانند طرح‌های جدید در مرکز استان، شهرستان‌های تابعه نیز باید به سمت شهرهای دوستدار معلول حرکت کنند و سازه‌هایی که قبلاً ایجاد شده‌اند نیز در صورت امکان و به مرور برای تمام اقشار جامعه مانند معلولان دسترس‌پذیر شوند.
با توجه به این مهم از لزوم انجام مطالعات بیشتر اداره کل میراث فرهنگی استان در مورد حوزه مناسب‌سازی بناها و سازه‌های تاریخی و گردشگری نمی توان غافل شد ، و همواره باید به این اصل باور داشت که آیا گردشگری در دسترس همه است ؟


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com